Rubriky
Blog

Vaše výška může předpovědět riziko křečových žil

<span style=font size 14pt color ffcc00 font family arial helvetica sans serif>Genetická studie téměř půl milionu lidí dospěla k závěru že výška není jen vzájemně souvisejícím faktorem nýbrž základním mechanismem vedoucím ke křečovým žilám<span>

Křečové žíly – také známé jako pavoučí žíly – jsou „otoky, zkroucené žíly“, které lze obvykle vidět přímo pod kůží na nohou člověka.

Podle nejnovějších odhadů tento stav postihuje přibližně každého páteho jedince. Nový výzkum pod vedením Dr. Nicholase Leepera, docenta chirurgie a kardiovaskulární medicíny na Stanford University School of Medicine v Kalifornii a Dr. Erika Ingelssona, profesora kardiovaskulární medicíny na Stanford University říka…

Stav je obecně považován za zcela neškodný, ale předchozí studie nalezly silnou souvislost se závažnými kardiovaskulárními problémy, jako je srážení krve a hluboká žilní trombóza.

Pro některé osoby mohou být křečové žíly mírně bolestivé a esteticky nepříjemné. Nyní velkoplošná studie naznačuje, že výška člověka může určit jeho riziko vzniku křečových žil.

Výška může být genetickou příčinou

Dr. Leeper a jeho kolegové vytvrořili statistiky ze zkoumání genetických údajů 493 519 osob, které byly registrovány v databázi UK Biobank.

Studie potvrdila dříve známé rizikové faktory pro vznik křečových žil, jako je věk, pohlaví, váha a životní styl, včetně kouření a sezení.

Studie však také identifikovala některé nové rizikové faktory. „Potvrdili jsme, že lidé s křečovými žilami mají zvýšné riziko hluboké žilní trombózy.“ vysvětluje Dr. Leeper.

Ze všech zjištěných nových rizikových faktorů vědci považovali výšku za překvapující. „Větší výška je spojena s křečovými žilami,“ uvedli autoři studie.

„Byli jsme velice překvapeni, když jsme zjistili, že větší výška souvisí s křečovými žilami.“ Říká spoluautorka první studie Alyssa Floresová, lékařka Stanfordské univerzity.

„Naše výsledky silně naznačují, že výška je příčinou, nejen souvisejícím faktorem, ale také mechanismem, který vede ke vzniku křečových žil.“ říká Dr. Ingelsson.

Dodává: „Tím, že jsme provedli největší genetickou studii, která kdy byla provedena pro chorobu křečových žil, máme nyní mnohem lepší znalosti o biologii, která se mění u lidí ohrožených touto nemocí.“

Geny, které předpovídají výšku člověka, mohou být kořenem tohoto vztahu mezi výškou a křečovými žilami a mohou poskytnout stopy pro léčbu tohoto onemocnění.“

Dr. Nicholas Leeper

Nedávná studie také identifikovala 30 genů, které nejsou jen vázány na křečové žíly, ale také na hlubokou žilní trombózu.

„Doufáme, že s těmito novými informacemi můžeme vytvořit nové terapie, protože naše studie zdůrazňuje několik genů, které mohou představovat nové translační cíle.“ Říkají autoři studie.

 

Napište mi do komentářů, jakou zkušenost máte s křečovými žilami Vy?

 

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

13 reakcí na „Vaše výška může předpovědět riziko křečových žil“

Mám křečové žíly a dost mi otravují život.Měla jsem dokonce trombózu.Detralex mi moc nepomáhá,a je mi po něm špatně.Paní doktorka říkala,že je dobré ho užívat v zimě.Ale u pana doktora jsem narazila na leták-o Diovarixu,Ten mi pomáhá,alespoň mám ten pocit.Asi proto,že je v něm trochu selenu.Užívám také hořčík ty rozpustné tablety proti křečím.HLAVNĚ!!!to nechce teplo.Dost mi udivilo,že paní si dává teplou sprchu.Kotníky mi otékají,ale to od začátku tvrdím,že je to záležitost lymfy,chodila jsem na lymfodrenáže-RUČNí kotníky mi nwjakou dobu neotékaly,ale zase začly.A tak jsem udělala zkušenost,že to nechce teplo,neřku-li vedro,kterého jsme si užili ažaž.Tak nevím,co s tím.

U mne se objevily křeč,žíly v deseti letech,není to překlep ano v deseti letech.Absolvovala jsem sklerotizace,operace,mám je stále.Letos v létě jsem si „užila“,vedra a já musím nosit kompresní punčochy,děsné!!Jasně baštit Detralex..Ještě bych chtěla zkusit operaci u doktorky Horákové-v Praze.

Mě na vnitřní křečové žíly /tedy ne ty povrchové uzle, zato jsou snad i více nebezpečné/ dost pomáhá pohanka. Dá se udělat na více způsobů, jak pikantní tak na sladko….Nevařím ji, jen ji zaleji horkou vodou, počkám k bodu varu a vypnu. Za 20 minut je měkká. Po dvou operacích nepolikám žádné prášky.

Dobrý den,
mrkněte na stránky https://www.foxylife.cz/, kde kromě jiných výborných věcí naleznete i nabídku generátoru vodíkové vody.
Sám mám a používám již půl roku. Vřele doporučuji!
Případně kontaktujte přes výše uvedené stránky majitele p. Lišku a on Vám dá více zasvěcených informací.

…. pan Scucka….., nikdy jsem o bode apod. generatoru neslysela, muze te mi vse priblizit ?, Dekuji…..

Křečové žíly jsou v naší rodině rodové-otec 2 operace a syn ve 26 také operace. Bohužel se synovi křečové žíly vrátily a to v daleko horší formě. Já mám velké,, křečáky,,cca od 50 let a již před 5-ti léty jsem dostala od tří specialistů doporučení na operaci,ale vyhýbám se jí,po zkušenostech mého syna s velkým zhoršením.Když mám velké bolesti a křeče, které mi doslova kroutí celou nohu, piji několikrát denně čaj z pohankových slupek a po 2-3 dnech bolesti zmizí,Žádnou chemii do těla nechci a tak vše,co mne postihne se snažím zlikvidovat bylinkami a stravou. Vcelku se mi to zatím daří.

Ještě jsem chtěl dodat, že moje výška je 176 cm
a váha kolísá mezi 82 až 85 kg.

Dobrý den, já mám křečové žíly po mamince na levé noze.
Musím říct, že mě nebolí, od doktorky jsem dostal recept na
kompresivní podkolenky, které si po určité delší době nechám
zase napsat. Používám je téměř denně. Lýtka si ničím nemažu
a prozatím jsem neměl žádný problém, který by vyžadoval
operaci, Jeden můj známý byl už dříve na operaci křečových
žil ale po nějaké době se mu začaly dělat znovu. Ale nevím,
co s tím dělal dál.

Z vlastní zkušenosti vím,že křeče jsou důsledkem nedostatku hořčíku nebo prostydlých nohou. Po operaci křečových žil mi sestřička při propouštění z nemocnice dala jednu radu a to takovou, abych nosila ponožky a dbala na to, aby mi neprostydla chodidla. Rady se držím už spoustu let a nemám problém. A hlavně to chce pohyb, nejlepší je jízda na kole. Ale každý to máme jinak. Myslím, že dobrý lék na žíly je Detralex, ale já s ním zkušenost nemám. Paní by se měla poradit s lékařem….

Moje babicka trpela krecovymi zilami a umrela na nasledky trombozy. Moje maminka krecove zily nemela, muj bratr a sestra je meli oba a ja je nemam. Ma vyska je priblizne stejna jako vyska me maminky a sestry.

Dobrý den pane Ladislave, nedá mi to, abych Vám neodepsala. Nedávno jsme letěli delší dobu v letadle a tak jsem se radila s naší lékařkou kvůli otékání nohou v letadle. Podotýkám, že nemám problém s křečovými žílami, i když mě také občas probudili křeče v nohách. Ale minulý týden jsem se dočetla, že právě křeče v nohách je signál, že nejsou v pořádku žíly. Ale abych se vrátila k doporučení lékařky. Doporučila nám tablety Cyclo 3 Fort, které jsme začali brát asi 5 dní před odletem, pak celou dobu pobytu a zbytek jsme dojedli doma. (bylo to 30 tobolek). Od té doby, co jsem začala užívat tyto léky a ještě nyní asi měsíc po dojedení léků se křeč neobjevila. Nevím jak dlouho to vydrží, budu to případně řešit, ale zatím mohu doporučit. A ještě mám jednu radu na noční křeče v nohách. Prý jsou také z nedostatku hořčíku. Mám to také vyzkoušené u syna, který v době puberty měl velké bolesti, způsobené křečemi. Na doplnění hořčíku je třeba pít každý den hrnek kakaa, ale ne granko, je třeba si udělat poctivé kakao z kakaového prášku. Po týdnu křeče úplně ustoupily. Nevím jak moc by pomohlo v případě křečových žil, ale myslím si, že doplnění hořčíku nikomu neublíží. Hezký den. Janová

Měla jsem zánět žil po dlouhém sezení u počítače tak deset hodin denně v práci. Vyléčily mne prášky od doktora a to, že mne z té práce propustili.

Z písničky Nadi Urbánkové: Je hezké, že ji politovala, ale jestlipak jí taky PORADILA ???
Takže: je hezké, že máme studii o genetice křečových žil, ale už neříkáme, CO S NIMI !!!
Má žena trpí nesktečně nočními křečemi, kdy ji křeč probudí, donutí ji vstát, poskakovat a pak si dát teplou sprchu na nohy, aby mohla jakž-takž dospat do rána, kdy musí jít do práce… Jsou různé drahé krémy, které nepomáhají a bohužel jen tahají z lidí peníze. Tak jak poradíte Vy, Anděli ? Má výšku 171 cm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *