Rubriky
Blog

9 tipů pro rychlé zotavení se z chřipky

 

Chřipka je vysoce nakažlivá virová infekce. Příznaky chřipky obvykle trvají asi týden, ale nejzávažnější příznaky se vyskytují pouze dva až tři dny (i když to může vypadat jako věčnost). Únavu, slabost a kašel můžete pociťovat i další týden poté, co se uzdravíte.
Jakákoliv pomoc v tomto chřipkovém období je k nezaplacení. Zde je 9 tipů, které vám pomohou rychleji se zotavit.

1. Zůstaňte doma
Vaše tělo potřebuje čas a energii k boji proti viru.
Možná budete v pokušení vyrazit na nákup do obchodu, nebo dohnat týdenní úklid a začít prát, ale udělali byste špatně. Zůstaňte doma a odkládejte všechny úkoly, dokud se nezačnete cítit lépe.
Kromě toho, že vám to pomůže zotavit se, zabráníte tím také šíření chřipky na ostatní lidi ve vaší komunitě, nebo na pracovišti. Chřipka může být nebezpečná pro seniory a malé děti, takže je důležité, abyste se vyvarovali kontaktu s ostatními, když jste nakažliví.

2. Hydratovat
Jedním z příznaků chřipky je vysoká horečka, která může vést k pocení. Možná máte také potíže se zvracením nebo průjmem. Vaše tělo potřebuje v tomto období spoustu tekutin.
Nejlepší je voda, ale můžete také pít bylinné čaje nebo čaj s medem. Ty mohou mít uklidňující účinek na vaše příznaky a zároveň vás udržují hydratované. Dvě věci, kterým byste se měli vždy vyhnout, jsou alkohol a kofein.

3. Spěte co nejvíce
Spánek je nejlepší lék pro vaše tělo při boji s chřipkou. Sledování televize stočení do klubíčka není špatný nápad, ale všeho s mírou, hlavně žádné dlouhé ponocování.
Jděte spát dříve než obvykle. Můžete si také zdřímnout během dne, aby vaše tělo mělo více času na zotavení.
Odpočinek a spánek také snižuje riziko závažných chřipkových komplikací, jako je zápal plic.

4. Usnadněte si dýchání
Může být obtížné spát s ucpaným nosem a kašlem. Vyzkoušejte tyto tipy, jak dýchat snadněji a lépe se vyspat:
• Pomocí dalšího polštáře podepřete hlavu.
• Spěte v místnosti se zvlhčovačem vzduchu, nebo alespoň s otevřeným oknem.

5. Jezte zdravá jídla
Možná vás láká utopit nemoc v misce zmrzliny a pytlíku bramborových lupínků, ale vaše tělo potřebuje lepší výživu, aby se vzpamatovalo z chřipky.
Čerstvé ovoce a zelenina poskytují důležité vitamíny, minerály a antioxidanty, které posilují váš imunitní systém v boji proti viru.
Možná nemáte moc chuť k jídlu, ale přesto je důležité jíst pravidelně, abyste si udrželi sílu na boj, který ve Vás probíhá.

6. Užívejte léky

Některé léky se používají k řešení konkrétních příznaků, jako je ucpaný nos, zatímco jiné léčí mnoho příznaků chřipky najednou.
Úleva od bolesti – tyto přípravky pomáhají snižovat horečku, bolesti hlavy a bolesti těla. Mezi příklady patří ibuprofen.
• Přípravky potlačující kašel , jako je dextrometorfan (Robitussin), lze použít k uklidnění suchého kašle.
• Expektoranty (Ambroxol, Bromhexin)  pomáhají uvolňovat hustý hlen a jsou užitečné při vlhkém kašli, který produkuje hlen.
• Antihistaminika mívají sedativní účinky, mohou Vám pomoci usnout a také snižují otok sliznice.

Ujistěte se, že jste si vždy přečetli příbalovou informaci, abyste se dozvěděli správnou dávku pro každý typ léku a abyste se ujistili, že omylem nekombinujete nevhodné léky. Děti a dospívající do 16 let by nikdy neměli užívat aspirin na chřipku kvůli riziku vážného stavu nazývaného Reyeův syndrom.

7. Zkuste bezinky
Bezinky se po stovky let používají při léčbě nachlazení a chřipky.
V jedné placebem kontrolované studii zaznamenali lidé s chřipkou, kteří konzumovali bezinkovou pastilku čtyřikrát denně, snížení horečky, bolesti hlavy, svalů, ucpaného nosu a kašle po 48 hodinách.
V jiné studii 60 lidí s příznaky chřipky, požívali 15 mililitrů bezinkového sirupu čtyřikrát denně, došlo ke zlepšení symptomů o čtyři dny dříve než lidé, kteří užívali placebo.
Bezové tinktury a sirupy jsou k dostání v obchodech nebo online. Syrové bezinky byste neměli jíst, protože mohou způsobit nevolnost, zvracení a průjem. Pamatujte, že bezinky jsou pouze doplňkovou terapií.

8. Dejte si lžíci medu na uklidnění kašle
Med je celkem běžný přírodní prostředek na uklidnění bolesti v krku nebo kašle. Míchání medu s čajem je skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný a zároveň léčit příznaky chřipky.
Vědci zjistili, že dávka medu byla při potlačování kašle účinnější, než běžné léky potlačující kašel u dětí ve věku od dvou do 18 let s infekcemi horních cest dýchacích.
Jedna věc, kterou je třeba poznamenat, je, že byste neměli dávat med dětem mladším než jeden rok.

9. Zůstaňte pozitivní
Často zapomínáme, jak moc naše emoce a postoje ovlivňují to, jak se fyzicky cítíme. I když možná nebudete schopni uvolnit ucpaný nos nebo snížit horečku pozitivními myšlenkami, udržování pozitivního přístupu během nemoci vám může pomoci při celkovém uzdravení.

Sečteno a podtrženo
Nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste se zotavili z chřipky, je pořádně se vyspat, odpočívat a pít hodně tekutin. Pokud příznaky chřipky nezachytíte brzy a hrozí vám závažné komplikace, můžete si nechat předepsat od doktora antivirotikum, které pomůže zkrátit čas trvání vašich příznaků.

Většina příznaků chřipky odezní do jednoho až dvou týdnů. Pokud se vaše příznaky chřipky začnou zlepšovat a poté se rychle zhoršovat, nebo po dvou týdnech neustoupí, obraťte se na svého lékaře.

 

Napište mi do komentářů, jestli jste už letos chřipku prodělali a co Vám na ni nejvíc zabralo?

 

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

13 reakcí na „9 tipů pro rychlé zotavení se z chřipky“

Máte pravdu, bezinky, med, citronová voda. Děkuji

Rady výborné, doporučuji také jitrocelový sirup. A samozřejmě důslednou prevenci pohybem.

Když je někdo u nás doma nachlazený, nasadíme vysokou dávku vit. C, zinek, selen (para ořechy), vit. D, ale ten my bereme stále, protizánětlivé čaje tymiánový, šalvějový, a pod. tinkturu z lichořeřišnice a echinacey. Prostě, co je doma. Třeba i sirup ze smrkových větviček.

ahoj
Chytneme ji s manželem každý 10 rok 😀….a to si ji krásně užijeme a odpočineme si 😀
Krásný den Ilona

právě nyní prožívám chřipku s kašlem, ale spím při otevřené ventilaci, čaj s rýmovníkem, ráno a večer mucosolvan a večer čaj s medem. Ráno a večer procházka s pejskem.

Dobrý den,já vlastně nevím co je chřipka,bohužel počáteční rýma se během dvou dní změní na hnisavou rýmu a začne mě velká bolest v krku a mám zahnisaný krk ,jako by to byla angína.musím si protrpět několik dní než ta bodavá bolest v krku přejde,můj OL tvrdí že to není angína,protože mám vytržené krční mandle už od 14ti let.Prý je to zánět ,takže dodnes nevím co to vlastně je teploty tak 37,1-2stupně ale většinou žádné,jen vysmrkávám a vykašlávám hnisavé hleny a divím se kolik toho může v jednom člověku být
.Nyní nosím roušku a respirátor hlavně z důvodů abych zase někde nějakou virozu nechytla protože pokaždé je ten průběh stejný,ale vyléčení trvá cca 3týdny i déle.

Dobrý den. Nejsem si jistá, zda to byla přímo chřipka nebo jen nastydnutí. Ale v sobotu jsem se vzbudila a moc mě bolely klouby (ramena) a celá jsem se cítila rozlámaná. Celý den jsem polehávala a cítila jsem „revma “ ve všech kloubech a svalech. Pak následovaly tři dny bolestí hlavy, ale horečku jsem neměla. Odpočinek, teplý čaj s medem mi nepomohly na bolest hlavy.
Zkusila jsem Ibuprofen a Novalgin, ale nejvíce mi zabral Voltaren Rapid (25 mg měkké tobolky, diclofenacum kalicum). Čtvrtou noc jsem opět málo naspala, tentokrát rýma a kašel, ale po
dalším dni již jsem OK. Zdravím Zdenka O.

Pane Jane,
děkuji Vám. Váš příspěvek dorazil právě včas 🙂
Již několikátý den se z něčeho podobného právě dostávám. Kromě toho, co tu popisujete, mi k dobrému průběhu téhle nepohody pomáhá pít CDS a Citricidal. Děkuji za připomínku ovoce, na to jsem jakoby ztratila chuť, tak to rychle napravím.

Zatím jsem na tom celkem dobře, ale když přijde taková ta ošklivá zimní rýma s ucpaným nosem, tak si dám na noční stolek na talířek rozkrojenou cibuli a v noci se mi pak lépe dýchá a nos se tolik neucpává, do nosu žádné kapky nedávám, jen si ho přes den potírám takovým sprejem s obsahem výtažku z aloe vera. Pomáhá to. Zdravím !

Chřipku jsem měl naposledy v roce 1987 ( čtyřicítky horečky, třikrát přechozenou, tři týdny neschopenka a pak jsem utekl do práce) a od té doby ani ťuk, ani koroňák i když jsem se celý život pohyboval mezi lidmi co chrchlali a lehali s chřipkama. Mám svých protilátek asi dost, sportuji, stravuji se zdravě,chodím občas na pivo, “ kloktám“ zázvorovku a myslím pozitivně. je mi 67 a cítím se na 50.

Dobrý den pane Honzo.
K mé spokojenost jsem zatím žádnou chřipku nepozoroval a necítím ani žádné příznaky.
Na večer si většinou beru 1, nebo 2 PL medu. Nepiji příliš ale spíš asi přiměřeně.
Jsem často venku v přírodě, když ne každý den tak alespoň co druhý den, tak 3 – 4 hodinky a trasa mě dělá 8 – 10 km. Většinou vycházím navečer, nebo v pozdním odpoledni a často se vracívám už za šera. Můžu říct, že jsem zatím v pohodě.
Zdravím, buďte v pohodě a veselé mysli, jako já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *