Rubriky
Blog Zdraví

Léčebné konopí

Přírodní pomocník ve zdravotnictví

Léčebné konopí, známé také jako medicínské marihuana, je tématem, které v posledních letech získává na popularitě nejen mezi pacienty a lékaři, ale také v širší veřejnosti. Jeho schopnost pomáhat s různými zdravotními problémy od chronické bolesti po epilepsii činí z této rostliny fascinující oblast studia i aplikace.

Léčebné konopí a jeho zákonný status

Léčebné konopí je v mnoha zemích regulováno, a to s cílem zamezit jeho zneužití, ale zároveň umožnit přístup pacientům, kteří by mohli z jeho užívání profitovat. V České republice je užívání konopí pro léčebné účely legální do obsahu 1% THC.

Farmaceutický průmysl a léčebné konopí

Farmaceutický průmysl se rychle přizpůsobuje rostoucí poptávce po léčebném konopí. Vývoj a distribuce konopných produktů prošly v posledních letech značným rozvojem, a to jak v oblasti kvality, tak v bezpečnostních a regulačních aspektech.

Vědecký výzkum a jeho dopady

Vědecký výzkum léčebného konopí otevírá nové možnosti v terapii mnoha onemocnění. Studie ukazují, že konopí může být efektivní v léčbě některých typů chronické bolesti, jako je bolest spojená s multiplexní sklerózou nebo rakovinou.

Historie léčebného konopí

Historie léčebného konopí je bohatá a sahá tisíce let zpět. Starověké civilizace již dávno poznaly léčivé účinky konopí a využívaly je k léčbě různých nemocí od bolesti po psychické problémy.

Kulturní vnímání konopí

Kulturní vnímání léčebného konopí se v průběhu historie značně lišilo. Zatímco v některých kulturách bylo vnímáno jako užitečná léčivá rostlina, v jiných obdobích čelilo stigma a zákazy.

Léčebné účinky konopí

Léčebné konopí nabízí řadu potenciálních terapeutických výhod. Jeho účinné látky, jako jsou THC a CBD, mají antiinflamatorní, analgetické a antikonvulzivní vlastnosti, které mohou pacientům pomoci v boji s různými zdravotními stavy.

Léčba chronické bolesti

Konopí je často používáno k léčbě chronické bolesti, což je jedna z nejčastějších form použití. Mnoho pacientů uvádí, že při užívání konopí cítí významnou úlevu od bolesti, aniž by byli zatíženi vedlejšími účinky, které mohou být spojeny s tradičními bolestivými léky jako jsou opioidy.

Léčba psychických poruch

Další oblastí, kde léčebné konopí ukazuje velký potenciál, je léčba psychických poruch, jako jsou úzkost a deprese. Studie naznačují, že konopí může pomoci regulovat náladu a zlepšit celkovou kvalitu života pacientů.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Přestože léčebné konopí může nabízet mnoho výhod, je důležité si být vědom možných rizik a vedlejších účinků. Důkladné informování pacientů a pečlivé monitorování lékařem jsou klíčové pro zajištění bezpečného a efektivního využití této rostliny v medicíně.

Právní regulace a kontrola kvality

Vzhledem k potenciálnímu zneužití a rizikům je důležité, aby bylo léčebné konopí pečlivě regulováno a jeho kvalita kontrolována. Právní rámec a kontrolní mechanismy zajistí, že pacienti získávají kvalitní a bezpečné produkty.

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

17 reakcí na „Léčebné konopí“

Také si myslím, když si člověk koupí 3 semínka a vypěstuje si ty rostlinky pro svoji zdravotní potřebu nemůže to být trestné, každý má právo na svoje zdraví , zvláště když nepomáhají léky , které mají stejně vedlejší účinky

Piji čaj z konopí a pomohl mi k vyrovnání srdečního rytmu ( měla jsem aritmii ) , a celkově se cítím lépe, myslím ,že by se to mělo legalizovat (vše s rozumem)

Takže jen ještě dodávám, klidně si rostliny opět zasaďte, pěstujte a užívejte pro léčebné účely, policie nemá vždy pravdu a vždy jsou zde ještě její nadřízené orgány, u kterých byste v tomto případě nepochybně uspěla. Každý má právo na své zdraví a stojí za něj bojovat!

To mi připomíná příběh jednoho známého, také zasadil pět rostlin konopí, což je ale zákonem u nás již povoleno. Policie mu vše na udání „hodného“ souseda zabavila, obvinila ho, ovšem laboratoř se následně vyjádřila, že v rostlinách žádné THC nenalezla, takže byl obvinění zbaven. Je to vše smutné, když je lidem upíráno právo na přírodní medicínu kvůli komerční podpoře lékáren, jejichž preparáty ovšem zdaleka nejsou tak účinné, jako přípravky našich babiček.

Jako pečovatelka o seniory v přímé péči v domovech pro seniory u nás i v rodinách u seniorů v Německu nedám na léčivé účinky marihuany dopustit. Používala její listy rozemleté a smíchané s pravým vepřovým sádlem jako mazání proti proleženinám, nejrůznějším kožním problémům a vždy se vše díky ní podařilo úspěšně vyhojit. V lékárnách je k dostání v nejrůznějších formách také, ale bohužel v mastech a jiným léčivých preparátech je obsaženo jen její velmi malé množství, takže léčba je pak zdlouhavá a mnohdy neúčinná. Zejména pokud jde o pacienty s diabetem, kde je vznik závažných kožních onemocnění doslova otázka hodin.

píšete účinek na hladké svaly…. popisujete uvolnění kosterních svalů?????……ty jsou příčně pruhované

Dobrý den,

manželka trpní atopickým ekzémem, pokud je možné zaslat mastičku na dobírku, pošlete
mi na Vás kontakt.

Děkuji

Pavel

Měla jsem léčebné konopí od známé a protože mi pomáhalo na záda a od bolesti, zasadila jsem 5rostlin canabis sativa bez THC, byly to krásné mohutné a vysoké rostliny – přišli policajti,vytrhali je a řekli, že se to nesmí vůbec pěstovat. Koupit se nedá do lékáren se nedodává. Trpím.

Mone vnucka ma take atopicky ekzem. Nemata jeden krem na prodej??

Konopnou mastičku vyrábím již několik let a vždy zabrala jak na bolesti např. zad, ale hlavně pomáhá mojí vnučce s atopickým ekzémem, takže když se to chytne v začátku tak nepotřebuje se mazat kortikoidama, ale obratem zabere tahle mastička.. taky si s ní mažu čelo při začínající migréně…

Díky krému s marihuanou se mi podařilo zahojit hlubokou ránu na spodní straně pravé nohy. Lékař se velice divil. Předtím jsem s tím ležel 3 měsíce v nemocnici.

semínka marih. jsem sehnala na Cannenfestu v Holešovicích. Je řečeno, že ozdravné účinky má i technické konopí. Jinak semínka lze koupit na Smíchově v bylinném obchodě.

Dobrý den, marihuanu /sušené listy / používáme již několik let jako výluh, kterým si natíráme bolavá místa, nebo svaly. Do litrové lahve čtvrtinu usušených listů zalít 3 litry Francovky. Nechat 6 týdnů luhovat. Usušené paličky jsme nyní začali používat jako večerní čaj. Výborné na spaní a uvolnění přes noc. Bylinu pěstuji na zahrádce v počtu 1-2 ks. Mast jsem dělala v sádle, ale byla hodně mastná.

Dobrý den ,

Jano zaměřte se na cca 40 odborných knih a sama se dostudujte tak aby jste věděla co kvalitního do svého těla dostat aby pracovalo ve správném módu a na plný výkon . Vaše tělo dostaňte ho H O M E H O S T Á Z I atd. a nebudete mít žádné problémy . Současné Vaše nákupy jedovatých potravin vás všechny dohánějí a přibližují do R A K V E . Už vznikly v Čechách 3 skupiny , které mají za cíl léčení bez lékařů .!!!!!!!!!! Zatím o nich víc nevím . Problematika je to k nastudování a dodržování technologie dobré funkce našeho celého těla společně s kvalitním přísunem syrového ovoce a zeleniny . Vynechte maso , pečivo a cukry atd. a vydržte 1,5 měsíce na 60% syrové stravy a poznáte tu změnu ve Vašem organismu .!!!!!!!!!!!!!!

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké množství marihuany pro zdraví celého těla užívat a kde je možné ty správné rostlinky sehnat. Užívají se jako čaj, mastička a pod. ?Děkuji za odpověď.

Docela bych ráda mariuhanu získala. Jsem po úrazu a už 3 týdny nespím pro bolesti nohy…prý se jedná a ztuhlé svalstvo. Bolest je to nesnesitelná, tabletky nezabírají, dostala jsem jeden obstřik, bez bolesti jsem byla 24h. Obávám se dalších dnů a v duchu se modlím, aby bolest ustoupila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *