Rubriky
Blog

Časné příznaky cukrovky II. typu.

Diabetes 2. typu způsobuje, že hladina cukru v krvi člověka je příliš vysoká. Rozpoznání časných příznaků tohoto chronického stavu může vést k tomu, že člověk dostane léčbu dříve pod kontrolu, což snižuje riziko závažných komplikací.

Diabetes typu 2 způsobuje hrozně moc zbytečných každodenních komplikací, které tato nemoc s sebou přináší.

Základem je to, že lidé s prediabetem mají vyšší hladinu cukru v krvi, než je obvyklé. Lékaři je ale zatím za nemocné nepovažují. Tudíž nejsou nikterak léčeni „kompenzováni“. U takto zanedbaných lidí se plná cukrovka (časté záchvaty třesu z nedostatku cukru, špatná nervová soustava, nedokrvení končetin,…) rozvine daleko častěji, než u lidí kompenzovaných. Nástup diabetu 2. typu může být pozvolný a příznaky mohou být v raných stádiích mírné. V důsledku toho si mnoho lidí nemusí uvědomit, že mají tento stav.

V tomto článku se podíváme na časné příznaky diabetu 2. typu a důležitost včasné diagnózy. Prodiskutujeme také rizikové faktory, pro rozvoj tohoto stavu.

Časné příznaky a symptomy

Časné známky a příznaky diabetu 2. typu mohou zahrnovat:

1. Časté močení

Když je hladina cukru v krvi vysoká, ledviny se snaží odstranit přebytečný cukr tím, že ho z krve odfiltrují. To může vést k tomu, že člověk potřebuje častěji močit, zejména v noci.

2. Zvýšená žízeň

Časté močení, které je nezbytné k odstranění přebytečného cukru z krve, může vést k tomu, že tělo ztrácí další vodu. Časem to může způsobit dehydrataci a vést k tomu, že člověk pocítí větší žízeň než obvykle.

3. Neustále pocit hladu


Neustálý hlad nebo žízeň mohou být časnými příznaky diabetu 2.
Lidé s diabetem často nemají dostatek energie z jídla, které jedí. Trávicí systém rozkládá potravu na jednoduchý cukr zvaný glukóza, který tělo využívá jako palivo. U lidí s cukrovkou se z krevního řečiště do buněk těla nedostane dostatečné množství této glukózy. Výsledkem je, že lidé s diabetem 2. typu často pociťují neustálý hlad, bez ohledu na to, jak nedávno jedli.

4. Pocit velké únavy

Diabetes 2. typu může ovlivnit energetickou hladinu člověka a způsobit, že se cítí velmi unavený. K této únavě dochází v důsledku nedostatečného pohybu cukru z krevního řečiště do buněk těla.

5. Rozmazané vidění

Nadbytek cukru v krvi může poškodit drobné cévky v očích, což může způsobit rozmazané vidění. Toto rozmazané vidění se může objevit v jednom nebo obou očích a může být s časem proměnlivé. Pokud se osoba s diabetem rozhodne ignorovat tato znamení, poškození těchto krevních cév může být závažnější a nakonec může dojít k trvalé ztrátě zraku.

6. Pomalé hojení řezných ran a řezů

Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit nervy a cévy v těle, což může zhoršit krevní oběh. V důsledku toho se i malé řezné rány a trhliny mohou hojit týdny nebo měsíce. Pomalé hojení ran také zvyšuje riziko infekce.

7. Brnění, necitlivost, bolest rukou nebo nohou

Vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit krevní oběh a poškodit nervy. U lidí s diabetem 2. typu to může vést k bolesti, pocitu brnění, nebo necitlivosti v rukou a nohou. Tento stav je známý jako neuropatie a může se časem zhoršit a vést k vážnějším komplikacím, pokud se člověku neléčí cukrovka.

8. Skvrny tmavé kůže

Skvrny tmavé kůže tvořící se na záhybech krku, podpaží nebo třísel mohou také znamenat vyšší riziko cukrovky. Tyto skvrny mohou působit velmi jemně a sametově. Toto kožní onemocnění je známé jako acanthosis nigricans.

9. Svědění a kvasinkové infekce

Nadbytek cukru v krvi a moči poskytuje potravu pro kvasinky, což může vést k infekci. Kvasinkové infekce se obvykle vyskytují na teplých, vlhkých oblastech kůže, jako jsou ústa, genitálie a podpaží.
Postižená místa obvykle svědí, ale člověk může také pociťovat pálení, zarudnutí a bolestivost.

Význam včasné diagnózy

Včasná diagnóza může pomoci předejít komplikacím.
Rozpoznání časných příznaků diabetu 2. typu může člověku pomoci začít s kompenzací dříve. Přiměřená léčba, změna životního stylu a kontrola hladiny cukru v krvi mohou výrazně zlepšit zdraví a kvalitu života člověka a snížit riziko komplikací.

Bez léčby mohou trvale vysoké hladiny cukru v krvi vést k závažným a někdy život ohrožujícím komplikacím, včetně:

 •  srdeční choroby
 •  mrtvice
 •  poškození nervů nebo neuropatie
 •  diabetická noha (amputace)
 •  onemocnění ledvin, v krajním případě dialýza
 •  oční onemocnění, nebo ztráta zraku
 •  sexuální problémy u mužů i žen

Neléčený diabetes může také vést k hyperosmolárnímu hyperglykemickému neketotickému syndromu (HHNS), který způsobuje závažné a trvalé zvýšení hladiny cukru v krvi. Nemoc nebo infekce, obvykle spustí HHNS, což může vyžadovat hospitalizaci. Tato náhlá komplikace postihuje spíše starší lidi.

Udržování správné hladiny cukru v krvi pod kontrolou, je zásadní pro prevenci některých z těchto komplikací. Čím déle zůstává hladina cukru v krvi nekontrolovaná, tím vyšší je riziko dalších zdravotních problémů.

Rizikové faktory pro diabetes 2. typu

Cukrovka 2. typu se může vyvinout u každého s nesprávnou životosprávou, zde jsou ale nejčastější rizikové faktory:

 • ve věku 45 let nebo starší
 • sedavý způsob života
 • nadváha nebo obezita
 • častá konzumace nezdravé stravy
 • s rodinnou anamnézou diabetu
 • s rodinnou anamnézou srdečního onemocnění nebo mrtvice
 • s prediabetem
 • původem Evropan, bez přísunu mořských plodů

Co si máte z dnešního čtení odnést

Diabetes typu 2 je neřešený stav, který způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi. Časné příznaky mohou zahrnovat časté močení, zvýšenou žízeň, pocit únavy a hladu, problémy se zrakem, pomalé hojení ran a kvasinkové infekce.

Každý, kdo pociťuje příznaky diabetu, by měl navštívit lékaře k posouzení, zvláště, pokud má jiné rizikové faktory pro rozvoj tohoto stavu. Včasné odhalení a léčba diabetu 2. typu může zlepšit kvalitu života člověka a snížit riziko závažných komplikací.

Mít podpůrný systém, který rozumí tomu, jaké to je mít diagnózu a žít s diabetem 2. typu, je životně důležité.

 

Napište mi do komentářů, co Vás trápí v souvislosti s cukrovkou 2. typu.

 

 

26 reakcí na „Časné příznaky cukrovky II. typu.“

DOBRÝ DEN. Bylo mi naměřeno 6,8 a 7,6. Dostala jsem tabletky SIOFOR. Maminka a sestra měli slabou cukrovku. Praktik mi řekl, že s těmito tabletkami dožiji bez problému. Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
přečetla jsem si Váš článek a trápí mě téměř všechny uvedené potíže s cukrovkou spojené. Hladinu cukru mám 7,5.
Jsem sledovaná lékařem. Předepisuje mi Detralex na žíly a Siofor na cukrovku, který mi dráždí střeva. Pomáhám si čaji a tinkturami od Dr. Popova a čajem z borůvčí. Nejhorší je ten stálý hlad. Jím a přibírám na váze. Co mi doporučíte. Ludmila

dobrý den,
mám dlouhodobě zvýšenou hladinu cukru, hodnota cca 6,8., pocit únavy, občas problémy se zrakem, pomalé hojení ran a kvasinkové infekce. tyto stavy nejsou časté, ale občas se projeví.
moje praktická homeopatická lékařka mi říkala, že zatím je to v normě, pouze se hodně hýbat a upravit stravu.
zatím to neřeším, ale ráda bych něco podpůrného. prášky zatím nechci brát, pokud to není akutné.

s pozdravem
Jana K.

Dobrý den, jste rozumná, že to nechcete řešit prášky. Máme takřka 100% úspěšnost při snižování hladiny cukru v krvi běžnými potravinami. Jídelníček Vám můžeme předepsat. Jen budeme potřebovat znát Vaši celkovou zdravotní anamnézu. Jídelníček si můžete objednat zde: https://vyziva.organismu.cz/ kde po vyplnění objednávky budete přesměrována na vyplnění zdravotní karty 👍

Zkuste omezit večerní pití. Cca 2 hodiny přes spaním už nic nepít a nejíst.

Dobrý den, u nás v rodině měla matka cukrovku. Můžu ji dostat když se snažím udržovat vše jak se ma? Koupila jsem si glukometr a na lačno mám od 6,1 do 7,5 moll. Má být do 5,8 moll. Večeřím od 17 do 18: hod. A ráno se mě nedaří mít nízkou hladinu cukru. Omezují i sacharidy. Ale plátek nebo dva malé plátky k večeři si dám. Kousek zeleniny. Jim tmavý chléb. Během dne mám vždy cukr kompenzovaný do 6,1 moll. Tak že se mě cukr spálí.. Jedná se o inzulinovou intolerancí? Jak všude píší?. Děkuji za odpověď

Dobrý den, ve Vašem případě by se to chtělo podívat na celkový jídelníček, který během dne máte, napište mi prosím na jan.andel/zavináč/revolucnicviceni.cz a podíváme se na to.

Dobrý den, manžel má cukrovku II, hodně jí, a to hlavně v noci. Velmi málo pije, a je s ním těžká domluva. Někdy má záchvaty vzteku, hodně se změnil, občas zapomíná a taky mám někdy pocit, jako kdyby byl dezorientovaný. Cca 10 let užíval Siofor, ale na dia poradnu odmítal chodit. Vloni koncem roku si dal říct a šel do poradny. Teď užívá Siofor Prolong 500. A k tomu ještě už pět let Aneurox 600, neřekl mě proč, ale jednou jsem zaslechla, že na nervové zakončení. Ale k neurologovi ho už 2 roky nemůžu dostat. Přemýšlím, že zavolám obvodnímu lékaři, aby ho tam prostě poslal. Momentálně nevím, co řešit dřįve.

Dobrý den, někdy řešit věci za druhého je dosti obtížné. Pokud sám nechce, moc s ním nepohnete. Chápu, že Vám záleží na jeho zdraví, ale nátlakem většinou nic moc nezmůžete. Zkuste na to jít jinak – motivací.

V první řadě veliká únava, častý hlad ale močení.Muj lékař po laboratnim vyšetřeni říká že cukr je v normě,co je podstatné mám boreliózu a st už se nedá nic dělat.,ptám se jestli mi uleví vás lék v nabídce.,odpovědět prosím.wslzerova Rrika

Dobrý den, ano ano je tomu tak, pár jedinců mi hlásilo, že je EL-ELÁSTICO dostalo z boreliózy. Určitě to vyzkoušejte a potom dejte prosím vědět, zda Vám to pomohlo. Děkuji.

dobrý den přítel si píchá inzulín ma stale zvýšený nevím vubec co má jíst aby to měl v normě.Má to 17 let a ted se mu stále drží nahoře cukr.Nemáte nějaký jidelníček pro chlapa 170 cm /90 kg ?
děkuji za radu Dáda

Som evidovana a liečená diabetická. Snažím sa dodržovať všetko čo mi lekárka radi. Schudla som ,beriem poctivo lieky
Y inocny inzulín,minimalizovala som cukor,jem viacej zeleniny a ovocia.vrceriamndo 18.00hod. raňajkujem z pred obedom!zmenšila som porcie. Výsledky v krvi su v hodnote 6.snaxim sa skoro vôbec nejesť mastné jedlá,maslo,min.oleja.stale mi zvyšuje dávky liekov so ty or, a liekocholesterol…som po troch mozg.priodach,cize mi tie lieky nerobia dobre.Co mám ešte zmeniť aby som ten cholesterol znížila.vraj ho mam7.potadite? ďakujem.

Dobrý den, ve Vašem případě by to chtělo absolvovat revitalizační jídelníček se zaměřením na snížení hladiny cholesterolu. Mohu Vám ho předepsat, ale potřeboval bych znát Váš kompletní zdravotní stav. Jídelníček si můžete objednat zde: https://vyziva.organismu.cz/#pricing

Dobý den. Zatím nemám cukrovku .Mám zvýšenou hladinu cukru , Prý to není cukrovka. Ale nevím proč mám zvýšený cukr v krvi. Zhoršil se mi zrak, ze 3 na 7dio. Čejpová

Dobrý den, je možné, že něco ve stravě děláte špatně, ani si to neuvědomujete. Můžete mi napsat Váš jídelníček na jan.andel/zavináč/revolucnicviceni.cz a já se na to podívám a případně doporučím nějaké změny.

Dobrý den,mám problém s erekcí,přitom hodnoty testosteronu i ostatní jsem už dostal podle lékaře do hodnot normálu k mému věku -56let

dobry den mam vsetky priznaky, ale neviem to zhodnotit, ci je to z ustavicneho pretazovania organizmu a nemoznosti oddychnut si uz 7 rokov, alebo z cukrovky, mate nejaky navod na odstranenie priznakov aj pri enormnej zatazi? dakujem, jana k

Dobrý den, pokud je tato enormní zátěž myšlená z fyzické stránky, tak určitě ano, bude stačit „poštelovat“ stravu, ať máte dostatek energie na zápřah a při tom jde cukr dolu.

Dobrý den Andílků, stále se o nás už léta starate. Díky
Přeji zdraví pohodu a jen úspěch v této nelehké době Vám i kolektivu
Věra Vejnarová 🌹🌹🌹🍀🍀🍀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *