Co je podle vás důležitější: jídlo nebo pití?

I když se náš život točí spíše kolem toho, co si dáme za jídlo, voda je pro nás o mnoho důležitější. Ve skutečnosti můžeme vydržet klidně i měsíc bez jídla, ale bez vody bychom nevydrželi déle než 3 dny. To je holý a ničím nenahraditelný fakt, který byste si měli z dnešního čtení odnést. Pokud vám jde alespoň trochu o své zdraví, více než na jídlo se soustřeďte na to, čeho a kolik vypijete.

Hydratace je nezbytná pro přežití. Buňky v našem těle obsahují vodu a jsou obklopeny vodou. Když jsme dehydratovaní, tyto buňky jsou méně propustné, což znamená, že mají problémy se vstřebáváním živin a odstraňováním odpadu.

Výhody hydratace

Když pijete dostatek vody, pomáháte svému tělu lépe fungovat. Když se přehřejete – ať už je to kvůli slunečnému dni, intenzivnímu cvičení nebo horečce – vaše tělo produkuje pot, aby se ochladilo. Pot je většinově tvořen vodou, takže vaše tělo potřebuje zůstat hydratované, aby vám pomohlo s dobrou termoregulací.

Voda vám pomůže přimět svaly a klouby pracovat správně při maximálním výkonu. Protože vaše buňky fungují lépe, když jsou plně hydratované, může to zvýšit výkonnost vašeho těla. Voda také pomáhá „promazávat“ vaše klouby, což usnadňuje pohyb.

Pomáhá kontrolovat váhu

Často zaměňujeme žízeň za hlad. Pít dostatek vody nám pomůže od nutkání abychom jedli, když to vůbec nepotřebujeme.

Prevence zácpy

Lidé, kteří jsou dobře hydratovaní, mají obvykle pravidelnou stolici. „Vrzání“ střev nebo zácpa mohou být známkou toho, že nepijete dostatečně.
Kolik vody tedy musíte denně vypít? Krátká odpověď: To je individuální.
V obecnosti se dá ale říci, že pro běžného člověka je ideální pít 4 deci na 10 kg váhy, čisté neperlivé vody, každý den. Někteří lidé však mohou potřebovat více nebo méně, v závislosti na jejich celkovém zdravotním stavu.

Faktory jako jsou nemoci a léky mohou ovlivnit to, kolik vody budete potřebovat. Měli byste také vzít v úvahu, zda cvičíte, úroveň intenzity a jaké počasí zrovna je.

Varovné příznaky dehydratace

Nejste si jisti, zda jste dostatečně hydratovaní? Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to zjistit, je zkontrolovat barvu moči. Pokud je čirá, nebo světle žlutá, pijete dostatek vody. Pokud je ale vaše moč tmavší žluté nebo jantarové barvy, pak jste dehydratovaní.

Další varovné příznaky dehydratace mohou zahrnovat:

 • Menší množství moči – během 24 hodin močí dospělý člověk 6–7x. Při menším příjmu tekutin vylučuje méně.
 • Zácpa – jedna z nejčastějších příčin zácpy je dehydratace.
 • Suchá kůže a výraznější vrásky – nepružná kůže, která vypadá od pohledu starší a je rýhovaná výraznými vráskami, značí dehydrataci.
 • Nadváha – všichni to pořekadlo známe, že hlad je jen převlečená žízeň. Slýcháváme to často, když jdou lidé na pivo.
 • Žízeň a sucho v ústech – varovným znakem dehydratace je pocit žízně. Sucho v ústech, které ji provází, ukazuje na potřebu tělo hydratovat. Je vhodné pít vodu průběžně po celý den.
 • Bolesti hlavy – při dehydrataci se zhoršuje okysličování mozkové tkáně zmenšováním objemu krve, která putuje do mozku.
 • Vyčerpanost – při únavě je zvykem dát si kávu, ta ale dehydratuje. Proto při pocitu únavy je nejlepší dát si vodu.
 • Bolesti kloubů – hladký pohyb kloubů umožňuje synoviální tekutina, díky které plošky kloubů po sobě dobře kloužou a dovolují tak jejich plynulý a bezbolestný pohyb. Dlouhodobou dehydratací se může ovlivnit množství synoviální tekutiny, poškodit kloubní chrupavka a vzniknout například artróza. Při bolestech kloubů je proto třeba mimo jiné věnovat pozornost i dostatečnému příjmu tekutin.
 • Slabý imunitní systém – při jakékoli nemoci je důležité pořádně pít, protože dehydratací se zvyšuje koncentrace toxinů v krvi. To může oslabovat imunitní systém. Proto je třeba, aby organismus dostával dostatek tekutin, pro snadnější vylučování toxinů a imunitní systém byl silnější v boji s infekcí.

Jak se dehydrujeme?

Nejčastější příčinou je nepití dostatečného množství vody během dne – ale věci jako horké počasí, nadměrné pití kofeinu nebo alkoholu a cvičení jsou další faktory. Existují také méně časté příčiny dehydratace, na které je třeba dávat pozor – jako je stres, některé léky, stárnutí, vysoká nadmořská výška, popáleniny (včetně spálenin od slunce).

 

Řekněte mi, kolik vody vypijete za den Vy? Napište mi do komentáře i Vaši váhu a já Vám vypočítám, kolik byste za den měli vypít čisté vody.

 

Celý článek
Zpět

Diskuze k tématu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  9319
  1. 9330
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, Váš ideální pitný režim by měl být kolem 4,4 litrů tekutiny.

 1. 8857
 2. Naděžda Cimbalníková

  Je mi 73 let,měřím 165 cm a vážím 75 kg . Mám potíže s pitím, musím se nutit,ale vypít 2 litry je pro mne nadlidský úkol.

   8862
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, Váš pitný režim by měl být kolem 3 litrů. Doporučím Vám neslazený čaj rooibos, kterého si udělejte 2 litry. Po napití mírně vysuší sliznici a Vy budete mít pocit žízně a bude Vás nutit pít.

 3. 8846
  1. 8848
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, za každou kávu musíme minimálně 2 deci odečíst, takže jste cca na dvou litrech. Při Vašich dispozicích a 4 kávách za den by to mělo být 3,3 litrů vody, tak zkuste ještě půl litru přitlačit 👍

 4. 8714
  1. 8758
 5. 8607
  1. 8611
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den,

   Váš ideální příjem vody by měl být 2,9l, zkuste trochu přitlačit, budete se cítit lépe 👍

 6. 8601
 7. Hana

  Vyvíjí ráno, skleniici vody, dále kávu, čaj bylinkový, polévku vodu s citronem, limonádu,k večeři nealko pivo, čaj.

 8. 8600
  1. 8612
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den,

   Váš ideální příjem by měl být 3 litry čisté vody.

 9. 8599
 10. Pavel Vacek

  Dobrý den – 78 let. Vypiji asi 1,5 l tekutin za 24 h včetně kávy,čaje,polévky. Asi před dvěma měsíci
  se můj zdravotní stav zhoršil.Jsem 1 rok po operaci prostaty a úmyslně měně piji pro nekontrolovatelný únik moči, To co se zhoršilo je sucho v ústech,špatné trávení potravin,zhoršené ovládání končetin,kousání do jazyku při jídle,neudržím přímý směr,špatná paměť.U urologa probíhají za tím účelem testy,ale není ještě stanovena diagnosa.
  Děkuji s pozdravem Pavel

   8615
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, ano ano, tady vidíme názorný příklad toho, co způsobí nedostatek tekutin. Chápu, že nemůžete na pitný režim přitlačit, dokud se nevyřeší problém s únikem moči. Držím palce, ať dáte tělo brzy do pořádku.

 11. 8261
 12. Standa

  Honzo, všude v příspěvcích píšete množství vody. Jak je to např s čaji, ať už zelené, černé nebo bylinkové. Počítají se do toho množství také? Když piju vodu v doporučeném množství každý den, časem se přepije a hledám, jak změnit chuť a přitom hydrataci zajistit. Diky za odpověď.

   8271
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, černý i zelený čaj bohužel odvodňuje podobně jako káva. Pro. změnu chuti doporučuji najet na rooibos čaje.

 13. 8237
  1. 8273
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, Váš ideální příjem vychází na 2,9 litrů vody. Blížíte se k optimu, takže ještě malinko přidat a bude to na jedničku 👍

 14. 8189
 15. 8149
 16. Hana Kondášová

  Dobrý den, využívám Vaši nabídku na výpočet , kolik vody bych měla správně vypít.

  Vážím 71 kg měřím 162 cm a za den vypiji asi 1 l neperlivé vody. ( Někdy možná i o trochu více. někdy méně. ) Předem Vám moc děkuji za odpověď.
  Hana Kondášová

   8150
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, Váš pitný režim je bohužel nedostačující a mohou se na Vás vztahovat problémy dehydratace. Ideální pitný režim pro Vás vychází na 2,8 l čisté vody. Zkuste malinko přitlačit, ať buňky se mají možnost zbavovat odpadních látek.

 17. 8140
 18. Jirka

  Dobrý den,
  Vypiju okolo dvou litrů denně a vážím 92 kg.
  S pozdravem děkuji Velíšek Jiří.

   8144
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, Váš ideální pitný režim by měl být kolem 3,7 l. Zkuste trošku přitlačit 😉

 19. 8139
  1. 8145
 20. 8138
 21. Jarmila

  Dobrý den,
  vypiji kolem 3 litrů vody. Vážím 85 kg. Piju jen čistou vodu nebo ovocný, zelený čaj. Zelený kvůli Warfarinu moc nesmím.

   8146
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Výborně, musím Vás pochválit. Váš ideální příjem by byl 3,4 l. Jen tak dál 👍

 22. 8105
 23. Milan

  Ahoj Honzo . Po předělání polyneuropatie v roce 2013 mě během jednoho měsíce poklesla váha za jeden měsíc o 15 kilo . Následně se moje váha z původních 90 kg zvedla na 105 kg . Toto je ale už i důsledek operace pupeční kýly a následného kovidu . Oboje v říjnu a v listopadu 2020 . Váhu už se mě snížit nepodařilo. Během dne výpiju asi 2 litry tekutin . Asi dehydrovaný bývám, protože pocit sucha v ústech a bolesti hlavy mívám.

   8107
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Ahoj Milane, zdraví a váha tedy nic moc, chtělo by to trochu jít do sebe. Případně se ozvy a můžu Ti předepsat jídelníček, který pomůže jak s váhou, tak se zdravím. Máš od nás jídelníček z roku 2018 – chtělo by to aktuální. Ohledně pitného režimu, pro Tebe to vychází na 4,2 litrů vody, takže bolest hlavy a sucho v ústech je jasná známka dehydratace.

 24. 8104
  1. 8108
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, 3,36 l je pro Vás ideální příjem vody. Takže Vás musím za 3 litry pochválit, jen tak dál 👍

 25. 8103
  1. 8109
 26. 8101
  1. 8110
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, Zelený čaj má také odvodňující účinky, zkuste do něj hodit pár chia semínek, pomůže Vám to s hydratací, jinak celkový ideální příjem by měl být 2,16 l 😉

 27. 8100
 28. Anna

  Váha 59 kg, pití za den 2 litry (zatím) + 1 šálek kávy (vždy se skleničkou vody), postupně zlepším na požadovaných 2,4 litru. Děkuji za detoxikační plán, skladba potravin zatím v pohodě.

   8111
 29. 8061
 30. Hana

  Dobrý den. Pane Honzo. Piju 1,5 až 2 litry. Trpím migrénou tak musím pít více. Vážím 53 kg. Moc vám děkuji zdraví Hanka.

   8077
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, ano určitě, minimálně byste měla vypít 2,12l, pokud trpíte migrénou, zkuste tento týden zvýšit pravidelný příjem na 2,5 litrů 😉

  2. 8098
   1. 8112
   2. Jan Anděl Autor příspěvku

    Dobrý den, Váš ideální příjem vody by měl být 3 litry. Takže současné necelé 2 litry jsou nedostačující, zkuste přidat 😊

 31. 8055
  1. 8078
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Takže to máme všeho všudy čistého kolem 0,7 l po odečtu piv a káv. ❌ No, je to Vaše zdraví, ale při této váze Vám nemůže správně fungovat vyplavování odpadních látek z těla a budete „přidřený“. Zkuste přitlačit na čisté vodě 👍 Měl byste vypít kolem 3,6 litrů čisté vody.