Rubriky
Blog

Jak číst v očích

Oči, které se skládají z více než dvou tisíc fungujících dílů, jsou druhou nejsložitější částí našeho těla (první místo náleží mozku). Jejich základní funkce, schopnost vidět, je považována za nejdůležitjěší ze smyslů. Význam očí ale přesahuje daleko za hranici jejich fyziologické role.

Již od starověku byly oči předmětem obdivu a strachu současně. Schopnost zhypnotizovat osobu, která se do nich upřeně zadívala, jen posílila všeobecně rozšířenou víru, podle níž jsou důležitým a mocným nástrojem zlých sil. Strach z uhranutí dětí, dospělých, dobytka a dokonce i úrody na polích je jednou z nejstarších a celosvětově nejrozšířenějších pověr. 

Nicméně starověcí Egypťané spolu s příslušníky dalších kultur věřili v pozitivní, ochranné a léčebné účinky očí. Horovo oko, které se poprvé objevuje před více než pěti tisíci lety, je jedním z nejstarších dochovaných pozitivních zobrazení oka – symbolizuje ochranu i sílu současně. 

Ať již v uhranutí věříme nebo ne, přikládáme očím nesmírný význam. Oči jsou zpravidla první, nač se zahledíme, když potkáme někoho známého. Jedná se o nejsnáze rozeznatelnou část lidské tváře. Právě proto se pro utajení identity po staletí používala maska na oči. 

Oči považované za okno do duše či za její zrcadlo, vyjadřují celou škálu lidských citů – lásku, nenávist, vztek, žárlivost, touhu, lítost nebo bolest. Očima se lze smát stejně jako plakat. A pokud víte, co v nich máte hledat, dokáží vám prozradit mnohé o zdravotním stavu. Již v počátcích tak mohou upozorňovat na řadu potíží, které skutečná diagnostika ještě dlouho dopředu nemůže odhalit.

KURHY POD OČIMA

Když spatříme člověka s kruhy pod očima, předpokládáme zpravidla, že se jedná o důsledek nedostatku spánku – nebo nadměrného požívání alkoholu. Vždy to ale nemusí být pravda. Mnozí z nás mají kruhy pod očima i tehdy, když spí osm hodin denně.

Ve skutečnosti může většina z nás vinit z vlastních tmavých kruhů pod očima rodiče. Všichni máme pod očima tenkou pokožku, ale někteří z nás ji zdědili ještě tenčí a průsvitnější než ostatní. Čím tenčí a průsvitnější pokožka je, tím větší je pravděpodobnost, že v ní kolem očí spatříme namodralé žilky. Do hry ale vstupují i další faktory. Tmavé kruhy kolem očí mohou být například signálem prozrazujícím mnohé o hormonálním stavu žen. Řada žen v době menstruace nebo těhotenství bledne, v důsledku čehož jsou žilky kolem očí viditelnější než normálně. Některé léky (například Aspirin, Coumandin a další jež snižují srážlivost krve) dokáží roztahovat cévky pod očima, kvůli čemuž jsou tyto cévky a s nimi i „kruhy“ nápadnější

Kruhy pod očima mohou rovněž signalizovat přítomnost některých onemocnění – nejčastěji se jedná o ekzémy a alergie.

VAKY POD OČIMA

Napuchlé váčky pod očima mohou svědčit o depresi. Totéž mohou způsobovat i další faktory. Patří mezi ně menstruace, těhotenství, příliš velký příjem soli a některé léky (například antidepresiva nebo antikoncepční léky). Vaky pod očima ale mohou být právě tak příznakem dehydratace způsobené alkoholem. Tělo nám jejich prostřednictvím sděluje, že příliš pijeme. Tekutiny se kolem očí shromažďují nejčastěji když spíme. Právě proto míváme vaky pod očima často bezprostředně po probuzení.

Vaky pod očima jsou rovněž častým varovným příznakem hypotyreózy – nedostatečně fungující štítné žlázy.

OČI PODLITÉ KRVÍ

když vidíte člověka s krví podlitýma očima, pomyslíte si možná, že buď právě přebral nebo nedávno brečel. A můžete mít docela pravdu. Ve chvíli, kdy si „můžete vyplakat oči“ se rozšiřují drobné cévky v očích a zpravidla praskají. Přílišné pití alkoholu mívá podobný výsledek.

Krví podlité oči rovněž signalizují, že trpíte zimou nebo máte alergii. Pokud ale zůstanou stejné několik dní a současně užíváte léky proti srážlivosti krve, ukazuje to na nepříznivou reakci. Tyto léky mohou způsobit krvácení v očích (stejně jako v jiných částech těla).

ŽLUTÉ OČI

Pokud bělma zežloutnou, může člověk získat vzhled vetřelce. Žluté oči jsou signálem upozorňujícím na žloutenku – onemocnění, pro němž se kůže a oči barví do žluta kvůli příliš velkému množství bilirubinu v krvi. Žluté oči často upozorňují na vážné poškození jater, jako jsou hepatitida, cirhóza nebo rakovina. Může se jednat i o signál varující před rakovinou slinivky břišní, anémií a žlutou horečkou (tropická nemoc přenášená bodnutím komárů).

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *