Rubriky
Blog

Pálení žáhy

Když zasáhne, pálení žáhy může to trvat jen několik minut nebo až několik hodin. Ať tak či onak, je to nepříjemné – takže není žádným překvapením, pokud hledáte způsob, jak se tohoto pocitu rychle zbavit.

Co způsobuje pálení žáhy a jaký je to přesně pocit?

Žaludeční kyselina potřebná k rozkladu jídla, což je něco, s čím váš žaludek nemá potíže zvládnout, vniká do jícnové trubice, kde způsobí pálení žáhy.

K udržení žaludeční kyseliny a tráveniny ve vašem žaludku mimo váš jícen, slouží kruhový prstenec svalů, nazývaný dolní jícnový svěrač, který funguje jako ventil. Když je tento ventil uvolněný, jídlo, které jste zkonzumovali, může projít do vašeho žaludku. Když se stáhne, tento ventil zabraňuje potravě a kyselině, aby se vrátila do vašeho jícnu.

Pokud se tato chlopeň abnormálně uvolňuje a žaludeční kyselině je umožněno cestovat zpět do vašeho jícnu, dochází k refluxu kyseliny. Pálení žáhy je nejznámější a nejzřetelnější příznak.

 

Může se cítit odlišně v závislosti na jeho závažnosti, ale příznaky pálení žáhy zahrnují:

  • Pocit pálení na hrudi, za hrudní kostí
  • Pálivá bolest, která stoupá až k vašemu krku
  • Máte hořkou nebo kyselou chuť v ústech

Kyselý reflux a pálení žáhy jsou někdy způsobeny zdravotním problémem, nebo dokonce léky. Ale častěji jsou vyvolány špatnou životosprávou.

 

Mezi běžné spouštěče pálení žáhy patří:

  • Přejídání nebo příliš rychlé jedení
  • Lehání příliš brzy po jídle
  • Konzumace určitých potravin, včetně kofeinu, sycených nápojů, alkoholu, máty peprné, citrusů, produktů na bázi rajčat, čokolády a mastných nebo kořeněných jídel
  • Mít nadváhu
  • Kouření
  • Stres a úzkost

 

Podívejte se na 10 domácích léků proti pálení žáhy

Pokud se snažíte rychle zbavit pálení žáhy, zde je deset způsobů, jak zmírnit – a dokonce předejít vašim problémům:

 

1. Snězte zralý banán

Vysoký obsah draslíku v banánu z něj dělá poměrně zásaditou potravinu. Ale díky Akademii výživy a dietetiky víme, že může pomoci působit proti žaludeční kyselině, která dráždí váš jícen.

Nezralé banány jsou však méně zásadité, těžké na škrob a mohou být pro některé lidi spouštěčem kyselého refluxu. Nezapomeňte si tedy vybrat banán, který je zralý.

Mezi další zásadité potraviny, které mohou pomoci eliminovat pálení žáhy, patří meloun, květák, fenykl a ořechy.

 

2. Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Žvýkání žvýkačky zvyšuje produkci slin. Podle jedné studie to pomáhá snižovat pálení žáhy, protože žvýkání stimuluje produkci trávících šťáv a urychluje trávení a tím i posun stravy – což může pomoci snížit hladinu tráveniny – a tím eliminovat vracení potravy zpět do vašeho jícnu.

 

3. Veďte si deník a vyhněte se potravinám, které vám spouštějí pálání žáhy

Jak již bylo zmíněno, některé potraviny a nápoje mohou vyvolat kyselý reflux a pálení žáhy. Můžete identifikovat konkrétní potraviny, které vám s největší pravděpodobností způsobí problémy, tím, že si budete vést záznam potravin a příznaků. Jakmile je identifikujete, vyhněte se těmto potravinám a nápojům, kdykoli je to možné.

 

4. Odolejte nutkání přejídat se nebo jíst rychle

Pokud jde o prevenci pálení žáhy, sledování velikosti porcí může efektivně snížit pálení žáhy. Velké množství jídla v žaludku může způsobit větší tlak na chlopeň, která udržuje žaludeční kyselinu mimo váš jícen, což zvyšuje pravděpodobnost refluxu kyseliny a pálení žáhy. Pokud máte sklony k pálení žáhy, zvažte častější konzumaci menších jídel. Rychlé jídlo může být také spouštěčem pálení žáhy, takže zpomalte a věnujte čas žvýkání jídla a pití nápojů. Nepsané pravidlo proti pálení žáhy zní, každé sousto pokousat 40x.

 

5. Vyhněte se pozdním jídlům, svačině před spaním a jídlu před cvičením

Ulehnout ke spánku s žaludkem plným jídla, může vyvolat kyselý reflux a zhoršit příznaky pálení žáhy. Jezte nejpozději 3 hodiny před spaním, aby měl váš žaludek dostatek času se vyprázdnit. Je také dobré počkat alespoň 1,5 hodiny, než začnete po jídle cvičit.

 

6. Noste volné oblečení

Pokud jste náchylní k pálení žáhy, mohou k vašim příznakům přispívat přiléhavé pásy a oblečení, které vám svírají břicho. Proto se snažte nosit co nejvolnější typ oblečení.

 

7. Upravte polohu spánku

Zvednutí hlavy a hrudníku výše než nohy během spánku může pomoci předejít a zmírnit reflux kyseliny a pálení žáhy. Můžete to udělat pomocí pěnového klínu umístěného pod matrací nebo zvednutím sloupků postele pomocí dřevěných špalíků či knížek. Dejte si pozor na hromadění polštářů, protože to obvykle není účinné a může dokonce zhoršit vaše příznaky. Navíc se předpokládá, že spánek na levém boku napomáhá trávení a může působit na omezení refluxu žaludeční kyseliny.

 

8. Pokud máte nadváhu, podnikněte kroky ke snížení hmotnosti

Nadváha zvyšuje tlak na váš žaludek, zvyšuje riziko refluxu kyseliny a pálení žáhy. Konzumace dobře vyvážené stravy a 150 minut fyzické aktivity týdně jsou prvními dvěma kroky k udržení zdravé hmotnosti a ke ztrátě nadváhy.

 

9. Přestaňte kouřit, pokud kouříte

Kouření snižuje množství produkovaných slin a ovlivňuje účinnost chlopně, která zabraňuje pronikání žaludeční kyseliny do jícnu, což obojí zvyšuje pravděpodobnost pálení žáhy. Přestat kouřit může snížit frekvenci a závažnost refluxu kyseliny a v některých případech jej dokonce odstranit.

 

10. Snižte stres

Chronický stres si vybírá fyzickou daň na vašem těle , včetně zpomalení trávení a zvýšení citlivosti na bolest. Čím déle jídlo leží ve vašem žaludku, tím pravděpodobnější je reflux žaludeční kyseliny. Navíc zvýšená citlivost na bolest může způsobit intenzivnější pocit palčivé bolesti při pálení žáhy. Podniknutí kroků ke snížení stresu může pomoci předejít nebo zmírnit účinky refluxu kyseliny a pálení žáhy.

 

Co dělat, když je pálení žáhy silné nebo časté

U mírného, ​​příležitostného pálení žáhy mohou pomoci zmírnit příznaky volně prodejné léky, jako jsou antacida a blokátory histaminu. Před užitím antacida nebo blokátoru histaminu si vždy přečtěte příbalový leták produktu a nikdy neužívejte větší dávku nebo neužívejte dávky častěji, než je doporučeno.

Pokud trpíte pálením žáhy často, poraďte se se svým lékařem, než začnete pravidelně užívat léky na pálení žáhy, protože tyto léky mohou mít kontraindikace s mnoha jinými léky a ovlivnit základní zdravotní stav..

Pokud trpíte silným pálením žáhy, pokud pálení žáhy přetrvává nebo se zhoršuje po přijetí těchto opatření k jeho zmírnění, poraďte se se svým lékařem. V některých případech může být pálení žáhy příznakem základního onemocnění, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD), nebo možná vedlejší účinek léků, které užíváte.

 

Napište mi do komentářů, jaké zkušenost s pálením žáhy máte vy?

 

13 reakcí na „Pálení žáhy“

Zdar, já si musím lehnout na pravý bok tehdy obsah žaludku mně vyteče, dám si 3 loky vody a pak mám klid do rána. Asi mám žaludek stočený doprava a ne doleva. Pálení mně přejde i po loku čehokoliv zkvašeného: zelí, čalamáda, kefír, kvas, kvašáky okurky, pivo nepasterizované…
Hlavně večer nejíst cokoliv na přehřátém tuku udělané ! A někdy ostrý kečup taky dráždí !

Dobrý den,
pro mně je boj s překyseleným žaludkem na denním pořádku. Užívám Famosan, když užívám antibiotika nebo nějaké léky, stav se zhoršuje a musím nasadit Helicid, který mi sice uleví, ale při delším užívání mně způsobuje bolest kloubů a svalu. K tomu mám alergii na mléčnou bílkovinu, takže opravdu radost. V poslední době jsem zjistila, že mi problém zmírňuje ledový salát, který jím jako přílohu k jídlu několikrát denně, nebo si ostrouhám syrovou bramboru a ta má výborný účinek. Chuť sice nic moc, ale lepší jak to pálení.
Přeji Vám pěkný den. Zdena

Zdravím, na pálení žáhy
mně ihned pomůže sklenka vody se lžičkou sody a lžičkou jablečného octa. Vodu s jablečným octem popíjím i během dne. Mění kyselé prostředí na zásadité. Na noční reflux užívám Omeprazol, takže reflux nyní přichází zcela výjimečně.

Dobrý den – s tímto problémem mě lékař předepsal MAKA prášek,tablety Enzymes a Probiotika.
Na špatné trávení,říhání,pálení žáhy.Užívám to asi 14 dní s mírným zlepšením.Na Vaše doporučení
ještě omezím čokoládu, kávu.Dotaz jak má vypadat zralý banán ?Denně užívám syrovátku,doporučujete ji a jak kvašenou zeleninu ?

Děkuji s pozdravem PavelV

Dobrý den, zralý banán poznáte tak, že už nemá na sobě žádné zelené místo a při pohmatu ho jednoduše promáčknete. Určitě doporučuji jak syrovátku, tak kvašenou zeleninu. Hlavně teď v podzimním období 👍

Dobrý den. Dodatečně děkuji za hezké přání k narozeninám. Když mě výjimečně pálí žáha, užiji pastilku Rennie. S pozdravem M. Husová

dobrý deň……nemám žalúdok, tak s týmto problémom som bojovala. Nič lepšie ako šťava z polky citrónu nepoznám…
pekný deň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *