Kofein – 27 zdravotních výhod

Kofein je nejrozšířenější stimulující látkou na naší planetě a je také jednou z nejvíce prozkoumaných – jak ovlivňuje lidské tělo?

Pohráli jsme si s velkým množstvím vědeckých studií a sestavili jsme pro vás seznam možných zdravotních přínosů kofeinu. Některé přínosy jsou opravdu velice zajímavé.

27 Možných přínosů kofeinu

 

 • V Japonsku vědci prokázali, že kofein zvyšuje paměť . Novější studie z Johns Hopkins University ukázala, že 200 mg dávka kofeinu pomohla posílit paměť.
 • Kofein v kombinaci se sacharidy rychleji doplňuje po cvičení koncentraci glykogenu ve svalech.
 • Kofein detoxikuje játra a čistí tlusté střevo, pokud je užíván jako kofeinový klystýr.

Izolovaný kofein je bílý krystalický prášek, vhodný pro lidi, které po kávě „tlačí“ žaludek.

 

 • Kofein pomáhá udržovat bdělost při řízení.
 • Kofein může stimulovat růst vlasů u mužů a žen kteří přišli o své vlasy.
 • Kofein zmírňuje bolesti svalů po tréninku až o 48%.

 

 • Pokud celou noc nespíte, kofein zmírňuje tělesnou a duševní nepohodu daleko více, než analgetika.
 • Kofein může chránit před Parkinsonovou chorobou. Výzkumy ukazují, že ti, kdo konzumují kávu, jsou méně ohroženi rozvojem Parkisonovy choroby.
 • Kofein může pomoci odvrátit Alzheimerovu chorobu.

 

 • Kofein zvyšuje výdrž během cvičení. Hodí se zejména pro vytrvalostní sportovce.
 • Kofein z kávy může chránit před křečemi očních víček.
 • Kofein může chránit oči před šedým zákalem.

 

 • Kofein může zabránit rakovině kůže. Nová studie z univerzity Rutgers University zjistila, že kofein zabraňoval rakovině kůže u bezsrstých myší. Další studie ukázala, že kofeinoví pijáci kávy mají menší riziko vzniku melanomu.
 • Lidé, kteří konzumují kofein, mají nižší riziko sebevraždy.
 • Kofein může pomoci redukovat ztučnění jater.

 

 • Ukázalo se, že kofein snižuje riziko fibrózy jater u pacientů s hepatitidou C. Má se za to, že jen 100 mg denně má ochranný přínos.
 • Muži konzumující kofein vykazovali zvýšený objem spermatu a výrazně menší fragmentaci spermií DNA než muži kteří kofein nekonzumovali.
 • Muži, kteří denně konzumují 250-375 mg kofeinu, mají mnohem nižší riziko vzniku ED (erektilní dysfunkce). Snížené riziko bylo dokonce pozorováno u mužů, kteří denně konzumují jen 85 mg kofeinu.

 

 • Kofein může u žen zabránit zvonění v uších (tinnitus) – Studie publikovaná v The American Journal of Medicine sledovala skupinu 65 085 zdravotních sester od roku 1991. Ženy, které konzumovaly nejvíce kofeinu, vykazovaly nejnižší výskyt tinnitu.
 • Kofein snižuje riziko vzniku ledvinového kamene. Ve velké studii 217 883 osob měli ti, kteří konzumovali kofein z jakéhokoli zdroje, menší tvorbu ledvinového kamene než ti, kteří kofein neužívali. Vědci se domnívají, že je to proto, že kofein způsobuje ředění moči. Ukázalo se také, že kofein snižuje úmrtnost u osob s chronickým onemocněním ledvin. Zdá se, že kofein má ochranný účinek na progresi onemocnění. Další studie (2018) také potvrdila, že konzumace kofeinu snižuje úmrtnost lidí žijících s onemocněním ledvin.

Kdo si doma pravidelně zapaluje kávovar, má o přísun kofeinu postaráno.

 

 • Kofein zlepšuje reakční dobu a logické zdůvodnění v době, kdy máte málo spánku nebo je spánek minimální.
 • Kofein pomáhá lidem s astmatem. Studie publikovaná v Americké národní knihovně medicíny dospěla k závěru, že se zdá, že kofein otevírá dýchací cesty a pomáhá astmatikům dýchat snadněji podobně jako theofylin, který se v současnosti používá a který je blízkým bratrancem kofeinu.
 • Kofein snižuje chybovost řidiče: Nedávná studie provedená australským ministerstvem obrany zjistila, že spotřeba kofeinu zlepšuje jízdní výkon a snižuje chybovost řidiče. Vojáci, kteří se podrobil studii používali kofeinovou žvýkačku a byli 50 hodin bez spánku.

 

 • Kofein může zabránit nárůstu tělesné hmotnosti: Výzkum z Německa ukázal, že účastníci studie hubnutí, kteří pili 2-4 šálků kofeinové kávy denně, měli lepší výsledky než ti, kteří kofein neužívali.
 • Další studie ukázala, že kofein stimuluje hnědé tukové buňky a způsobuje rychlejší uvolnění energie z těchto zásob.
 • Kofein snižuje chronický zánět. Vědci ze Stanfordské univerzity zjistili, že kofein blokuje expresi genu zodpovědného za nízký stupeň chronického zánětu vlivem stárnutí. Tento zánět nakonec vede k vysokému krevnímu tlaku, ztvrdnutí tepen a srdečním onemocněním. Zdá se, že kofein pomáhá snižovat tento zánět související s věkem u lidí, kteří kofein konzumují pravidelně.

 

 • Kofein je dobrý pro srdce. Studie z Německa zjistila, že množství kofeinu (4 šálky kávy denně) pomáhá posilovat funkci buněk srdečního svalu a prodlužuje životnost buněk srdečního svalu.
 • Kofein pomáhá předčasně narozeným dětem: Několik dávek kofeinu podaných nedonošeným dětem dramaticky zlepšuje funkci plic a celkovou míru přežití. Novější výzkum zjistil, že tato terapie nevyvolává žádné dlouhodobé vedlejší účinky v době, kdy děti stárnou.

 

* Upozornění: Konzumace příliš velkého množství kofeinu (více než 5 šálků kávy denně a více než 300 mg čistého kofeinu denně) může mít negativní zdravotní následky.

 

Napište mi do komentářů, jaké zkušenosti máte s kofeinem vy?

 

Celý článek
Zpět

Diskuze k tématu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  573
 1. Marie

  Já kávu piji dvakrát někdy i více. Poslední dobou však málo spím., asi pět nebo šest hodin. Manžel má obavu o mé zdraví. Ale chuť k jídlu, tu mám stále nadměrnou.

 2. 572
 3. 571
 4. Píbilová

  Má tyto pozitivní účinky i kofein z guarany a nebo tein ze zeleného čaje? Tělo mi po třiceti letech pití kávy řeklo ne, tak jsem musela přestat. Je pravda, že káva zakyseluje tělo?

 5. 570
 6. 569
 7. 568
 8. Eliška

  Kavu miluji.Piju 2kavy denne s mlekem,nekdy sladim. Momentalne piji jednu.Byla jsem nemocna s ledvinami. Kavu si vybiram a vzdycky si na ni pochutnam

 9. 567
 10. Jana Gasmanová

  Dobrý večer. Já mám kávu moc ráda, ale chytá mě po ní žlučník. A když si ji občas dám mám zaručeně noc bez spánku.Přeji Vám dobrou chuť ke kávičce.

 11. 566
 12. Jarka

  Piji kávu od svých 27 let. Piji ji bez cukru a mléka. Dříve jsem vypila 3-4 šálky denně a to dost
  silné. Vůbec mi nevadí večer. Spím bez problémů. Ale v současné době piji pouze jeden šálek
  denně a kofein si nahrazuji instantním bylinným nápojem od Herbalife , který obsahuje kofein.
  Zkrátka bez kofeinu to nejde. Jsem pak bez energie.

 13. 565
 14. Renata Macháčková

  Já jsem před pár lety pila tak asi 2 hrnky kávy, ale poslední rok mně nedělá dobře, tak si ji dám jen občas, dříve jsem po ní fajn spala, nyní je vše jinak. Někdy si ji dám u kamarádky, ale nedá se říci, že bych na ní byla závislá to vůbec ne a nechybí mně.

 15. 564
 16. Eva Jindrová

  Ihned po probuzení musím vypít svůj šálek kávy. Bez toho se cítím stále neprobuzená. Pak ještě během dne vypiji další dva šálky. Pokud bych je nevypila, chce se mi spát.

 17. 563
 18. Marie Mayerová

  Piji 2 – 3 hrnečky turecké kávy dennè bez mléka a bez cukru asi od 23 let na zvýšení tlaku a jsem v pohodě. Je mi 68 let

 19. 561
 20. Věra Hodysová

  Kofeinovou kávu nemohu pít, je mi po ní dost špatně. Většinou se mi zvedá žaludek, nehledě na to, když si jí dám po obědě, tak večer vůbec neusnu. Před 33 lety jsem byla na operaci a tehdy mi lékař řekl, abych neužívala kofeinovou kávu, že byla příčinou kamene ve žlučníku, který mi odoperovali.

 21. 559
 22. Jana Mašková

  Jsem na kávě závislá. Bez ní mě bolí hlava. Piji 3-4 šálky denně do 16:00 hodin. Děkuji za článek. Plně s ním souhlasím.

 23. 558
 24. Karla Vázlerová

  Nikdy jsem kávu nepila ani žádný jiný nápoj s kofeinem, tak nemám k tomu co říci. Ráda čtu vaše rady a ukládám si je spolu s doporučenim na různé doplňky ke zdravotním problémům, ale zatím – musím zaťukat – jsem ještě žádný nepotřebovala a doufámn, že ještě dlouho potřebovat nebudu.A když jednou ano, tak se jistě obrátím k vám o radu. Zatím cvičím, mám vaše šestiminutovky a chodím na jogu.. Protože jsem introvent a to i ve psaní, tak se zase na dlouho odmlčím. Děkuji vám za každý email i ty budoucí.
  Karla

 25. 557
 26. Jana

  Bez kávy nemůžu existovat. Piju ji asi 45 let, denně, 1-2 větší šálky. Je to pro mne už droga. Ale dobrá,…

 27. 556
 28. Milada

  Moje zkušenost je stejná. Osobně konzumuji až 4šálky kávy denně a můj organismus to vyžaduje.

  Míla

 29. 554
 30. Milan

  Jene, mas velmi dobre rady, z tou kavou je to marketingovy tah. Jsem psychoterapeut 33 roku. Vsichni mi klienti, kteri prestali pit kavu tak se jim zvysila energie byli mene nemocni mene unaveni, vcetne me. Tak ze z meho pohledu je kava spatny radce a prekyseluje organizmus vycerpava nadledvynky a dehydruje telo.

   555
 31. 553
 32. Jan

  Mam dobre skusenosti s pitim kofeinovej kavy. hlavne tzv ROBUSTA ktora je spravidla menej kysla nez ARABICA Odporucam
  Jan

 33. 552
 34. Milena

  Na mě kofein z kávy bohužel funguje opačně, po vypití kávy se mi chce po chvíli hrozně spát a spím líp, než když si jí nedám a to i večer, takže na mojí mega únavu asi není vůbec nic.

 35. 551
 36. Věra Lukášková

  Nechce se mi tomu věřit, že je kofein vlastně na všechno. To by Italové museli být nesmrtelní. A nebo je tento článek reklama? 🙂

 37. 547
 38. T. Herklocová

  Zdravím, mohu říci, že každý den vypiji 2 velké hrnky kávy a cítím, jako by se mi rozšiřovaly cévy což na mne působí pozitivně.
  Někde jsem se dočetla, že lidé, kteří mají problémy s ledvinami a moč. měchýřem by kávu neměli pít, neboť má velké procento purínů. Jak to tedy je?

   550
  1. Jan Anděl

   Dobrý den,

   ano, lidé kteří mají problémy s ledvinami, by se měli zaměřovat na kvalitní přísun čisté vody bez přísad. To je základní pravidlo!

 39. 546
 40. 545
 41. Petr Forejt

  S kofeinem má různé zkušenosti. Resp. s kávou. Ta mi nechutná a proto její pití není pro mně tím pravým způsobem získání kofeinu. V době mé vojenské služby přede cca 50 lety jsem měl přístup k injekčnímu kofeinu a takové vypití jedné dávky (velmi malé, tuším 1ccm) bylo účinnější než zatěžovat trávicí trakt logrem. Instatní káva tehdy neexistovala. Ale ptám se, proč je ten injekční, resp. v ampulích, dodávaný kofein (tedy, je-li ještě) pouze na recept?

   549
  1. Jan Anděl

   Dobrý den Petře,

   čistý kofein můžete zakoupit v lékárně nebo ve specializovaných obchodech. Jedná se většinou o tabletovou formu.

    560
 42. 544
 43. milan

  Bohužel pití kavy je jeden z duvodů tvorby ledvinoveho kamene a dočtete se to na každém urologicke odd v nemocnicích kde se nedoporučuje pití kavy , takže pravdivost tvrzení bude spíše vymysl a tom týká i dalších tvrzení.

   548
  1. Jan Anděl

   Lékařka Michaela Štěpánková upozorňuje, že ledvinový kámen může být různého původu.

   „Nejčastěji jsou kameny oxalátového původu spolu s vápníkem, (oxaláty jsou známé šťavelany obsažené v některých potravinách jako špenát, reveň, některá zelenina). Někdy jsou kameny z fosforečnanu vápenitého, z kyseliny močové (urátové kameny vznikají ze stravy jako je čokoláda, jogurty, zelí, z mladého masa, kávy, čaje, alkoholu), dále xantinové, cystinové… Nejčastěji se jedná o kameny smíšeného obsahu.“

 44. 543
 45. Jindřiška Nešpůrková

  V mládí jsem pila kávu bez jakýchkoliv vedlejších účinků. V pozdějším věku, po vypití kávy, se u mně projevil nepříjemný stav jakoby vnitřního chvění, ztížené artikulace, nespavost. Když si čtu ty všechny výhody pití kávy, budu muset zahájit pozvolný trénink a zvykat organizmus na kofein. Nebudu se aspoň cítit v kavárně za vetřelce a k libému vnímání vůně kávy si ji i dopřeji. Děkuji a přeji krásné dny. Jindřiška

 46. 541
 47. Marcela Hrušová

  Dobrý večer, nevím jak je to možné, ale já když si dám v 9 hod. dopoledne turka tak večer nemohu usnout a ve 1,30 hod se ještě prevaluji. Pěkné dny vám přeje Marcela Hrušová

   542
  1. Jan Anděl

   Dobrý den paní Marcelo,

   patříte k senzitivním jedincům, kteří musí s kofeinem opatrně a bude Vám stačit 1/3 dávka, oproti standardu.

    562
   1. Milan

    Dobrý deň! Bežne som pil kávu a nerobila mi žiadne problémy Skôr naopak. Pred dvomi rokmi som mal problém so srdcom (fibrilácia predsiení) a doktor na kardio mi povedal, že kávu radšej nie. Tak som prestal, resp. pijem len obilninovú kávu, ktorá mi celkom chutí a ani mi bežná káva nechýba. Aký názor máte Vy?