Rubriky
Blog

Jsou pro vás doplňky stravy dobré?

Mohou vám doplňky stravy uškodit? Nebo vás naopak dostanou ze šlamastyky?

Po světě koluje tolik různých výživových směrů a programů, vzhledem k tomu, že internet je tak robustní a neustále se rozvíjející, je těžké vědět, kdo říká pravdu o tom, co bychom měli dělat (nebo nedělat). Mnohokrát slyšíme zdravotní specialisty nebo lékaře říkat, že bychom měli denně užívat vitamíny a doplňky stravy. Ale proč brát doplňky? Jsou opravdu nutné?

Zde vám předložím 8 pádných důvodů, proč si myslím, že užívání doplňků stravy je něco, co byste neměli opomíjet, alespoň pokud vám záleží na vašem zdraví.

8 faktů, proč brát doplňky stravy

Proč bych si měl dávat doplňky stravy?

1) Konzumace nezdravého jídla (i příležitostná)

Našli jsme způsob, jak zlevnit potraviny a často to s sebou přináší spoustu náhražek, ochucovadel, plnidel a denaturaci potravin. Potraviny, které takto konzumujeme jsou plné soli, tuku, cukru a nezdravých přísad! Za příklad mohu dát okénko s rychlým občerstvením, polévky a omáčky z pytlíku, hotová zavakuovaná jídla ze supermarketů, párky, mraženou pizzu, hranolky, oplatky a tak dále. Tyto potraviny jsou velice levné, ale pro naše zdraví né tak úplně prospěšné.

V roce 2011 vyšla zpráva v Journal of Nutrition, kde její výsledky dospěly k závěru, že mnoho lidí má nedostatek klíčových živin. Na vině je právě konzumace nekvalitních potravin.


 

2) Setkáváme se s více toxiny, než jsme byli zvyklí

Svět je jiné místo, než ten, kde žili naši předkové. Každý den dýcháme spoustu nových toxinů, které fabriky vypouštějí do světa. Pijeme více chlóru, všechno dezinfikujeme a potom zase znovu parfumujeme. Vlastnímu tělu nedovolujeme vlivem deodorantů mazaných pod paži se zbavovat toxických látek. Množství automobilů se rapidně zvýšilo, což má za následek špatnou kvalitu ovzduší.

Denní užívání vitamínů a doplňků s antioxidační kapacitou, může pomoci s jedy, se kterými se setkáváme v našem každodenním prostředí.


 

3) Výrobci vytvářejí hybridy, které mají nízké nutriční hodnoty

Na světě jsou výrobci, kteří si berou za úkol vytvářet hybridní formy potravin, aby je nějakým způsobem „vytunili“ (co si budeme povídat, hlavně aby to vypadalo lepší, hezčí a chutnější, za menší cenu, ale s větším výrobním ziskem). Příkladem může být křehčené maso, nebo nedávno bylo v televizi, že už udělali první flákotu masa ze zkumavky, která zajisté bude mít vysokou délku trvanlivosti. Tento druh genetické manipulace jen snižuje nutriční hodnoty. To, co vypadá jako šťavnatý lahodný pomeranč, není nic jiného, než cukr a voda a pravděpodobně nestravitelná celulóza.

V roce 2013 New York Times uvedl, že čím více se snažíme manipulovat s přírodou a způsobem jejího růstu, tím méně si udržujeme nutriční hodnotu. Doplňky mohou pomoci kompenzovat nedostatek živin z „přirozených“ potravin ze supermarketů.


 

4) Voda je ochuzena o minerály

Způsob, jakým fungují moderní metody výroby vody, ve spojení s nadměrným používáním filtrů, je i naše voda ochuzená o minerály. Po staletí jsme se jako lidé spoléhali na zdroje vody bohaté na živiny, abychom získali základní minerály, které naše tělo potřebuje.

Světová zdravotnická organizace v roce 2005 odhalila, že v celé Severní Americe se z vody odstraňuje mnoho důležitých minerálů, jako je hořčík. V našem dnešním světě přicházíme o klíčové výhody, protože věříme v přílišné filtrování.


 

5) Krásné nablýskané potraviny, ale bez živin

Podle záznamů USDA a zprávy z roku 2004 v Journal of the American College of Nutrition jsou dnes nutriční hodnoty ovoce a zeleniny nižší, než jaké jsme mohli získat v 70. letech. Je to kvůli komerčnímu zemědělství a všem postřikům, které používáme. Naše půdy jsou výrazně zbaveny životně důležitých živin. Půda postrádá základní vitamíny a minerály, které potřebujeme.

Jídlo, které jíme, je jen tak dobré, jak kvalitní je půda, ví každý zahrádkář.


 

6) Putování potravin přes celou zěměkouli

Mnoho produktů, které vidíte ve svém místním obchod, bylo odesláno z druhé půlky zeměkoule. Center for Environmental Farming Systems říká, že vitamíny v určitých produktech jsou nenávratně ztraceny, protože byly odeslány na velké vzdálenosti a skladovány po dlouhou dobu, než je vůbec uvidíme na pultech.

Někdy se produkce sklidí týdny nebo měsíce před nákupem! Nákup místních a organických produktů je vaší nejlepší volbou pro maximální množství živin! Přemýšlejte o tom, zda jít na Farmářské trhy, nebo dokonce založit vlastní zahradu!


 

7) Lidé dnes špatně vstřebávají živiny

S přibývajícím věkem lidé užívají více léků, a to velmi často narušuje vstřebávání živin. Zejména antibiotika a léky proti bolesti mohou negativně ovlivňovat trávení.

Doplňky stravy mohou pomoci kompenzovat tyto nedostatky.


 

8) Cvičení

Aby Vaše tělo mohlo mít zdravé a silné, klouby, kosti a svaly, musíte pravidelně cvičit a zatěžovat je. Když ale cvičíte, tělo následně potřebuje více živin pro regeneraci organismu. Když tělu nedodáte potřebné živiny po cvičení, jste unavení a špatně zregenerovaní. Pokud tělu po práci a tréninku živiny dodáte, vrátí vám to zpět v podobě ladného a pružného pohybu.

Proč tedy brát doplňky stravy?

Bohužel „dobrá a vyvážená“ strava ke zdraví nemusí stačit, když vezmete v úvahu výše popsané.

Doplňky stravy ale nemusí být pro každého. Pojďme si teď ukázat, kdo by měl při konzumaci doplňků stravy zpozornět.

Velké dávky určitých živin mohou mít nepříznivé účinky. Můžete se dokonce předávkovat, a to nemusí mít dobrý vliv na vaše zdraví. Rozeberme si nejčastější problémy.

  • Vitamin K může snížit účinnost léků na ředění krve, jako je warfarin.
  • Vitamin E může zvýšit účinek léků na ředění krve, což vede ke snadné tvorbě modřin a krvácení z nosu.
  • Třezalka tečkovaná může urychlit rozklad mnoha léků, včetně antidepresiv a antikoncepčních pilulek, a tím snížit jejich účinnost.
  • Vitamin B6 (pyridoxin), pokud je užíván po dobu jednoho roku nebo déle ve vysokých dávkách, může způsobit vážné poškození nervů.
  • Vitamin B6 může také snížit účinnost léku proti záchvatům Dilantin (fenytoin) a levodopy (používané k léčbě Parkinsonovy choroby).
  • Vitamin A používaný s retinoidními léky na akné, jako je Accutane (isotretinoin) a Soriatane (acitretin), může způsobit toxicitu.
  • Doplňky železa a vápníku mohou snížit účinnost antibiotik, konkrétně tetracyklinů a fluorochinolonů, až o 40 %.
  • Vitamin C může způsobit průjem, je-li užíván v dávkách vyšších, než jaké může střevo absorbovat (ale někteří pacienti snesou 5 000 mg až 25 000 mg denně).

Pokud nejste přesvědčeni o tom, že je pro vás užívání doplňků dobré, pro dosažení zdravějšího těla, napište mi. Promluvíme si o tom, co můžete udělat, abyste se dostali zpět na správnou cestu!

9 reakcí na „Jsou pro vás doplňky stravy dobré?“

Dobrý den, užívám denně Omega -3 (1 tbl.). Mohu tak každý den pokračovat dál, a nebo jsou vhodné zařazovat přestávky? Ryby nejím tak často. Děkuji za odpověď. JanaJana

Dobrý den, můžete pokračovat v každodenní konzumaci, přestávka není třeba.

Posielam srdecny pozdrav a moje pripomienky k uzivaniu vyzivovych doplnkov:
rozne vyzivove doplny nemusia byt vzdy prospesne. Do uvahy treba individualny pristup, ktory zavisi od chorob (priklad: metabolicke, endokrinne choroby, nadorove ochorenia) jednotlivca, vek, piohlavie a tiez individualny pristup u vrcholovych sportovcov.
Denne davky maju byt prisposobene potrebne mnozstvu denneho vstrebavania v ramci metabolizmu organizmu.
Nadmerne neprisposobene davky mozu poskodit oblickoy, pecen, ktore ich musia vylucit z organizmu ev. sa niektore mozu kumulovat a tym zas poskodia jednotlive organy.
Dolezite je preto sa vzdy poradit s odbornikmi v danej problematike. Dr. Zlatica Nemcova

Já užívám hořčík, vitamín D3, ostropepřec a B6, omegu 3. Jinak užívám i Warfarin a tak toho moc nemůžu. Teď jsem si objednala Jendovu směs a mám i El-Elastico

Dobrý den. Děkuji za informace. Doplňky stravy mi pomáhají, jen jsem měla starost, jestli je mám stále jíst. Léky vcelku neužívám, uklidnil jste mě tedy a budu je jíst dál.
Zdravím Vás.

Dobrý den, je mi 60 let a aktivně sportuji, cvičím, tančím…beru léky na štítnou žlázu (polovinu mám odoperovanou). Poslední rok mívám velké modřiny, červené skvrny na rukou, obličeji, nohách pokud se někde bouchnu. Lékař mi řekl, že mám málo podkožního tuku a nic mému stavu nepomůže, leda bych brala velké množství ascorutinu, což se mi nechce…umíte mi prosím, poradit?

Dobrý den, na tuto oblast nejsem specialista, ale pokud lékař po vyšetření naznal, že se nejedná o nic závažného, tak bych doporučoval zkusit doplňky stravy pro žíly a cévy, ať zvýšíte elasticitu a pevnost cév i kapilárních stěn. Tím by mohlo dojít k omezení tvorbě modřin.

Dobrý den – Vaše zjištění jsou až zarážející,jako voda přefiltrovaný,kterou používáme. A doplňky stravy: Gui Zhi Fu Ling Wan
prášek z pravého Ženšenu
Multivitamín Two-Per-Day z USA
Tribulus
Chlorella
Co by jste doporučil,abych vynechal ?

Filtrovaná voda je daň za bezpečnost. Na jedné straně se musí něco ubrat a na druhé straně něco získáme – zde hlavně bezpečnou vodu pro velké masy lidí. Kdo chce pít vodu v původním stavu, určitě si dokáže ve svém okolí najít studánku. Co bych doporučil abyste vynechal? Nemám takové doporučení, pokud Vám tato kombinace vyhovuje a cítíte se po ní dobře, určitě bych ji zachoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *