17 fíglů pro delší život

Chraňte svoji DNA


Jak stárnete, konce vašich chromozomů se krátí. Tím je větší pravděpodobnost, že onemocníte. Změny životního stylu však mohou posílit enzym, který je prodlouží. Studie navíc ukazují, že dieta a cvičení je mohou chránit. Zdravé návyky mohou zpomalit stárnutí na buněčné úrovni.

 

Soustřeďte se

80 letá studie zjistila, že lidé, kteří jsou svědomití – to znamená, že věnují pozornost detailům, promýšlejí věci a snaží se dělat to, co je správné – žijí déle. Dělají více pro své zdraví a dělají rozhodnutí, která vedou k pevnějším vztahům a lepší kariéře.

 

Získejte přátelé


Tady je důvod, proč být vděčný svým přátelům: Mohou vám pomoci žít déle. Desítky studií ukazují jasnou souvislost mezi silnými sociálními vazbami a delším životem. Udělejte si čas na udržování kontaktů.

 

Přátelé vybírejte moudře


Zvyky vašich přátel na vás doléhají, takže hledejte kamarády se zdravým životním stylem. Vaše šance stát se obézní stoupají, pokud máte přátelé, kteří mají vysokou nadváhu. Kouření, stejně tak jako odvykání se šíří také prostřednictvím sociálních vazeb, je to nakažlivé.

 

Přestaňte kouřit


Víme, že když se vzdáte cigaret, může to prodloužit váš život, budete překvapení o kolik… 50 letá britská studie ukazuje, že pokud kolem 30 roku života přestane s kouřením, váš život se může prodloužit o celá desetiletí. Když přestanete kolem 40, průměrná délka prodloužení života je 9 let. Když přestanete kolem 50, průměrná délka prodloužení života je 6 let. Když přestanete kolem 60, průměrná délka prodloužení života je kolem 3 let.

 

Nebojte se pravidelného zdřímnutí


Siesta je standardem v mnoha částech světa a nyní existují vědecké důkazy, že zdřímnutí vám může pomoci žít déle. Jedna studie ukázala, že u těch, kteří měli pravidelné „šlofíky“, byla o 37% nižší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby než u těch, kteří si zdřímnutí nedopřávali. Vědci si myslí, že „šlofíky“ mohou pomoci vašemu srdci tím, že udržují stresové hormony na nízké úrovni.

 

Dodržujte středomořskou dietu


Je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, olivový olej a ryby.

 

Jezte jako okinawan


Obyvatelé japonské Okinawy kdysi žili déle než kterákoliv jiná skupina na zemi, protože měli jejich tradiční stravu. Má vysoký obsah zelené a žluté zeleniny a nízký obsah kalorií. Navíc si někteří Okinawané zvykli jíst pouze 80% jídla na talíři. Mladší generace upustily od starých způsobů a nežijí tak dlouho.

 

Manželství


Manželé mají tendenci přežít své svobodné přátele. Vědci tvrdí, že je to díky sociální a ekonomické podpoře, kterou poskytuje manželská sounáležitost. Dokonce i lidé, kteří jsou rozvedení nebo ovdovělí, mají nižší úmrtnost než ti, kteří nikdy neuzavřeli sňatek.

 

Zhubněte v pase


Pokud máte nadváhu, zhubnutí může ochránit před cukrovkou, srdečními chorobami a dalšími stavy, které vám vezmou roky života. Břišní tuk je pro vás špatný, takže se zaměřte na destrukci této rezervní pneumatiky. Jezte více vlákniny a pravidelně cvičte, abyste zeštíhlili střed svého těla.

 

Udržujte se v pohybu


Důkazy jsou jasné. Lidé, kteří cvičí, žijí v průměru déle než ti, kteří necvičí. Pravidelná fyzická aktivita snižuje vaše šance na srdeční choroby, mrtvici, cukrovku, některé formy rakoviny a deprese. Může vám to také pomoci zůstat mentálně zdraví do vysokého věku.

 

Pijte s mírou


Srdeční choroby jsou méně časté u lidí, kteří pijí s mírou, než u lidí, kteří nepijí vůbec. Na druhé straně příliš mnoho alkoholu zvětšuje břicho, zvyšuje krevní tlak a může způsobit řadu dalších zdravotních problémů. Pokud pijete alkohol, limit by měl být jeden nápoj denně pro ženy a jeden nebo dva pro muže. Ale pokud nepijete, nezačínejte. Existují lepší způsoby, jak chránit své srdce!

 

Odpusťte sobě, odpusťte ostatním


Pustit zášť ze svého života má překvapivé výhody pro zdraví. Chronický hněv souvisí s onemocněním srdce, mozkovou mrtvicí, horším zdravím plic a dalšími problémy. Odpuštění sníží úzkost, sníží krevní tlak a pomůže vám lépe dýchat.

 

Používejte bezpečnostní zařízení


Nehody jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou u lidí ve věku od 1 do 24 let. Nosit bezpečnostní výstroj je snadný způsob, jak zvýšit pravděpodobnost dlouhého a kvalitního života. Bezpečnostní pásy snižují pravděpodobnost úmrtí při nehodě automobilu o 50%. Většina úmrtí při nehodách na kole je způsobena zraněním hlavy, proto vždy noste přilbu.

 

Nastavte si spánek jako prioritu


Dostatek kvalitního spánku může snížit riziko obezity, cukrovky, srdečních chorob a poruch nálady. Pomůže vám také rychleji se zotavit z nemoci.

 

Optimalizujte stres


Stresu se nikdy úplně nevyhnete, ale můžete se naučit, jak jej ovládat. Zkuste jógu, meditaci nebo hluboké dýchání. I několik minut denně může být rozdílových.

 

Mějte smysl


Koníčky a aktivity, které pro vás mají smysl, vám mohou prodloužit život. Japonští vědci zjistili, že u mužů se silným zapálením pro věc bylo méně pravděpodobné, že zemřou na mrtvici, srdeční choroby nebo jiné příčiny, než u těch, kteří se jen tak nechali vláčet okolnostmi. Vědět, co děláte a proč, může také snížit riziko Alzheimerovy choroby.

 

Napište mi do komentářů, kolik z těchto věcí již aplikujete, a co po přečtení článku nově zařadíte do svého života

 

 

Celý článek
Zpět

Diskuze k tématu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  9821
 1. Marta Eichlerová

  Dobrý den,
  ke změně jídelníčku jsem byla donucena velmi špatným stavem žil, hlavně na noze, kde mi před lety a vloni opět po úrazu proběhla trombozaZásah lékařů nepomohl. Obrátila jsem se na léčitele a ten mi řekl, že pokud nechci o nohu přijít, urychleně vynechat bílou mouku, silně omezit sůl, tuky, vnitřnosti.Hodně pít a cvičit.Doporučil obiloviny, luštěniny, zeleninu, ovoce, semínka a trochu ořechy a kuřecí maso.Cvičení mi bohužel moc nejde, ale naučila jsem se dost vegetariánských receptů + i to maso kuřecí / ze dvého dvorka/ a dělá to se mnou divy.Noha je o asi 80% lepší i nějaké to kilčo šlo dolů a kupodivu změna jídelníčku mi moc chutná. Mám mnohem víc energie, ve svých 78 letech pracuji na zahradě a to i s rýčem. Střídám práci rozumně s odpočinkem a mám větší radost ze života. A změna stravování nevadí ani mému mužovi i jemu chutná.Vaše články o dietách mi moc pomohly, lépe se v tom ted orientuji, děkuji moc za ně.Od vás jsem asi před rokem /možná i déle/prosila na cviky na břicho, abych byla schopná je zvládat a vaše rada na cvik břicha mi opravdu pomáhá před bolestí zad i za to vám opět děkuji.Jsem moc ráda, že mi stále něco posíláte. Moc vás zdravím a přeji stálé zdraví. Eichlerová

 2. 8483
 3. Alena S

  Dobrý den…………Navazuji v krátkosti na názor paní Olgy na „dlouhověkost“………Naprosto s ní souhlasím…….Současný život při tolika negativních změnách je opravdu moc těžký……,převážně pro generaci těch nejstarších a pochopitelně nejvíc zranitelných, kteří už potřebují pomoc nejbližších. Bohužel se jí málokomu dostává….Převážná část lidstva žije konzumním životem..urvat co a kde se jen dá…..a cit, láska k bližnímu a ochota postarat se- se vytratila…Je to hodně smutné…. Při tom si neuvědomuje, že život není nekonečný a každý jednou dospěje do věku, kdy bude potřebovat oporu…….Jenže kdo mu ji poskytne, když si jdou teď sobecky za svými požitky, „nemají čas“ a třeba je jim to i jedno?! Tím, že si užívají života plnými doušky jim dlouhověký život sotva zajistí……..a jsou a budou.. jak píše paní Olga ochuzení o život citový………Srdečně Vás zdravím

 4. 7092
 5. 6109
 6. Oľga

  So záujmom som prečítala vaše doporučenia. K tomu, aby človek dodržiaval zásady pre dlhovekosť potrebuje veľkú dávku sebectva. Náš život sa skladá z viacerých etáp, v ktorým má človek odlišné priority, ktoré sa v dnešnej spoločnosti redukujú na vlastné potreby. Klasická rodina mizne. Ľudia sa starajú o seba, o svoju dlhovekosť, ale žijú ochudobnení o citový život. K čomu to má slúžiť? Zachráni sa tým ľudstvo?

   8223
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den paní Olgo, naprosto s Vámi souhlasím. Vidím to u svých vrstevníků, kde spoustu lidí vychovává děti bez stavu manželství. Tyto děti nemají kompletní rodinu a vyrůstají z nich následně citově ploší jedinci. S ohledem na zdraví si myslím, že je potřeba se vždy řídit manuálem jako při poruše letadla: Nejprve nasaďte kyslíkovou masku sobě a až následně pomozte druhým.

  2. 8267
  3. yrra

   Mily Jenicku, ktery jiste vse dodrzujes, jses v naproste pohode bez stresu, protoze vis kam smerujes a hlavne proc. Ty tady jiste budes lidem radit az do 200let a dojdes blahoreceni.

 7. 5527
 8. Július Kišiday

  Byl jsem sportovec ,ale to bilo.hraval jsem fotbal,rad plavu,bicikluji,ale všechno chce svúj čas.Letos my korona vzala toho moc a je to videt na mojí zdraví..Začínam mit potíže s cukrovkou.Mám pohyb chodím s manželkou péšky 3-4dni v tyždni kolem 7 kilometru.Jsem z Košíc a jemí už 81 roku a cejtim té neduhy,bedra,klouby a jiné bolesti..Nepil jsem, nefajčil jsem tedˇ si dám pohar vínka nebo pivo jen v menšim množstvi.Mám užasnou manželku takže mi život ubíha klidnejší.Tolik o mněZdravím Vás pan Anděl a prosím o prominutí .Zaroven se omlouvám za mojí čestinu..

 9. 5344
 10. Dáša

  Dobrý den, prosím co jsou to „poloviční“ sedy – lehy.
  Znám jen celé nepoloviční.
  Potřebuji zhubnout. Nabrala jsem během zimy a Lockdown +6kg. Nejde to dolů. Jsem nešťastná.
  Sedy lehy cvičím často. Je mě však 65r. Hladovět nevydržím.
  Potřebuji zhubnout hlavně kvůli zdraví a také psychice. Nic mě nebaví, když se podívám do zrcadla.
  Prosím pomozte.
  Středomořskou stravu miluji. 80% porce nevydržím.
  Od dětství se muselo dojídat.
  Děkuji za pomoc a vedení.

   8220
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, pokud znáte celé, tak z této dráhy pouze půlku 🙂 Nejlepší pro Vás bude nechat si vypracovat ucelený hubnoucí program na míru – objednat můžete zde: https://nemoc-info.cz/

 11. 5337
 12. Jana

  Dobrý deň,

  zaujímalo by ma, či svoje DNA môžem chrániť a vedome posilňovať aj tým, že budem užívať nejaké vhodné enzýmy. Alebo je to len výsledok celkového životného štýlu?

  Ja sa snažím žiť zdravo podľa Vašich odporúčaní, teraz na dôchodku mám na to viac času, ale samozrejme, že ešte stále je čo zlepšovať.

  S pozdravom
  Jana

   8221
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, do celkového životního stylu se počítá i to, co užíváte, pijete jíte. takže ano, pokud máte například trávící potíže a budete k jídlu jíst malé množství trávících enzymů, výrazně to může pomoci k celkové kondici Vašeho organismu.

 13. 5336
 14. Petra

  Tak jsem nekuřák, jím na 80%,denně ujdu 12-15km (polovina lesem), dávám si max. 1 sklenku červeného nebo piva, jsem pohodář a vdaná, takže 100 let 🤣

 15. 5335
 16. Petr Steiner

  Mám co zlepšovat
  jsem nesoustředěný
  středomořskou dietu nedržím, jím sice hodně zeleniny, ale nepravidelně
  jako Okinawan nejím,ale řešíme to menšími porcemi, pokud jsme někde v restauraci na obědě, dáme si jedno jídlo a sníme s manželkou napůl
  stal ze mě abstinent, takže začínat znovu nebudu
  odpustit každému vše neumím a stresu se také někdy nevyhnu

 17. 5334
 18. Věra Klaudysová

  Docela jste se strefil.Většinu věcí dělám ale s přibývajícím věkem ztrácím dobré přátele,nedaří se mi více ubrat v pase a stres mě také dost překvapí.Vzláště,když mám udělat zásadnější rozhodnutí,nebo jít k lékaři. Jinak děkuji za Vaše články a přeji hezký den.

 19. 5333
 20. 5332
 21. Zita Hvězdová

  Nepiju alkohol, nekouřím, mám dostatek spánku, dělám práci, která mne baví, mám skvělé vztahy s rodinou hlavně s rodiči a sestrou, jím dostatek mléčných výrobků, nejím pečivo a přílohy, mám vpořádku svou rodinu, víceméně nemám dluhy, baví mne nakupování.

   8217
 22. 5327
 23. Dagmar

  Dobrý večer,
  určitě všechna doporučení jsou správná, ale chybí mi tam plán. Každodenní plán. Možná je to specifikum starších ročníků, kteří se ráno probudí a tím, že už nechodí do práce, neví co s volným časem. Myslím, že je dobré mít svůj každodenní režim.
  Jinak se snažím dodržovat víceméně všechny fígle.

 24. 5326
 25. Jan Novotný

  Skvělé info….diky za něj.Jasně mít rád své tělo a některé lidi.Milovat všechny a odpustit všem tak to se mi opravdu nedaří.Rád naslouchám lidem jako seš Ty Honzo.Prominˇmi to tykání ale lépe se mi komunikuje.

  Zdraví Honza Novotný

   5328
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Nevadí Jendo, klidně mi tykej, vždyť sportovci si tykají 😉🙋‍♂️

 26. 5325
 27. Vlassta Londinová

  Pane Anděl, synové mi k 69. narozeninám koupili francouzského buldočka. . Chodím s ním každé n ráno a odpoledne. Na procházky. Jednak se na to sám těší a také se vyvenčí. CHodím obložená sáčky, ale nevadí. Zlepšilo se mi moje astma. Už 2 zimy jsem nebyla nachlazená. Jinak každé ráno, než odejdu na procházku. Cvičím. Asi 10 minut. Zatím mě nebolí klouby ani páteř. Snažím se jíst hodně vlákniny, protože mám ráda zeleninu i ovoce. Mám kamarádky a s nimi se ráda scházím a hezky si popovídáme. . Jinak ještě asi 15 let paličkuji, což mně naplňuje. Jsem šťestná, když se mi něco povede a to je zatím všechno. Moc vás zdravím. Mějte se hezky. Londinová.

 28. 5324
 29. Marie

  Když jsem si přečetla Vaše doporučení, tak konstatuji, že aplikuji téměř všechna Vaše doporučení, mimo:
  -nejím jako Okinava- doma mne učili sníst všechno co je na talíři a nenechávat zbytky. Raději si dám menší porci na malý talíř
  -nikdy jsem se neprovdal
  -o hubnutí se pokouším celý svůj život, ale asi to mám zakodované, že hubená nebudu.

   5329
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Je pravdou, že z ekonomického hlediska je určitě lepší znát svoji míru, než nechávat 20% na talíři. Třeba se ještě někdy provdáte 😊 Mít zabudované, že nebudete hubená je Vaše volba, je ve Vaší moci to změnit – když ovšem budete chtít. Pokud řeknete, že chcete, přesvědčte mě a každý den udělejte 300 polovičních sed lehů.

    5404
   1. žofie

    Odpovědí paní Marii jste mne vyprovokoval. Stejné přesvědčení, že v pase nikdy nezhubnu. Rodinné dispozice. Od 19.5. jsem začala pravidelně sedy lehy. Bohužel 300 jich nezvládnu.
    Zatím. Začala jsem na 100, maximum mám zatím 120. Je mi přes 60, ale nevzdávám to.
    Za jak dlouho, pokud budu denně cvičit, mohu očekávat nějaké zlepšení (myslím zmenšení obvodu pasu)? Kromě toho jsem byla i předtím v pohybu – chůze, cyklistika, tenis.

     8219
    1. Jan Anděl Autor příspěvku

     Dobrý den, první výsledky zaznamenáte do týdne od každodenního cvičení. Jak jste na tom dnes? 😊

  2. 5528
  3. Jano

   Budeš chudá len si to musíš v mozgu zapnúť odtiaľ sa to všetko riadi prajem veľa šťastia.

 30. 5323
 31. 5322
 32. Jarča

  Jím hodně zeleniny, snažím se být v klidu, chci se věnovat józe, pokud to jde odpoledne si zdřímnu, pokusím se chodit dříve spát