Rubriky
Blog

Mocná psychosomatika pro nemocné stresem

Co nám říká wikipedie:

Psychosomatika jako pojem má svůj původ ve starověké řečtině a to z dvou slov „psyché“ – duše a „soma“ – tělo. Její úlohou je zkoumat vztahy mezi těmito dvěma slovy a to hlavně z vlivu psychických funkcí a pochodů na organizmus.

 

Psychosomatické problémy

Psychosomatická porucha je nemoc, která spojuje mysl a tělo. K tomu dochází tak, že fyzické fungování těla je ovlivněno psychologickým napětím, které buď způsobuje nemoc, nebo zhoršuje již existující onemocnění.

Za vývoj této poruchy je zodpovědná nesprávná stimulace nervového systému, která reguluje vnitřní funkce – to vede k poškození orgánů.

 

PŘÍČINY VZNIKU

Studie ukazují, že fyzické poruchy spojené s duševním stresem jsou způsobeny hyperaktivitou nervových impulsů odesílaných z mozku do jiných částí těla. Tento stav může být vyvolán různými faktory života:

 

 • Nepravidelné biologické podmínky: Změna metabolismu glukózy, hladina aminokyselin v séru atd. může způsobit psychosomatickou poruchu.
 • Stresový vliv: Na tuto poruchu jsou náchylní lidé, kteří zažívají stresující události, jako je trauma, zneužívání, časté onemocnění, strach, deprese, zlost, vina, nejistota a další obtížné situace.
 • Rodinné poměry: Rodičovská absence, chování rodičů vůči dítěti a problémy se vztahem jsou také hlavním původem psychosomatických poruch.

 

Kategorie psychosomatických poruch

Existují tři obecné kategorie psychosomatických nemocí. V první z nich má člověk duševní i fyzické onemocnění, jehož stavy se navzájem komplikují. 

Do druhé kategorie patří člověk, který trpí duševními problémy v důsledku zdravotního stavu a jeho léčby. Například pacienti trpí depresí, protože mají rakovinu a léčí se na ni. 

Třetí druh se nazývá somatoformní porucha. Je to stav, při kterém osoba s duševním onemocněním zažívá jeden nebo více fyzických příznaků, i když nemá žádný související zdravotní problém.

 

Je důležité rozlišovat:

 

 • Hypochondrii: Jedná se o stav, kdy osoba věří, že drobným fyzickým příznakem je závažné onemocnění. Například uzavření dočasného problému nadýmání do rakoviny tlustého střeva.
 • Poruchu somatizace: Zde jednotlivec cítí časté bolesti hlavy a průjem, který nemá žádný vztah k vážnému zdravotnímu stavu.
 • Poruchu dysmorfie těla: Člověk je zdůrazňován vzhledem ke svému vzhledu těla, jako jsou vrásky a obezita. Zde může člověka silně zasáhnout anorexie.
 • Poruchu bolesti: Zde člověk pociťuje silnou bolest na kterékoli části těla, která může trvat až jeden rok, bez jakékoli fyzické příčiny. Například migrény, bolesti hlavy, bolesti zad atd.

Vzájemné souvislosti

Psychologické faktory mohou do jisté míry změnit zdravotní stav. Například:

 

 • Diabetes: Pacienti s diabetem 2. typu jsou náchylnější k vysokému tlaku souvisejícím se stresem. A naopak stejné stresové faktory vysokého tlaku zhoršují diabetický stav.
 • Rakovina: Za vývoj rakoviny u lidí je zodpovědných mnoho příčin. Studie naznačují, že psychologický stres může ovlivnit schopnost nádoru růst a šířit se, což zhoršuje stav rakoviny.

Některé zdravotní stavy vznikající v důsledku duševního napětí:

 

 • Hypertenze: Psychologické spouštěcí faktory, jako je negativní emoční stav, častý nepříznivý stres a sociální faktory, jako je ekonomický stav a životní události, mají nepřímý vztah k hladinám krevního tlaku.
 • Arterioskleróza spojená se srdečními chorobami: Studie dospěly k závěru, že vývoj koronárních srdečních chorob souvisí s několika rizikovými faktory, u nichž je hlavní příčinou také deprese, úzkost a stres.
 • Respirační problémy: Kromě různých soustavných hledání příčin je emoční stres hlavním spouštěcím faktorem spojeným s bronchiálním astmatem.
 • Gastrointestinální problémy: Tvorba vředů souvisí se stresovými životními událostmi jedince

 

Jak z toho ven?

Každodenní meditace ve snaze uvolnit nahromaděné svalové a nervové napětí. Pokud na to někdo půjde přes pobyt v sauně, bazénu nebo na masáži, má to stejný ozdravný vliv, jako vzít si s sebou do vany relaxační hudbu a snažit se plynule rozpouštět svalové a vnitřní napětí. Pokud je člověk ve stálé tenzi, je to cesta k nemoci. Pokud se člověk naučí sám se sebou pracovat, uvolňovat se a plynule upouštět stres, může se těšit dobrému zdraví.

 

Dle výše uvedeného je zcela jasné, že stres má na naše tělo devastivní vliv. Napište mi do komentářů, jestli jste se již někdy s tímto problémem setkali, kdy psychická stránka ovlivnila vaše fyzické zdraví.

 

28 reakcí na „Mocná psychosomatika pro nemocné stresem“

Zdravim prodelala jsem Infarkt v zapeti cukrovka vysoky tlak cholesterol……uzkosti paniky strach stresy v tele mi nic neporacuje jak by melo z leku me pali zaha nevim kde se odrazit

Dobry den, jiz 3. tyden jsem v nemocnici a verim, ze me problemy souvisi s pracovnim stresem. Mensi mozkova prihoda…..

zdravim to je uplna axioma a priama umera cim viac je clovek pod stresom tym je vacsia pravdepodobnost, ze ochorie.ale velmi tazko je relaxovat ked je clovek pod stresom jedine,ze by to zacal praktikovat /meditacie/preventivne a hlavne pravidelne.prepacte to je moj nazor.prajem vsetko dobre

Ani to už nepočítam, koľkokrát ma stres takmer zložil, ale zatiaľ si dokážem pomôcť sama – normálne nebývam chorá ale, keď som stratila opakovane hlas pred prezentáciou, ktorú mi upravil šéf a ja som s jej obsahom nesúhlasila, keď som v priebehu roka dostala 3* bronchitídu – dala som výpoveď. Keď som nevládala dýchať ani počas jogy a cestou do práce som nevládala dýchať podlamovali sa mi kolená – dala som výpoveď. (vraj poškodený meniskus ale keď som sa cítila psychicky v pohode, kolená neboleli) Keď som nevládala pravou rukou udržať ani lyžičku (myš na prácu s excelom som sa naučila ovládať ľavou rukou) – dala som výpoveď. Ale prekročila som 50tku a v čase od mojej 40tky do 50tky som 5 * zmenila zamestnanie aby som si uchovala zdravie. Posledná zmena bola v 52 rokoch – ale to som ponuku na prácu dostala skôr, než som sa rozhodla dať výpoveď ale zasa som v tom istom kole – zistilo sa v čom som dobra a zova som tam kde som bola – aktuálne spávam 4 – max 5 hodín, 4 mesiace som pribrala 10 kg, pracujem (duševne pri PC) 10-12 hodín a som zasa v kolečku stále pribúdajúcich úloh – lebo „nikto to lepšie neurobí“. (vďaka bohu za trpezlivého manžela). Tak sa začínam učiť hovoriť NIE. Výpoveď už nechcem dávať.

Nebojte, i ostatní to udělají dobře, ne, že ne. Ale proč by Vás nevyužili, když se necháte?
Rozhodla jste se správně, říkat ne jsem se také učila i před zrcadlem, abych si na sebe zvykla. Jen tak dál, ať se daří.
Mně se zadařilo a od těch dob jsem zdravá. To samé přeji i Vám.

Milý Anděli – máte naprostou pravdu. Padesát let trpím s nervama– odnaučila jsem manžela opíjet se, a z toho vyplynuly další stresy – je nevyrovnaný a vzteklý., takže přes 35 let nežijeme jako manželé. Nakonec to dopadlo tak, že já od loňského října mám svůj pokoj /před tím jsem spala v kuchyni/ a díky tomu, že mám svůj klid, se dávám dohromady. Mám svoji koupelnu s vanou,kde relaxuji, zhubla jsem již 12 kg a cítím se dob ře. Občas se nevyvaruji kontaktu s manželem a pak se mi navrací moje stresové chvilky, ale věřím, že i to nakonec zvládn u.

Dobrý den pane Anděli,

velmi zajímavé a poučné čtení. Musím ale říct, že i pravdivé. Já a moje dvě děti jsme měli v životě hodně stresu v rodině i v zaměstnání a o smutné událostí také nebyla nouze. Můj syn v dětství trpěl na bronchiální astma a dvakrát prodělal zápal plic. Moje dcera v dětství mononukleózu, ORL operaci a už od dětství se jí v různých časových odstupech vrací migréna a má diagnostikovanou intoleranci na lepek. Když si to tak zpětně vybavuji, tak si říkám že to by už snad stačilo. Ve dvaceti letech jsem měla žaludeční vředy, v 38 letech operace žlučníku. Potom následovala gynekologická operace a od 45 užívám léky na vysoký tlak. Souhlasím s Vámi, že rozpouštění stresu je velmi dobré. Mě pomáhají i procházky na čerstvém vzduchu. Před dvěma lety jsem začala zkoušet Nordic Walking a to se mě taky líbí. Moje děti dávají přednost kolu. V každém případě jim to dám také přečíst. Děkuji

Zdravím a děkuji za článek, motivoval mě k další práci na sobě. 35 let mne ovládala psychosomatika, dokud jsem se nenaučila si tyto vzorce odstranit. Zapříčinily je stresy z nevěrného manžela. Dnes jsem bez potíží, zdravější než zamlada. Lékaři mi pomoci neuměli. šla jsem z chřipky do chřipky, každý bacil či virus jsem chytila, dostala jsem cukrovku atd. Manžel, který razil teorii, že by se měl člověk vždy perfektně ovládat a nikdy sám nemarodil, dostal po rozvodu žaludeční vředy (z toho sebeovládání) a v padesáti na ně zemřel. Nadělal si hodně dluhů, starostí, které byly na roky a takhle to s ním dopadlo. Taky psychosomatika. Evina

Dobrý den, protože mnoho let podnikám, samozřejmě stresy mám i když se snažím včas udělat všechny úkoly i komunikace s kolegyněmi. Diskuse mě psychicky pomáhá se stresy, prosadit své názory i když jsem schopna i něco přijmout z druhé strany. Díky muži, který přebral zbývající úkony s nutnými kancelářskými organizacemi, zbavuje mě ještě většího stresu. Zdraví: měla jsem cistu na bederní páteři, které mě lékař lehce zbavil. Pomáhá mě joga a neužívám žádné medikamenty ani nejsem po žádné operaci. Druhým rokem dělám reorganizace, abych mohla nechat kolegyně samostatně fungovat ve firmě a už vím, že ta samostatnost a pohoda i beze mě je a já se odeberu na odpočinek- podnikání z pláže. PS. měla jsem 10 zaměstnanců a mám 10samostatně výdělečných kolegyněk. S pozdravem Miluše

Mám invalidní důchod časté atajyy a brotichalni astma vše od zhorseneho stresu. Vše po úmrtí syna je to začarovaný kruh.

Dík. Pro mne velmi důležité, protože v tom stresu stále ještě „jedu“ a snažím se z toho dostat ven.
V nedávné minulosti jsem se protrápil až k rakovině prostaty. Teď jsem vyoperován a vyléčen, ale bohužel, ty hlavní stresové spouštěče ještě nezmizely a trochu v tom jedu dál. Pokusím se s tím něco udělat na základě vašeho videa v TEDu, které mne zaujalo.
Zdraví

Duvodu ke stresu, depresi a vyhoreni jsem prozila v zivote hodne. Dostat se z techto stavu je velmi obtizne a narocne, pokud nesahne do tabletkach. To jsem nikdy neudelala. V soucasnosti mam pocit uplneho vyhoreni. Ptam se pomohou vitaminy, zmena denniho rezimu, prace, cetba a k tomu Vase rady v clanku?? Budu na sobe pracovat a doufam, ze to zvladnu. Vase rady a cviceni jsou vynikajici. Diky, diky,diky.

Díky ,TED komentář mi hodně vysvětlil. Díky stresu a následně strachu ze všeho co mě čeká mívám často špatné trávení až průjem. Snažím se s tím bojovat a to není snadné. Pracuji na tom abych to zvládla , ale někdy mě ta psychika dožene. Budu na tom stále pracovat a nevzdávám to. Cvičení a masáže mi hodně pomáhají. Co ještě si mám k tomu přidat, aby mi to ke zvládání pomáhalo?
Děkuji.

Napište si co máte všechno vyřešit a pomalu si to odškrtávejte ty těžší si nechte i na konec, protože z prvních úkolů se posílíte a ostatní řešení bude snazší. Je to fajn mít úkoly splněné, protože přicházejí stále nové a budou to i příjemné úkoly.

Dobrý deň, prežívam v poslednej dobe veľmi, veľmi zlé obdobie. Mám ťažko chorú mamičku, práve bola u nej lekárka, bude pravdepodobne nutný prevoz do nemocnice. Mám o ňu obrovský strach, je to zlé, navyše som teraz chorá aj ja. Som vo veľkom strese, neviem ako to zvládnem, srdce mi búši, neviem ako si mám pomôcť, aby som to zvládla… Ako ďalej? Neviem v týchto dňoch normálne fungovať. Poraďte, budem vďačná za každú radu…

Dobrý den, momentálně sejsem tet dlouhose době nachazim ve stresu, jiz 2,5měsíce. Bydlime v bytovce nad nama zije tezce nemocny pacient, vadi mu bezny domaci hluky, reaguje nana ne, bouchanim do podlahy,upadne vam neco z ruky a udela to ranu a pacient reaguje agrasivne. Kdyz o neco zavadim, nebo pruvan bouchne, dvermi, ja uz cekam na jeho rakci. Sem jaksi napnuta struna, kdyz jdutak domu tak se bojim, a mam nechut vejit do, sveho bytu. V noci kdyz jdu spatna sem unavena ale jato ne. A ne usnout, cekam na tojeho ze bude vitukavat. Musim sahnout na prasky ana spani. Stiznosti na druzstvo nepomahaji, rodice se svym pacientem nic nedelaji. Reaguji podrazdenena i, na sve, okli. Musim pockatna celka, mesicale nez sese prestehuji. Ale jakto prezit?

Mám dlouhodobé problémy s ledvinou a teď už i s vysokým tlakem (beru už stabilně léky), je fakt, že stresy toto ovlivňují neskutečně, mohu jen potvrdit, protože jsem měla dlouhodobě stresy a bylo mi daleko hůř, než je tomu nyní.

Dobrý den, do měsíce mám tak 3 migrény. Dá se jich „nějak“ zbavit? Co mi migrénu bezpečně nastartuje, je STRES. Vše si moc beru… Děkuji.

Jsem neustale ve stressu z meho pritele. Nevim, kdy vybuchne, kdy na mne bez priciny zacne kricet, kdy zacne s necim vztekle hazet,napadat mne -zatim slovne-bez priciny mne urazet,sproste nadavat.

Má podle Čínské medicíny velmi oslabená játra a pokud ho nechcete opustit,tak mu najdete terapeuta který se zabývá Tradiční čínskou medicínu.v

Jakmile od takového člověka odejdeš uvídííííš jak ti bude blaze. Pokud nemáš v příteli spřízněnou duši utíkej, než z toho vztahu budeš celá bolavá a nemocná, potom tě opustí on.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *