Rubriky
Blog

Aplikujte stravu, která způsobuje nižší riziko vzniku obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, srdečních chorob a mrtvice

O čem to dnes mluvím? O super potravinách, které máte každý doma ve špajze. Pravidelná konzumace fazolí, čočky, hrášku, cizrny, to je cesta ke zdraví. Luštěniny jsou neuvěřitelně výživné, mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny, nízký obsah tuku a nízkou glykemickou zátěž.

 

Luštěniny pro zdraví srdce

Vědecké studie definitivně spojily stravu s vysokým obsahem luštěnin s nižším rizikem vzniku obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, srdečních chorob nebo mrtvice. Ve skutečnosti, teď hned můžete jíst luštěniny a účinně léčit tyto nemoci. 

V jedné randomizované kontrolované klinické studii s více než 100 lidmi s diabetem typu 2 byla konzumace alespoň jednoho šálku luštěnin (fazole, cizrna nebo čočka) každý den po dobu tří měsíců spojena s významným poklesem tělesné hmotnosti (2,7 kilogramu), obvod pasu (pokles o 1,4 centimetru), krevní cukr (pokles HbA1c o 0,5%), cholesterol (8 bodový pokles LDL, měřeno v mg / dl), a krevní tlak (pokles systolického tlaku o 4,5 bodu a pokles diastolického tlaku krve o 3,1 bodu, měřeno v mm Hg). Všechna tato zlepšení jsou působivá! Mluvíme o fazolích, ne o lécích se všemi vedlejšími účinky.


V jiné studii vědci spojili údaje z deseti randomizovaných kontrolovaných studií s více než 250 účastníky, kterým byly předepsány luštěniny každý den po dobu nejméně tří týdnů. Lidé měli na výběr z: pinto fazolí, cizrny, pečených fazolí, čočky a hrášku v množství od 1/2 šálku do 2 šálků. Žádný z účastníků neužíval léky snižující hladinu cholesterolu, a přesto luštěninová strava vedla k průměrnému 8 bodovému snížení LDL cholesterolu (to je lipoprotein s nízkou hustotou, „špatný“ cholesterol). To je lepší výsledek, než může mnoho lidí dosáhnout s pilulkami!

 

Jak je možné, že luštěniny mohu mít všechny tyto výhody?

Luštěniny mají vysoký obsah vlákniny, konkrétně viskózní rozpustné vlákniny, která nejen zpomaluje jejich vstřebávání v tenkém střevě, ale také váže určité molekuly spojené s cholesterolem. Díky tomu mají luštěniny velmi nízký glykemický index, což znamená, že mají za následek nižší hladinu cukru v krvi a méně inzulínu uvolněného po jejich konzumaci. Tato vláknina také snižuje hladinu cholesterolu.

Ale počkejte – je toho víc: luštěniny mají nejen vysoký obsah vlákniny, ale také vysoký obsah bílkovin, díky čemuž jsou velmi syté a uspokojivé, takže lidé mají tendenci jíst méně jiných věcí. A obsahují spoustu draslíku, hořčíku, folátu a dalších rostlinných živin, které jsou spojeny s nižším krevním tlakem a zlepšením kardiovaskulárního zdraví.


Přes všechny tyto dobré důkazy má většina lidí odpor k tomu, jíst pravidelně luštěniny. Proč? Myslím si, že na vině je neznalost přípravy jídel a také druhotný projev nadýmání. Řešení je jednoduché. Vydal jsem kuchařku, kde je celý oddíl věnovaný luštěninám, takže receptů můžete mít dostatek. Ohledně nadýmání vždy doporučuji, na první měsíc kdy s luštěninami začínáte, zakoupit v lékárně Simethicon, který výrazně snižuje plynatost bez vedlejších účinků. Zde je odkaz na kuchařku, kde najdete oddíl s luštěninami.

 

Napište mi do komentářů, jak často konzumujete luštěniny?

 

5 reakcí na „Aplikujte stravu, která způsobuje nižší riziko vzniku obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, srdečních chorob a mrtvice“

Zatím vůbec,jen občas čočku, po obdržení kuchařky začnu i s dalšími luštěninami, doufám že se mi cukr v krvi ještě více, sníží, že už nebudu potřebovat léky, zatím jen nepoužívám žádný cukr, takže již jem zhubla a cukr v krvi se snížil, doufám že vše bude v naprostém pořádku. Jinak nevím, co bych ještě měla psát, snad až přiště, po další konzumaci luštěnin.

Dobrý den, Když namočím a uvařím luštěniny /cizrna se mi nedaří moc/ tak je jíme třeba 3 dny po sobě a pak na to zapomenu a pak zase vzpomenu. Teď jsem dělala jenom půlenou červenou čočku, protože jsem zjistila, že fazole mi přidělávají bolesti ……….. Mám velmi tragicky zdeformovaný každý obratel atd……… je to boj………………… Krásný den Marta Svatoňová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *