Dnešní cvičení určuje zítřejší úspěch —— Jan Anděl, váš osobní trenér

A Kdo že to ten anděl je? Špičkový trenér s více než 10letou praxí

Ke cvičení 6ti minutovky mne dovedla jedna nepříjemná zkušenost. V mládí jsem si při fotbalovém zápase zlomil klíční kost a byl na několik měsíců vyřazen z tréninkového procesu. Bohužel jsem během rekonvalescence přibral nechtěné kilogramy a návrat do předchozí formy byl velmi těžký. V té době jsem se zařekl, že se to nikdy nebude opakovat.

Za léta strávená v mládežnickém vrcholovém fotbale, jsem si způsobil 3 vážná zranění – přetržený meniskus, natažené kolenní vazy, přetržený stehenní sval – která mne vyřadila ze hry vždy na delší dobu. Já už ale nechtěl, aby se opakovala situace s přibíráním na váze a ztížila mi tak návrat do tréninku. Jistě víte, že ve sportu je potřeba mít ideální hmotnost, aby člověk mohl dosahovat co nejlepších výkonů.

Všiml jsem si, že když byli moji spoluhráči zranění, velmi těžce se vraceli zpět do původní formy. Během rekonvalescence vždy nějaké to kilo přibrali – stejně jako já při prvním vážnějším zranění. Důvod? Jednoduchý, jedli stejné porce, ale měli méně pohybu. Přibírání hmotnosti jsem se chtěl vyhnout. Většina lékařů přikazuje při zranění klid. Já jejich pokynů nedbal a každý den jsem se snažil udělat něco pro své tělo. Do svého denního režimu jsem vždy zařadil cvičení, které netrvalo dlouho, tudíž mne nijak neomezovalo v rekonvalescenci.

Cvičení se vždy skládalo z posilovacích a kondičních cviků. Rodiče se smáli, když mě viděli poskakovat na berlích po pokoji. Ale já věřil, že mi to pomůže v dřívější návrat, do tréninkového režimu. Má předpověď se vyplnila. Nepřibral jsem ani gram navíc a do tréninku se vrátil ve stejné fyzické kondici, jako před zraněním. Tato zkušenost mě dovedla k natočení uceleného tréninkového programu pro širokou veřejnost.