Rubriky
Blog

Co je podle vás důležitější: jídlo nebo pití?

I když se náš život točí spíše kolem toho, co si dáme za jídlo, voda je pro nás o mnoho důležitější. Ve skutečnosti můžeme vydržet klidně i měsíc bez jídla, ale bez vody bychom nevydrželi déle než 3 dny. To je holý a ničím nenahraditelný fakt, který byste si měli z dnešního čtení odnést. Pokud vám jde alespoň trochu o své zdraví, více než na jídlo se soustřeďte na to, čeho a kolik vypijete.

Hydratace je nezbytná pro přežití. Buňky v našem těle obsahují vodu a jsou obklopeny vodou. Když jsme dehydratovaní, tyto buňky jsou méně propustné, což znamená, že mají problémy se vstřebáváním živin a odstraňováním odpadu.

Výhody hydratace

Když pijete dostatek vody, pomáháte svému tělu lépe fungovat. Když se přehřejete – ať už je to kvůli slunečnému dni, intenzivnímu cvičení nebo horečce – vaše tělo produkuje pot, aby se ochladilo. Pot je většinově tvořen vodou, takže vaše tělo potřebuje zůstat hydratované, aby vám pomohlo s dobrou termoregulací.

Voda vám pomůže přimět svaly a klouby pracovat správně při maximálním výkonu. Protože vaše buňky fungují lépe, když jsou plně hydratované, může to zvýšit výkonnost vašeho těla. Voda také pomáhá „promazávat“ vaše klouby, což usnadňuje pohyb.

Pomáhá kontrolovat váhu

Často zaměňujeme žízeň za hlad. Pít dostatek vody nám pomůže od nutkání abychom jedli, když to vůbec nepotřebujeme.

Prevence zácpy

Lidé, kteří jsou dobře hydratovaní, mají obvykle pravidelnou stolici. „Vrzání“ střev nebo zácpa mohou být známkou toho, že nepijete dostatečně.
Kolik vody tedy musíte denně vypít? Krátká odpověď: To je individuální.
V obecnosti se dá ale říci, že pro běžného člověka je ideální pít 4 deci na 10 kg váhy, čisté neperlivé vody, každý den. Někteří lidé však mohou potřebovat více nebo méně, v závislosti na jejich celkovém zdravotním stavu.

Faktory jako jsou nemoci a léky mohou ovlivnit to, kolik vody budete potřebovat. Měli byste také vzít v úvahu, zda cvičíte, úroveň intenzity a jaké počasí zrovna je.

Varovné příznaky dehydratace

Nejste si jisti, zda jste dostatečně hydratovaní? Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to zjistit, je zkontrolovat barvu moči. Pokud je čirá, nebo světle žlutá, pijete dostatek vody. Pokud je ale vaše moč tmavší žluté nebo jantarové barvy, pak jste dehydratovaní.

Další varovné příznaky dehydratace mohou zahrnovat:

  • Menší množství moči – během 24 hodin močí dospělý člověk 6–7x. Při menším příjmu tekutin vylučuje méně.
  • Zácpa – jedna z nejčastějších příčin zácpy je dehydratace.
  • Suchá kůže a výraznější vrásky – nepružná kůže, která vypadá od pohledu starší a je rýhovaná výraznými vráskami, značí dehydrataci.
  • Nadváha – všichni to pořekadlo známe, že hlad je jen převlečená žízeň. Slýcháváme to často, když jdou lidé na pivo.
  • Žízeň a sucho v ústech – varovným znakem dehydratace je pocit žízně. Sucho v ústech, které ji provází, ukazuje na potřebu tělo hydratovat. Je vhodné pít vodu průběžně po celý den.
  • Bolesti hlavy – při dehydrataci se zhoršuje okysličování mozkové tkáně zmenšováním objemu krve, která putuje do mozku.
  • Vyčerpanost – při únavě je zvykem dát si kávu, ta ale dehydratuje. Proto při pocitu únavy je nejlepší dát si vodu.
  • Bolesti kloubů – hladký pohyb kloubů umožňuje synoviální tekutina, díky které plošky kloubů po sobě dobře kloužou a dovolují tak jejich plynulý a bezbolestný pohyb. Dlouhodobou dehydratací se může ovlivnit množství synoviální tekutiny, poškodit kloubní chrupavka a vzniknout například artróza. Při bolestech kloubů je proto třeba mimo jiné věnovat pozornost i dostatečnému příjmu tekutin.
  • Slabý imunitní systém – při jakékoli nemoci je důležité pořádně pít, protože dehydratací se zvyšuje koncentrace toxinů v krvi. To může oslabovat imunitní systém. Proto je třeba, aby organismus dostával dostatek tekutin, pro snadnější vylučování toxinů a imunitní systém byl silnější v boji s infekcí.

Jak se dehydrujeme?

Nejčastější příčinou je nepití dostatečného množství vody během dne – ale věci jako horké počasí, nadměrné pití kofeinu nebo alkoholu a cvičení jsou další faktory. Existují také méně časté příčiny dehydratace, na které je třeba dávat pozor – jako je stres, některé léky, stárnutí, vysoká nadmořská výška, popáleniny (včetně spálenin od slunce).

 

Řekněte mi, kolik vody vypijete za den Vy? Napište mi do komentáře i Vaši váhu a já Vám vypočítám, kolik byste za den měli vypít čisté vody.

 

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

92 reakcí na „Co je podle vás důležitější: jídlo nebo pití?“

Dobrý den,

chápu, že se s tímto problémem necítíte pohodlně, ale nebojte se, nejste na to sám. Tvrdá stolice a problémy s defekací mohou být způsobeny nejen léky, ale také stravou a nedostatkem tekutin. Doporučuji se zaměřit na zvýšení příjmu vlákniny a tekutin, pravidelné cvičení a vyhýbat se sedavému způsobu života. Je také důležité konzultovat tento problém se svým lékařem, aby mohl posoudit další možnosti léčby, jako například změnu léků nebo doporučení fyzioterapie.

Dobrý den, je mně téměř 80 a trpím epi. Bero léky a ještě léky na prostatu. Mám problémy se stolicí. Asi je to způsobeno léky a ještě také mám divertikulózu sigmatu, no hrůza, že? Největší je problém, že stolice je tuhá hroudovitá, ale potom někdy se stává, že po takovéto stolici se stává, že potom při potřeby uvolnění mě uniká takový jakoby šlem a tak musím honem na toaletu a někdy unikne trochu do trenýrek. Nevím jestli něco odepíšete, to víte u doktorky bych takto nemohl mluvit ze studu. A tak tedy děkuji za případnou odpověď a možná nějakou radu… L.Meduna

Dobrý den, Váš ideální pitný režim by měl být kolem 4,4 litrů tekutiny.

nevím, kolik vypiji, asi 2l

váha 110kg, /178

Dobrý den, Váš pitný režim by měl být kolem 3 litrů. Doporučím Vám neslazený čaj rooibos, kterého si udělejte 2 litry. Po napití mírně vysuší sliznici a Vy budete mít pocit žízně a bude Vás nutit pít.

Je mi 73 let,měřím 165 cm a vážím 75 kg . Mám potíže s pitím, musím se nutit,ale vypít 2 litry je pro mne nadlidský úkol.

Dobrý den, za každou kávu musíme minimálně 2 deci odečíst, takže jste cca na dvou litrech. Při Vašich dispozicích a 4 kávách za den by to mělo být 3,3 litrů vody, tak zkuste ještě půl litru přitlačit 👍

Dobrý den, denně vypiji 2,8 l vody a asi 4 dl kávy.
Vážím 62 kg a měřím 160 cm.

Dobrý den, 3,2 l vody je pro Vás ideální.

Dobrý den, ano ano, tady vidíme názorný příklad toho, co způsobí nedostatek tekutin. Chápu, že nemůžete na pitný režim přitlačit, dokud se nevyřeší problém s únikem moči. Držím palce, ať dáte tělo brzy do pořádku.

Dobrý den,

Váš ideální příjem by měl být 3 litry čisté vody.

Dobrý den,

Váš ideální příjem vody by měl být 2,9l, zkuste trochu přitlačit, budete se cítit lépe 👍

Denně vypiju max. 1 – 1,5 lt všech tekutin. Vážím 73 kg. Věk 69 let.

Vyvíjí ráno, skleniici vody, dále kávu, čaj bylinkový, polévku vodu s citronem, limonádu,k večeři nealko pivo, čaj.

Dobrý den – 78 let. Vypiji asi 1,5 l tekutin za 24 h včetně kávy,čaje,polévky. Asi před dvěma měsíci
se můj zdravotní stav zhoršil.Jsem 1 rok po operaci prostaty a úmyslně měně piji pro nekontrolovatelný únik moči, To co se zhoršilo je sucho v ústech,špatné trávení potravin,zhoršené ovládání končetin,kousání do jazyku při jídle,neudržím přímý směr,špatná paměť.U urologa probíhají za tím účelem testy,ale není ještě stanovena diagnosa.
Děkuji s pozdravem Pavel

Dobrý den, Váš ideální příjem vychází na 2,9 litrů vody. Blížíte se k optimu, takže ještě malinko přidat a bude to na jedničku 👍

Dobrý den, černý i zelený čaj bohužel odvodňuje podobně jako káva. Pro. změnu chuti doporučuji najet na rooibos čaje.

Děkuji za odpověď. Srdce mám zatím v pořádku.. Za vše mohou nemocná játra a a velmi málo albuminu. Mám vodu v břiše a začínám chodit na punce. Mám příkaz navýšit bílkoviny, potíž je v tom,,že neumím udělat skladbu jídelníčku vyváženou. Také mám anémii a tudíž ani moc nechodím, špatně se mi dýchá a cvičit s otylým břichem plným vody opravdu moc nejde. Je mi 68 let a začínají mě bolet kyčle. Pokud zhodnotíte múj stav ještě ne za beznadějný, ráda si u vás objednám jídelníček na míru. Děkuji za odpověď.

Honzo, všude v příspěvcích píšete množství vody. Jak je to např s čaji, ať už zelené, černé nebo bylinkové. Počítají se do toho množství také? Když piju vodu v doporučeném množství každý den, časem se přepije a hledám, jak změnit chuť a přitom hydrataci zajistit. Diky za odpověď.

Denné (podle teploty) 2-2,5 litrů čisté vody s citronem či limetkou

Dobrý den, Váš pitný režim je bohužel nedostačující a mohou se na Vás vztahovat problémy dehydratace. Ideální pitný režim pro Vás vychází na 2,8 l čisté vody. Zkuste malinko přitlačit, ať buňky se mají možnost zbavovat odpadních látek.

Dobrý den, využívám Vaši nabídku na výpočet , kolik vody bych měla správně vypít.

Vážím 71 kg měřím 162 cm a za den vypiji asi 1 l neperlivé vody. ( Někdy možná i o trochu více. někdy méně. ) Předem Vám moc děkuji za odpověď.
Hana Kondášová

Výborně, musím Vás pochválit. Váš ideální příjem by byl 3,4 l. Jen tak dál 👍

Ahoj, 2,2 litrů je ideální příjem vody 👍

Dobrý den, Váš ideální pitný režim by měl být kolem 3,7 l. Zkuste trošku přitlačit 😉

Dobrý den,
Vypiju okolo dvou litrů denně a vážím 92 kg.
S pozdravem děkuji Velíšek Jiří.

Dobrý den,
vypiji kolem 3 litrů vody. Vážím 85 kg. Piju jen čistou vodu nebo ovocný, zelený čaj. Zelený kvůli Warfarinu moc nesmím.

Dobrý den, výborně, ideální příjem pro Vás vychází na 1,76 l, takže jste nad průměrem. Chválím Vás 👍

Dobrý den, Váš ideální příjem vody by měl být 3 litry. Takže současné necelé 2 litry jsou nedostačující, zkuste přidat 😊

Výhorně, správná cesta 👍

Dobrý den, Zelený čaj má také odvodňující účinky, zkuste do něj hodit pár chia semínek, pomůže Vám to s hydratací, jinak celkový ideální příjem by měl být 2,16 l 😉

Dobrý den Radko, Váš ideální příjem by měl být 3,12 litrů.

Dobrý den, 3,36 l je pro Vás ideální příjem vody. Takže Vás musím za 3 litry pochválit, jen tak dál 👍

Ahoj Milane, zdraví a váha tedy nic moc, chtělo by to trochu jít do sebe. Případně se ozvy a můžu Ti předepsat jídelníček, který pomůže jak s váhou, tak se zdravím. Máš od nás jídelníček z roku 2018 – chtělo by to aktuální. Ohledně pitného režimu, pro Tebe to vychází na 4,2 litrů vody, takže bolest hlavy a sucho v ústech je jasná známka dehydratace.

Ahoj Honzo . Po předělání polyneuropatie v roce 2013 mě během jednoho měsíce poklesla váha za jeden měsíc o 15 kilo . Následně se moje váha z původních 90 kg zvedla na 105 kg . Toto je ale už i důsledek operace pupeční kýly a následného kovidu . Oboje v říjnu a v listopadu 2020 . Váhu už se mě snížit nepodařilo. Během dne výpiju asi 2 litry tekutin . Asi dehydrovaný bývám, protože pocit sucha v ústech a bolesti hlavy mívám.

vážím 78 kg – kolik mám vypít za den vody?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
piji 1l bancha čaj a 1,25 l vody. Vážím 54 kg.

Váha 59 kg, pití za den 2 litry (zatím) + 1 šálek kávy (vždy se skleničkou vody), postupně zlepším na požadovaných 2,4 litru. Děkuji za detoxikační plán, skladba potravin zatím v pohodě.

Dobrý den, denně vypiji 1,5 l vody a 1/2 l minerálky. Moje váha je 74 kg. Děkuji 🤗

Dobrý den, Vaše hodnota je velice nadprůměrná. Výborně. Více žlutá moč je také v souvislosti s denní dobou. Bývá více zbarvená do žluta cca do hodiny po jídle vlivem metabolických procesů a vylučování odpadních látek. Důležitý je i pach moči. Pokud je více zbarvená do žluta, ale nikterak výrazně nezapáchá, vše je v pořádku 👍

Výborně!!! 3 x skvěle, Pijete ideálně 👍

Dobrý den, to je docela dobré, ideální příjem by byl 2,8 litrů. Zkuste malinko přidat, teď v teplém období.

Při této váze by to chtělo přitlačit na 3,52 l. 😉 Pojďte se této hodnotě přiblížit alespoň teď přes léto 😉

Dobrý den, to je docela málo. Ideální příjem je u Vás 3,8 litru. Zkuste se na to malinko zaměřit.

Výborně, moc správně. 👍

Dobrý den, slabota, chtělo by to zvýšit. Ideální pitný režim je u Vás 3,36 l.

Výborně Jarčo, ještě 2 deci přidat a budeš na ideální hodnotě 3 litrů.

Výborně, moc Vás chválím 👍

Za mě dobré, ještě půl litru přidat na minimální hodnotu 2,8 litrů, kór v tomto teple a bude to ideální.

Fíííííííííhááááááá …… 🙂 No…. je to 5,8 litrů vody 😂 Upřímně, nejprve doporučuji snížit hmotnost pod 100 kg, ať se neutopíte 🙂

Ja jaj, to je velmi málo. Ideální příjem by pro Vás byl 3,6 litrů vody. Dám Vám malou radu. Zkuste na to jít přes slabý neslazený, vychladlý, nebo přímo studený rooibos čas. Mírně vysušuje sliznici a Vy po něm budete mít pocit žízně, takže Vás nevědomky naučí pít 😉

Dobrý den, ideální hodnota by pro Vás byla 3,6 litrů. čisté vody. Na okolí nedejte a řiďte se tím, co je pro Vás dobré. Jestli si okolí myslí, že výhodou je pít půl litru šťávy za den a k tomu 2 kávy…. Nechte je při tom. Tělo jim samo ukáže 🙂 Dále se doporučuji podívat vzhledem k Vašim bolestem v bedrech na EL-ELÁSTICO: https://revolucnicviceni.cz/el-elastico/

Ano ano, přesně tak, 2,5 litrů je ideální hodnota pro Vás. Vy jste šikulka, myslím, že do týdne jste na této hodnotě 😉 Vždycky si to vemte tak, zda byste květinu zalila také šťávou a jestli by prospívala? Čistá voda je to, co naše tělo převážně chce 👍

2,44 l by měl být Váš ideální pitný režim. Blížíte se mu, jste na dobré cestě. Každý den malinko přidávejte a tělo bude vděčné 👍

Takže to máme všeho všudy čistého kolem 0,7 l po odečtu piv a káv. ❌ No, je to Vaše zdraví, ale při této váze Vám nemůže správně fungovat vyplavování odpadních látek z těla a budete „přidřený“. Zkuste přitlačit na čisté vodě 👍 Měl byste vypít kolem 3,6 litrů čisté vody.

Dobrý den, ano určitě, minimálně byste měla vypít 2,12l, pokud trpíte migrénou, zkuste tento týden zvýšit pravidelný příjem na 2,5 litrů 😉

Dobrý den. Pane Honzo. Piju 1,5 až 2 litry. Trpím migrénou tak musím pít více. Vážím 53 kg. Moc vám děkuji zdraví Hanka.

Dobrý den,
vážím 105 kg, denně mám vypít maximálně 1.5 l vody nebo minerálky, čaje. Beru prášky na odvodnění Furon a Verospiron. Piji jen 1 l denně a ve vedrech jsem začala přibírat na váze. Přesto vykazuji značnou dehydrataci. Lékaři se neshodnou. Jeden řekne, že musím hodně pít, druhý, že max. ten 1 a půl l..
Děkuji za váš názor nebo radu Květa

No, já se soustředila na 2 litry a jedno deci, ale podle článku bych měla vypít dva a půl litru denně. Tak to budu hledět napravit. Mám 62 kg.
A co voda s malinkým množstvím domácího sirupu? Počítá se to, anebo se máme soustředit opravdu jen na čistou vodu?

Dobrý den…o důležitosti dodržování pitného režimu vím. Snažím se denně vypít cca 2.2 – 2.5 litru pouze čisté vody (je mě 59let a teď bohužel vážím 90kg.)
Ps.mám bolesti v beder.páteři a beru občas léky s kofeinem tak i z těchto důvodů(i přes nelibost okolí které si myslí že si spíš škodím )se snažím příjmat čistou vodu …Předem děkuji za posudek Jarka 😊

Děkuji za tento článek. Vím, že se musí pít, ale nejde mi to a nejsem sama, Vypiji tak 1 l za den a vážím 90 kg. I mé kamarádky pijí hodně málo, jsme důchodkyně a nemáme vůbec pocit žízně. Teorii známe, ale praxe je horší. Tyto informace je dobré stále opakovat. Ráda čtu Vaše články.
Přeji hodně štěstí a výdrž. Ještě jednou děkuji.

Zdravím Vás. Ráda bych znala správnou míru denního pitného režimu. Moje aktuální váha je 145kg.🤷🏼‍♀️😃

za deň vypijem cca 2-2,5 l tekutín,moja váha 70 kg

2-2,5l vody (jak kdy) při váze 63kg.

Vodu,kombuchu(3dcl),maté,1 káva denně,voda s citrónem.

Dobrý den, 1,5l většinou ale 2l až 2,5l. 3 šálky kávy, šálek multivitamínu. Vážím 44kg. Děkuji

Dobrý den, Jo safra, to tedy není vůbec dobré. Každé pivo = – 2 deci, protože je močopudné, takže celkově Vám to vychází, že za den vypijete sotva něco málo přes litr. Při Vaší váze, aby dobře fungovaly všechny metabolické procesy, byste měl vypít někde kolem 5 litrů. Máte jednu výhodu oproti ostatním, že z těch 5 litrů vody se neutopíte, díky tomu, že jste zvyklý pít pravidelně 4 litry tekutin. No, pokud by se Vám povedlo pár piv vyměnit za sklenice čisté vody o stejném objemu, bylo by to určitě ku prospěchu Vašemu zdraví 👍

To máte pravdu a nejlepší čistá odstálá voda
Je mi 80 a mám bohužel 88 kg. Díky Vejnarová

Dobrý den, to je docela málo, Váš pitný režim by se měl pohybovat kolem 2,6-2,9 litrů čisté vody. Zkuste od teď každý den přidat 2 doušky navíc.

Dobrý den, děkuji za Vaše zajímavé články. K tomu dnešnímu – za den vypiji 2-2,5 litru čisté vody a moje váha je 70 kg

Dobrý den,
tak já vážím 69 kg a vypiji 2 až 3litry vody ( mezitím vypiji 2 šálky kávy, na oběd mám polévky).
Děkuji za odpověď a přeji hezký den

jsem muž a vypiji asi l,4 l vody.Váha 70 kg. někdy mám moč více žlutou.

děkuji s pozdravem Pavel V

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *