Rubriky
Blog

Tělo není kaktus: Jak se správně hydratovat při změnách počasí!

Pro hydrataci je nejlepší voda

Víte, že tělo dospělého člověka obsahuje zhruba 60 % vody? Tento fakt nám ukazuje, jak důležitá je pro naše tělo správná hydratace. S příchodem jara a letních měsíců je toto téma ještě aktuálnější, protože s nárůstem teploty a slunečního záření potřebuje naše tělo více tekutin, aby se udrželo v rovnováze. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně hydratovat tělo i při změnách počasí, aby zůstalo zdravé a plné energie.

Nečekejte na dešťovou vodu: Jak se správnou výživou a hydratací přežít i bouřlivé počasí

Už jste někdy cítili, že máte velkou žízeň a hroznou chuť na nějaké dobré jídlo? To Vaše tělo zrovna prosí o vodu a zdravou stravu! A proč to dělá? Protože vaše tělo funguje jako stroj a když mu nedáš dostatek vody a správné stravy, tak nefunguje správně. Stejně, jako když nedolijete benzín do auta, tak se nedostanete nikam daleko. Takže nezapomeňte pít hodně vody a jíst zdravou stravu, aby vaše tělo bylo vždycky plné energie a mohli jste se dobře cítit!

Změny v počasí mají vliv na vaše tělo. Teplotní rozdíly a vysoká vlhkost mohou způsobit, že se budete cítit unavení a bez energie. V extrémních případech může teplotní šok dokonce způsobit dehydrataci a úpal. Změny v počasí také mohou ovlivnit vaše svaly a klouby. Například pokud venku prší nebo je chladno, vaše klouby ztuhnou a způsobí bolest. Proto je důležité starat se o své tělo a přizpůsobit se změnám počasí. Správná výživa a hydratace jsou klíčové, pro udržení těla v kondici, ať už je venku vedro nebo mráz.

Cože? Když budu jíst zdravě, budu se cítit lépe? Skvělý trik!

Správná hydratace organismu je klíčová pro udržení zdraví, zejména v období jarních teplotních výkyvů. Kromě pitného režimu má ale na zdraví vliv i strava. Pokud se chceme cítit dobře a udržet si optimální hydrataci, je důležité mít vyvážený jídelníček a doplnit ho o čerstvé ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, jako jsou například okurky, melouny nebo jahody. Tyto potraviny přirozeně hydratují organismus a dodávají mu potřebné vitamíny a minerály. Kromě toho je důležité doplnit vitamíny a minerály, prostřednictvím potravinových doplňků, zejména v období, kdy se tělo potýká se změnami počasí.

Hydratace: Nesmíš na ni zapomenout! Voda, kofein a alkohol – jak na tom tvé tělo je?

Dostatečný příjem tekutin je nezbytný pro správné fungování organismu. Pokud nedodržujete dostatečný příjem tekutin, může to vést k dehydrataci a zdravotním problémům. Doporučený denní příjem tekutin pro dospělého jedince je zhruba 2-3 litry vody.

Vodu dokáže tělo nejlépe využít pro metabolické procesy.

Myslíte si, že toho ledového čaje s kofeinem a cukrem, který právě pijete, bylo dostatek na hydrataci vašeho těla? Mějte na paměti, že nápoje obsahující kofein a cukr mohou ve skutečnosti způsobit dehydrataci, což znamená, že tělo ztrácí více tekutin, než je nápoj nahradí. To znamená, že při konzumaci těchto nápojů je důležité, abyste také pili dostatek čisté vody, aby vaše tělo zůstalo hydratované. Může to být obtížné, ale pamatujte si, že voda je nejlepší volbou pro hydrataci vašeho těla!

Je důležité si uvědomit, že alkohol má na hydrataci hodně negativní vliv. Alkohol totiž působí jako diuretikum, což znamená, že způsobuje častější močení a tím i větší ztrátu tekutin z těla. Navíc alkohol může také snižovat schopnost těla si udržovat vodu. Proto je třeba být opatrný a nezapomínat pít dostatek vody i při konzumaci alkoholických nápojů, zejména pokud pijete více, než jeden drink. Pamatujte si, že dehydratace může způsobit nejen zdravotní problémy, ale také nepříjemné pocity jako bolest hlavy, únavu nebo špatnou náladu.

Proměnlivost přírody a proměnlivost našeho těla: Jak se přizpůsobit změnám počasí prostřednictvím výživy a hydratace?

Chladné počasí může mít velký vliv na naše tělo a to i v oblasti stravy a hydratace. Když se ochladí, tělo potřebuje víc energie na to, aby se udrželo v komfortní zóně a u toho spotřebovává více kalorií na produkci tepla. V tomto období může být snadné zapomenout na dostatečný přísun tekutin a živin. Navíc mnoho lidí během zimy ztrácí chuť k jídlu a preferuje rychlé a těžké občerstvení, které může vést k dehydrataci a nedostatku důležitých živin. Proto je důležité si uvědomit, že i když jsou venkovní podmínky nepříznivé, je fajn si udržet správnou výživu a hydrataci.

Teplé počasí přináší mnoho radostí, jako jsou pikniky, grilování a osvěžující nápoje. Ale může také způsobit dehydrataci, pokud se neustále nezásobujeme dostatečným množstvím tekutin. V horkých dnech se náš organismus snaží ochladit pomocí pocení, což znamená, že ztrácíme vodu a elektrolyty. Je důležité pít nejen dostatek vody, ale také doplnit elektrolyty, jako sodík, draslík a hořčík, například konzumací ovoce a zeleniny. Kromě toho člověk v tomto období nemá většinou chuť na klasická jídla, a proto je vhodné zvolit lehčí a vodnatější potraviny – jako jsou saláty, smoothie nebo ovocné dezerty.

Když jsme byli malí, bylo to jiné, než teď

Když jsem byl malý, miloval jsem léto a všechny ty horké dny, kdy jsme se s kamarády koupali v bazénu a jedli zmrzlinu. Ale teď, když jsem dospělý, už nevnímám vysoké teploty úplně tak pozitivně. Je těžké zvládat běžné denní aktivity, když venku přesahuje teploměr třicet stupňů. Proto jsem se naučil pár triků, jak extrémní teploty zvládat.

První a nejdůležitější rada, kterou jsem se naučil, je hydratace. Musíte pít hodně vody, a to nejen tehdy, když jste opravdu žízniví, ale průběžně po celý den. Pokud máte problém pít vodu, zkuste ji dochutit nějakým ovocem nebo bylinkami. Zelený čaj s ledem také funguje skvěle.

Další tip, který mi pomáhá, je vyhýbat se nezdravým jídlům a alkoholu, který dehydratuje tělo. Snažím se jíst lehké jídlo, jako jsou saláty, ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, například meloun nebo okurku.

A konečně, pokud máte možnost, zkuste se v době největších veder zdržovat v chladu. Snažte se být v místnostech s klimatizací nebo v přírodě vyhledat stín. A pokud máte pocit, že vás přehřátí přesto dostihlo, nenechte se unést a včas si zajistěte odpočinek a ochlazení pod sprchou.

Do vody se dají přidat další suroviny, pro osvěžující chuť.

Vodu pít, zeleninu jíst, aby tělo netrpělo: Jak přežít jarní změny počasí v plné síle!

Zde je několik tipů na správnou výživu a hydrataci v důsledku jarních změn počasí:

  • Pijte dostatek vody – To je základní pravidlo. Pokud se teploty zvyšují, musíte pít více vody, aby vaše tělo zůstalo hydratované. Pokud je venku chladno, také pijte dostatečné množství vody, protože chladné počasí může také vyčerpat tělo.
  • Konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu – Ovoce a zelenina jsou skvělým zdrojem vody a důležitých živin. Pokud jde o hydrataci, jsou například melouny a okurky skvělou volbou.
  • Doplnění vitamínů a minerálů – Někdy může být těžké získat potřebné množství vitamínů a minerálů pouze z potravy. Doplnění přípravkem s těmito živinami může být dobrým způsobem, jak zajistit, že vaše tělo dostává vše, co potřebuje.
  • Vyhněte se alkoholu – Alkohol může dehydratovat tělo, takže pokud pijete alkoholické nápoje, zkuste pít více vody než obvykle.
  • Udržujte si vyváženou stravu – Pokud jste vystaveni změnám počasí, je důležité udržovat si vyváženou stravu, aby vaše tělo mělo dostatek energie a živin na přizpůsobení se těmto změnám.

Teď už víte, že když se změní počasí, může to mít vliv na vaše tělo. Někdy se ochladí a někdy je zase veliké teplo. Proto je důležité dávat pozor na to, co jíme a pijeme, abychom udrželi naše tělo v kondici.

Když je chladno, zkuste jíst víc teplé a kořeněné jídlo. To vám pomůže zahřát tělo. A když je teplo, zkuste jíst víc čerstvého ovoce a zeleniny, protože obsahují hodně vody a pomohou vám zůstat hydratovaní.

Pokud pijeme jenom sladké nápoje, jako limonády nebo džusy, tak nám to nepomůže udržet tělo hydratované.

Pamatujte si, že pokud chcete udržet tělo zdravé a v kondici, musíte jíst správné jídlo a pít hodně vody. Díky tomu vaše tělo bude silné a může se lépe vyrovnat se změnami v počasí.

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

3 reakce na „Tělo není kaktus: Jak se správně hydratovat při změnách počasí!“

Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu, omlouváme se za minulé nedorozumění, Vaši informaci jsme zaregistrovali, až když už byla Vaše objednávka naložená na rozvoz. Jako omluvu Vám nabízíme přednostní vstup do 100 % XXL PREMIUM KLUBu, který by pro Vás znamenal spuštění pravidelných 66% procentních slev a zajištění si tak pravidelné dodávky Velkého EL-ELÁSTICA za cenu malého. Měsíční úspora by tak pro Vás byla 3527 Kč. Pokud toho budete chtít využít, můžete se zaregistrovat k pravidelnému odběru zde: https://revolucnicviceni.cz/xxl-klub/

Dobrý den, nebudu psát sice k tématu. Poslali jste mi balíček v hodnotě asi 1396,- Kč. Ve své objednávce jsem uváděla doručení k 13.5.2023. Vzhledem k tomu, že jste nereagovali na můj požadavek, nemohu nyní balíček od PPL příjmout. Omlouvám se, ale důchod beru až 13.5.2023.

Změny počasí na sobě hodně cítím
,hlavně když je zataženo.Nemam energii vůbec žádnouboli mě klouby a co je horší, nálada na bodě mrazu.To je nejhorší. Nemám chuť nic dělat, nikam jít…dřív jsem si vybírala co mám chuť třeba číst, dívat se na TV ate teď už vůbec nic.Budu muset jít ven abych to překonala.Kdyz je hezky,je to lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *