Rubriky
Blog

Top Potraviny a Stravovací Tipy

PRO PREVENCI KARDIOVASKULÁRNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Zdravé srdce

Jídlo s Láskou pro Zdravé Srdce: Skvělá Chuť, Skvělé Zdraví, Správný Tlukot

Srdečně-cévní zdraví je klíčem k životu plnému energie, radosti a vitality. A co je tím prvním krokem k silnějšímu a zdravějšímu srdci? Bezpochyby to, co máte na svém talíři. V tomto článku se spolu podíváme na tajemství zdravé stravy, která může být základem pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. A ano, zdravá strava může být i neodolatelně chutná!

Neváhejte se zamilovat do těchto potravin pro srdce:

1. Rybí Hostina pro Zdraví

Obyčejně se říká, že ryby jsou mořské poklady a pro vaše srdce to platí dvojnásob! Losos, tuňák a sardinky jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které chrání srdce. Když si na svém talíři dopřejete rybu, nabije vás to, jako kdybyste strávili celé dopoledne na pláži.

ryba pro zdraví srdce

2. Oříšky – Skvostné Zdraví ve Skořápce

Vlašské ořechy, lískové ořechy a mandle jsou věrnými strážci srdce. Obsahují zdravé tuky a antioxidanty, které poskytují srdci energii a ochranu – a to v každém soustu.

3. Ovesná Fantazie pro Snížení Cholesterolu

Mám pro vás tajemství: v každé lžíci ovesných vloček je recept na snížení cholesterolu. Rozpustná vláknina v ovesných vločkách je nejlepším přítelem srdce.

ovesné vločky pro zdraví srdce

4. Olivový Olej – Tekutý Zlatý Elixír

Přejděte na olivový olej, a váš stůl se stane místem zdraví pro srdce. Oleokanthal v něm obsažený má schopnost snižovat záněty v těle, a to vše s vkusem středomořského slunce.

5. Celozrnná Pohoda

Dejte tělu to, co má rádo – celozrnné potraviny. Celozrnný chléb, hnědá rýže a oves jsou skvělými zdroji vlákniny a dalších živin pro srdce.

Stravovací pyramida pro zdraví srdce

Tipy pro Vaše Srdce a Vaši Duši

  • Vařte s Láskou: Když vaříte, vytváříte v sobě dobré pocity. Pokuste se připravit si jídlo s láskou a pozorností k tomu, co je pro vaše tělo nejlepší.
  • Omezte Sladké Pokušení: Sladkosti a rafinované sacharidy nejsou zrovna kamarádi srdce. Omezte je na minimum.
  • Sledujte Množství Soli: Přesolování může být váš nejhorší nepřítel. Držte si od něj odstup.
  • Kafíčko s Mírou: Káva může být skvělým společníkem, ale nadměrné pití může způsobit problémy jako třeba srdeční arytmie. Omezte se na pár šálků denně.
  • Zpestřete Stravu: Různorodost je klíčem. Experimentujte s novými recepty. Dejte svému jídelníčku nový nádech.

Závěrečné Myšlenky

Milujte své srdce tak, jak si zaslouží, a to nejen proto, že vás udržuje naživu, ale protože zdravé srdce je základem pro plnohodnotný a radostný život. Dejte svému srdci tu nejlepší péči. Vaše srdce vám za to bude vděčné, což poznáte na Vašem srdečním rytmu.

Napište mi do komentářů, která ze zmíněných potravin Vám nejvíce chutná?

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

35 reakcí na „Top Potraviny a Stravovací Tipy“

Dobrá rada nad zlato. Všechny potraviny jsou vynikající a pravidelně si je vařím. Jen bych ještě rozšířila jídelníček o houby – hlivu ústričnou a žampiony.
Děkuji za další dobré rady.

Dobrý den.

I MOJE STABILITA BY ZASLOUŽILA PÉČI – MUDR. NEŘEKNE PROČ VZNIKLA ANI JAK VYLÉČIT.. CHODÍM DO 4.PATRA BEZ VÝTAHU.
Po operaci srdíčka jím ráda všechny, mimo posledního.
Zrníčka mi dělají problém:
při chronické zácpě – po lécích
+ současné hemeroidy, se objevuje krev.
Problém: na kolonoskopii (mám před 2 roky) mě MUDr i přes mé problémy vezme na další kolonoskopii až za 3 roky!

dobry den, odpovidam na otazku co mi nejvice chutna , mam moc rada ryby jak morske tak take nase sladkovodni, nezalezi na jakem druhu si pochutnavam. Orisky uprednostnuji vlasske.

Chutá mi všechno ze zmíněných potravin, nejvíce oříšky – všechny druhy.

Velmi si vazim Vašich rád a mnohé z nich aplikují. Ovesné vločky s ovocem a jogurtem
jsou mou snídani. Pohanku si připravují se zeleninou a žampiony nebo hlivou jako velmi chutné rizoto. Vámi doporučované doplňky nemohu užívat protože jsem diabetická na inzulínu pod kontrolou senzuru a počítání denního množství sacharidu bez cukru a sladidel. Děkuji za velmi dobré rady a návody.

Jím všechny výše uvedené potaviny, sardinky o něco méně, ale všechny mi chutnají.

Andělíčku,moc děkuju za tento e-mail,máte to krásně naaranžované.Všechno je to pravda, i ty
ryby,ale co dělati,když mořské potvůrky kvůli podágře, nesmím?Ale vlastně doktory nic moc neposlouchám a stejně sardinky jím.To ostatní taky a moje 2x operované srdíčko je asi rádo.Jen bych ráda poprosila o něco : Nemáte v repertoáru trošku cvičení pro staré báby, (80 let), když
ztrácí pružnost a mají srdeční vady a po pár infarktech a jedné zástavě, voperovaný hnusný defibrilátor? Nějak asi dva měsíce ztrácím stabilitu,ne ovšem denně a moc, nemlátím sebou o zem,ale někdy to cítím a třeba mě nic nebolí,mám ztuhlý kříž.Díky.Eliška z Brna co jí zakázali schody a žebříky a vůbec moc chodit a ona je přečůrala a
pár let po poslední operaci furt a porád ž i j e. Ahojky

Prakticky používáme všechno. Dokud to šlo. manžel každý týden jezdil soukromníkovi pro kapříka, když to už nejde, snažíme se každý týden alespoň koupit file. Jinak, milujeme všechno, oříšky, ovesné vločky, olivový olej i celozrnné pečivo.

všechno co jste zmínil. Nejradši mám oříšky a nasucho opražené ovesné vločky

Já to vezmu od shora dolu.
Ryby to je asi psychické ale od dob mládí a školní jídelny je nemusím.
Mandle dobrý, vlašské ořechy s mírou dost se mě po nich horší zrak, jo a jen do vánoc pak už jsou zežluklé.
Ovesná kaše OK.
Olivový olej jsem si jednou koupil v Italii na trhu a byla to pecka. Od té doby to co se prodává v Čechách nemusím. Máte tip na konkrétní produkt?
Celozrnné pečivo radši ne protože dost nadýmá.
Hodně úspěchů Petr

Milý pán Ján, ďakujem za Vaše e-maily. Rada si vždy prečítam. Som lekárka a kladne ich hodnotím. Du veľmi prospešné pre laickú verejnosť.
Jem všetko s mierou. Netrpia nadváhou.
Srdečne Vás pozdravujem
Zlatica

Ryby miluji, ale mořské jsou nejdražší. Ovesné vločky si dávám lžíci každé ráno do bílé kávy. Jsem odkázána na dováženou stravu od sociální ošetřovatelské péče, takže nevím, co za olej používají. Do salátů si dávám olivový či hroznový, zeleninu si musím připravit sama Psala jsem managerovi o škodlivosti palmového. Sladká jídla si nevybírám. Pokud jsem si vyjímečně udělala švestkové knedlíky (tvarohovo- bramborové těsto ze zbylé bramborové kaše) sladila jsem Xylitolem. Po čekankovém sirupu mám ohromné nadýmání. Olivového oleje má být nedostatek, není dost oliv, poničeno počasím. Do celozrnného pečiva se dle směrnice z EU přidává hmyz rozemletý na prášek. Kupuji obyčejný pšenično-žitný chléb. Když mám dost sil, někdy si upeču rychlý chlebík se sušeným droždím.

Děkuji, jím všechno, co je tady psáno a snažím se méně solit a nesladit , jen ta váha se mi zastavila a jde to hrozně pomalu , ale snažím se každý den cvičit ráno půl hodiny a jíst jen zdravé věci, všimla jsem si, že , když mám teď stresy v práci, tak nehubnu vůbec …

Dobrý den, z těchto potravin jim vše, ráno vločky s bílým jogurtem a oříšky. A přes den jiné zdravé.ingredience. Nejméně jim ryby.

Dobry den, mám rada tunaka a lososa,, ovšem kupuji málo, ovesné vločky snídám spolu se sušeným ovocem (müsli), mandle, ořechy lůžkové i vlašské, pečivo celozrnné a žitný chléb , olivový olej do salátu.. Mám taky rada horkou čokoládu a sýry .

Olivový olej i oříšky miluji, ovesné vločky si namáčím do zeleného čaje s ovocem, skořicí, kurkumou, protože nesnáším mléko, kaši nesladím, ani čaj, ani kávu – piji 1x denně, ale mám ráda sladké pečivo, ale nesladím cukrem. Ryby míváme 1x týdně k obědu, někdy ještě rybičky k večeři. Bílé pečivo skoro nejím, celozrnné miluji. Přesto mám problémy s nadváhou. Asi málo pohybu. Zvýšený cukr nenám, cholesterol nemám. Je mi 72 let.

Dobrý den – několik let jsem s manželkou ve vaší evidenci.Zakoupili jsme i několik produktů.Je ná 80 let a jsme rozdílní k radám o zdraví.Manželka to ani nečte a vždy říká,že Buh má pro každého
stanovený čas odchodu ať dělá cokoliv.Jako křesťan tomu také věřím a snažím se žít zdravě.
Nemám vys tlak cukrovku,nezadýchávám se.Manželka má vyšší tlak,slabší srdce,třes v rukou,bolesti bloubu DNA, a bere asi 10 léků
K vašemu dotazu :Všechny doporučené potraviny mám rád ráno snídám ovesné vločky s jogurtem,ošechy,chya semínka,skočice.med, ovoce.Kávu 2 x denně granulovanou.Olivový olej teprve v poslední době jednu lžíci denně.Celozrnné pešivo téměř žádné,jen výjimečně

Děkuji za každou radu a přeji požehnané dny PavelV

Nejraději mám oříšky a vločky. Ale z oříšků mám ráda také kešu, para, pistacie. Doufám, že jsou také zdravé.

Mám ráda a jím všechny uvedené potraviny, ryby 2x -3x týdně, vločky k snídani, denně zeleninu, salát, ale ta čokoláda !
Nejde odolat….
Dík za Vaši snahu postrkovat nás boubelky správným směrem 🙂
EvaK

Mám ráda ovesné vločky, oříšky i celozrnné pečivo, ale bohužel i sladkosti, nejvíce čokoládu.
Vůbec nejím ryby.
Zdravím !

Ryby milují moc nesolím kafe piju jen ráno přesto mám vysoký tlak už nevím čím to je

Takže to co je popsáno je také u nás ve Švédsku konzumovat, moře máme za rohem a to ostatní je normálně na našem jídelníčku, den se zahájí s ovesné vločky a navrch nadrobno jabko a také mléko, přeji dobrou chuť ke zdravi

Určitě to jsou ryby mám je aspoň jednou týdně a také zelenina a ovoce.

Prima
Snídaně vločky,semínka jogurt nebo tvaroh a jablko, to mne drží. Přeji zdraví s pohodu již od vašich začatků. Desetiminutovky, el-elastico.👍🍀🌹

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *