Rubriky
Blog Zdraví

Tea tree oil

Tea tree oil, známý také jako olej z čajovníku, pochází z australského stromu Melaleuca alternifolia a je ceněný pro jeho antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Olej se tradičně používá k léčbě kožních onemocnění jako je akné a ekzémy, a nachází uplatnění i v domácích léčebných přípravcích a kosmetice. Přestože je obecně bezpečný, je doporučeno testovat malé množství oleje na pokožce před jeho plným použitím, zejména u lidí s citlivou pokožkou nebo alergiemi. Tea tree oil je efektivní alternativou k chemickým přípravkům, s rostoucí popularitou v přírodní medicíně a kosmetice.

Tea Tree Oil: Přírodní zázrak pro zdraví a krásu

Tea tree oil, známý také jako olej z čajovníku, je esenciální olej získávaný parní destilací z listů australského stromu Melaleuca alternifolia. Tento olej je uznáván pro své antiseptické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které ho činí užitečným v mnoha oblastech, od medicíny po kosmetiku. Historie jeho využití sahá k původním obyvatelům Austrálie, kteří používali výtažky z tohoto stromu k léčení řezů, popálenin a infekcí.

1. Co je Tea Tree Oil?

Tea tree oil je získáván destilací listů stromu Melaleuca alternifolia, který je původní v jihovýchodní Austrálii. Esenciální olej obsahuje více než 100 různých chemických složek, přičemž hlavní účinnou látkou je terpinen-4-ol, který má silné antimikrobiální účinky.

2. Léčivé účinky Tea Tree Oil

Vědecké studie potvrzují, že tea tree oil má silné antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, které jsou účinné proti mnoha běžným patogenům, včetně bakterií, virů a plísní. Olej je často používán k léčbě kožních onemocnění, jako je akné, lupénka a dermatitida. Díky svým protizánětlivým účinkům pomáhá zmírňovat podráždění a zánět.

3. Praktické použití Tea Tree Oil

V dermatologii se tea tree oil využívá pro jeho schopnost léčit a zklidnit problematickou pokožku. Je efektivní v boji proti akné díky své schopnosti proniknout do pórů a eliminovat bakterie. V domácím léčitelství se používá jako přírodní antiseptikum na řezy a odřeniny, jakož i přírodní repelent proti hmyzu. V kosmetice je oblíbenou složkou v produktech na péči o pokožku a vlasy díky svým regeneračním a antiseptickým vlastnostem.

4. Bezpečnost a vedlejší účinky

Přestože je tea tree oil považován za bezpečný při vnějším použití, je důležité dodržovat doporučené dávkování a způsoby aplikace. Někteří lidé mohou vykazovat alergické reakce, a proto se doporučuje provést test na malé ploše kůže před plnohodnotným použitím. Zvláštní opatrnosti by měli dbát těhotné ženy a osoby s citlivou pokožkou.

5. Srovnání s jinými přírodními oleji

Tea tree oil je často srovnáván s jinými esenciálními oleji, jako jsou levandulový a eukalyptový olej, které mají podobné antiseptické a terapeutické vlastnosti. Nicméně, díky své specifické složení je tea tree oil obzvláště účinný v léčbě kožních problémů a má silné antimikrobiální účinky.

Závěr

Tea tree oil je významným příspěvkem k přírodní medicíně a kosmetice, a jeho výhody a možnosti využití nadále lákají pozornost jak spotřebitelů, tak výzkumníků. S rostoucím důrazem na přírodní a udržitelné produkty, bude jeho role v moderní společnosti pravděpodobně nadále růst.

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

13 reakcí na „Tea tree oil“

dobry a kde sa da kupit taky co je 100% dobry je tolko ponuk neviem vybrat co je dobre a co nie.dik

S tea-tree oil mám bohaté zkušenosti, sama jsem ho prodávala u firmy JUST 25 let. Je výborný na spáleniny, bércové vředy, záněty, gynekologické obtíže a pod. Jeho užití je mnohostranné.

Již aspoň 15 let používám tento olejíček na všechno možné, co je uvedeno výše. Mám s ním vynikající zkušenosti a mám jej u sebe prakticky pořád. Výborný je i jako prevence proti vším (kapka za každé ucho). Při zvýšené nemocnosti naředím do rozprašovače a rozstřikuji po bytě. Článek o negativním vlivu mě zarazil, ale vím své a nenechám se zmást.

Osvědčilo se nám proti vším, klíšťatům, – jak pro děti, tak i pro pejsky. Jako prevence proti vším, když se zrovna vyskytnou ve škole postačí kapku oleje rozetřít do vlasů v místech spánku. Proti klíšťatům opět nanášíme na místa jako kotníky, spánky, podkolenní jamka apod. případně tee trea olejíček naředíme rozumně s vodou a používáme v rozprašovači na celé tělo.

Zkušenosti?
JEN TY NEJLEPŠÍ ! Má rodina ho používá už leta – od dob, kdy se objevil na našem trhu. Je vynikající na drobnější popáleniny, pohmožděniny, jako dezinfekce úst, okolí ran …Máme ho neustále po ruce v domácnosti, ale další nosím i v kabelce ven. Maličké balení je velmi skladné a také mimo domov stále nablízku. Velmi doporučuji.

Je fakt výborný na všetko, čo je tu popísané. Ja ho používam aj ako dezinfekciu na rany a tiež do dávam do aromalampy, na dezinfekciu ovzdušia.

V práci bylo hodně děvčat nemocných – rýma, kašel. Prevence – papírový
kapesník + pár kapek olejíčku jsem položila na stůl. I kolegyně už na druhý den byla skoro bez rýmy. 🙂 Vyzkoušeno vícekrát.

Svokra mala Bercove vredy na nohe ktoré nevedeli vyliečiť ani v nemocnici a my sme jej to zatvorili s týmto olejom.

tento Tea tre oil,používám již mnoho let a používám jej na bolesti v krku,bolesti zubů na různé pupínky na obličeji,opary,řezné rány,kápnout přímo do rány-nepálí,kdysi jsem si vylečila vaginální onemocnění,kápla jsem na tamponek 1 kapku a nechala celou noc působit,již nevím kolikrát jsem to aplikovala,ale byla jsem vyléčená je to přírodní zázrak-lékárna v lahvičce doporučuji každému.

někdo konečně objevil Austrálii 😛 😛 😛 Tento přípravek je v našich lékárnách co já vím minimálně už od začátku devadesátých let. Australané jej používali již během 2. světové války jako nejsilnější dezinfekční přípravek, potom se objevil zázračný penicilín a trochu se na něj zapomnělo.
Osobně jej používám např. jedna kapka na vatovou tyčinku Vám přinese pohodu při bolesti zubů ( stačí potřít bolestivý zub ) a spinkáte během 30 minut bez jakéhokoliv prášku např. analgetika. Až zuby přestanou bolet jdu k zubaři.
Vozím vždy ve svém zavazadle. Např. v roce 2007 jsem byl za bratrem v USA a stalo se, že jemu tento lék předepsal lékař na proleženiny při léčbě rakoviny a on ho se ženou zapomněl vyzvednout v lékárně. Hrozně se divil, když jsem zašel do svého kufru a donesl jsem mu jej. Vyzvídal odkud tento lék mám a odkud mám o něm informace. Odkázal jsem ho na stránky internetu………… 🙂 🙂 🙂

používám ho při bolesti zubů nakapu na tyčinkový tampon a potírám bolavý zub trochu to zaštípne ale za chvíli to pomůže od bolesti a ještě potřu tinkturou z hřebíčku a je klid.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *