Rubriky
Blog

Chemikálie v kosmetice zvyšují riziko rakoviny prsu

Podle výzkumu provedeného vědci spolupracujícími se Silent Spring Institute, která se zabývá výzkumem rizika rakoviny prsu, mohou některé látky přidávané do potravin a kosmetiky zvýšit riziko rakoviny prsu, protože ovlivňují hormonální rovnováhu žen.

Podle vědců zvyšuje riziko rakoviny prsu několik stovek látek, které jsou v našem prostředí v 21. století zcela běžné. Ovlivňují hormonální rovnováhu žen, zvyšují hladinu mj. estrogen a progesteron.

„Souvislosti mezi estrogenem, progesteronem a rakovinou prsu jsou dobře zdokumentovány,“ vysvětluje Ruthann Rudel, spoluautor publikace, a dodává: „Měli bychom si tedy dávat velký pozor na chemikálie v různých produktech, které zvyšují hladiny těchto hormonů v těle.

Vědci analyzovali data více než 2 000 látek, které získala americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v rámci programu ToxCast. Bylo zkontrolováno, do jaké míry je daná látka škodlivá. Ukázalo se, že až 296 sloučenin zvyšuje množství estradiolu (forma estrogenu) nebo progesteronu v buňkách pěstovaných v laboratoři. Některé z těchto sloučenin jsou přítomny v každodenních produktech, vč. barev na vlasy, deodorantů, zpomalovačů hoření ve stavebních materiálech a nábytku a jako zemědělské pesticidy v potravinách.

Dosud není přesně známo, jak tyto sloučeniny provokují buňky k produkci více hormonů. Předpokládá se, že mohou aktivovat některé enzymy, jako je aromatáza, na které jsou zaměřeny některé protirakovinové léky.

Není náhoda, že jedna z nejběžnějších metod léčby rakoviny prsu spoléhá na léky zvané inhibitory aromatázy, které snižují hladiny estrogenu v těle. Zbavují buňky přístupu k hormonům, které potřebují pro růst, vysvětluje Ruthann Rudel a dodává: ’’Ženy jsou denně vystaveny mnoha různým chemikáliím z různých zdrojů a expozice se sčítá.’’

Podle výzkumníků může stažení sloučenin, které jsou nebezpečné pro zdraví, snížit výskyt tohoto typu rakoviny. Zde je příklad. Studie Iniciativy zdraví žen z roku 2002 zjistila, že hormonální antikoncepce je spojena s vyšším rizikem rakoviny prsu. Mnoho žen tento typ léčby ukončilo a počet případů klesl.

Právě představená studie ukazuje, že skupina dnes používaných látek má schopnost manipulovat s hormony, které zvyšují riziko rakoviny.

Podle autorů je ochrana zvláště důležitá v kritických životních okamžicích, například během puberty, přechodu nebo těhotenství, kdy prsní tkáň prochází významnými změnami. Podle vědců existují způsoby, jak zlepšit rizikové faktory a nedostávat tak chemikálie do organismu. Zejména to je pravidelné umývání podpaží (v létě i několikrát za den) obyčejnou vodou, místo stříkání toxických deodorantů.

 

Podělte se o svůj názor. Jak vnímáte chemikálie v kosmetických přípravcích a potravinách?

 

3 reakce na „Chemikálie v kosmetice zvyšují riziko rakoviny prsu“

Deodoranty do podpaží…. už na začátku jejich prodeje jsem byla skeptická k užívání, člověk měl v podpaží sice slabé ale lepidlo… obsahy krémů sleduji,ale copak má laik šanci zjisti zda místo parabenů apod. tam nejsou další nepříznivé látky?

Chcela som preposlať dcéram, ale hneď sa objevilo, že text je nežiadúci, verím že obdržíte moj komentár

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *