Kolagen – když je ho málo, tělo praská

kolagen-na-lezato

KDYŽ JE MÁLO KOLAGENU, PRASKAJÍ KLOUBY A VAZY

Tato základní stavební hmota pojivových tkání se v mém jídelníčku dříve takřka nevyskytovala. Jak to dopadlo? Popraskaná kůže, strie a natržený sval.

Co je to kolagen? Základní stavební hmota 

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, tvoří 25-30 % všech tkání v lidském těle. Kolagenové choroby postihují srdce, cévy, svaly, kůži.

Jak kolagen pomáhá? Obnovuje tkáně

Kolagen je produkován především vazivovými buňkami a při jeho metabolismu to vypadá jako při zaplétání copánků. Některé provázky se zapletou, potom zase rozpletou, svážou se s dalšími a tím se obnoví část opotřebované tkáně. Pokud člověk trpí nedostatečnou syntézou kolagenu, je třeba jej pravidelně doplňovat do mezibuněčného prostoru, pro obnovu tkání.

Kde kolagen najdu?

Nejjednodušší výroba kolenu znamená koupit prorostlé vláknité maso, třeba kližku nebo rovnou koleno. Povařit cca 5 hodin ve vodě a následně už je na vás, jestli si vyrobíte polévku nebo želatinové válce plněné třeba zeleninou a sýrem.

Zajímavosti

Pro ukázku jak je kolagen pevný si představte, že na 1cm kolagenu, zavěsíte s přehledem přes 50 kg. Je to jeden z nejodolnějších stavebních materiálů na světě.

Tipy a triky?

Tento typ kolagenu již brzy zabuduji do nového doplňku stravy EL-ELÁSTICO, který právě vyvíjím a testuji. Tento revoluční doplněk na klouby bude za chvíli na skladě.

Máte s kolagenem nějaká zkušenosti? Napište mi je do diskuze.

Celý článek
Zpět

Diskuze k tématu

  105
 1. Lenka Kuchařová

  S kolagenem mám zkušenosti pouze jako uživatelka GS Condro.Nemohu Vám sdělit,zda jsou kladné,protože do kloubů si nevidím a lékaře navštěvuji pouze ve velmi kritických situacích,mezi něž artroza kolen a kloubů na prstech,rozhodně nepatří.Naučila jsem s tím žít,smířila jsem se s tím,že moje artrotické klouby fungují jako barometr a občas jim dodám trochu kolagenu výše jmenovaným přípravkem….Kdybych věděla o nějakém kvalitnějším přípravku,tak bych ho ráda vyzkoušela,protože nejvíce mi vadí artrotické změny na drobných kloubech prstů na obou rukou,které zatím žádní lékaři neoperují,na rozdíl od kolen,nebo kyčlí.Pracovala jsem totiž jako učitelka hry na kytaru v hudební škole a když si chci dnes zahrát některé obtížnější skladby,tak ,,kdybych se pokrájela „,tak mne nemocné prsty nechtějí poslouchat a je to k vzteku…..

   106
  1. Jitka

   Milá Lenko,
   víte, že tělo dokáže kolagen vyrobit, když mu dodáte správné živiny a vitamíny ? A ten komplex vitamínů už je na trhu a s 3 měsíční zárukou, kdyby zrovna u Vás nefungoval. Já už mám „opraveno“ 🙂 .

 2. 103
 3. Kateřina Dokoupilová

  Dobrý den,
  na první pohled to zní logicky- chybí kolagen, tak ho doplním. Ale jak píšete, je to bílkovina. Aby se ze střeva vstřebala bílkovina, rozloží ji trávicí enzymy na základní aminokyseliny. Nejsem si jistá, že si vzpomenou, že se mají složit zpět na kolagen. Tento fakt ve mně budí nedůvěru ke všem chondroprotektivům, přestože jsou údaje, které tvrdí, že tyto doplňky stravy fungují. Potom by mohlo být ve hře něco mezi nebem a zemí, že by tyto molekuly nesly nějakou nehmatatelnou informaci o tom, co byly a za jakým účelem byly pozřeny? Děkuji za názor

   104
  1. Jan Anděl

   Dobrý den,

   můj názor je takový, že máte 100% pravdu. Aby se bílkovina mohla vstřebat, musí se štěpit.

   Lidské tělo je tak složitý mechanismus a hlavně chytrý mechanismus, že z rozložených aminokyselin vystaví co je třeba. Můj názor je takový, že pokud v těle není zánět, může se za přispění cvičení reparovat poškozená chrupavčitá tkáň.

   Vystavět úplně novou bude asi science fiction, ale kde je vůle, tam je i cesta. Za přispění cvičení a správné stravy, která obsahuje i kolagen, je dle mého osobního názoru a zkušenosti možné reparovat poškozenou chrupavčitou tkáň.

    135
   1. Jana

    Dobrý večer,tak to mohou lidi napsat rovnou, co je to za vitamíny, kromě zmíněného céčka.
    Psal jste ještě o zánětu, že pokud není v těle zánět.Ale co když je ? Bronchitida je zánět ?
    Pak ještě hydrolyzovaný kolagen nabízejí všechna fitnes centra. Píšou na svých stránkách, že nehydrolyzovaný /jako želatina/ se těžko vstřebá. Jana

  2. 107
  3. Jitka

   Přesně jste to vystihla. Tělo si ta kolagenová vlákna složí – ale ze svých zdrojů. Takže je třeba dodat a posílit zdroje.
   Vyzkoušela jsem a nejsem sama, u koho funguje. Jitka

Komentáře nejsou povoleny.