Rubriky
Blog

Desatero komplikací nadváhy a obezity

Většina světa nadále přibývá na váze a vystavuje se tak zbytečným zdravotním rizikům. Posledních několik desetiletí přineslo výrazné zvýšení příjmu tučných jídel, sedavosti, pracovního stresu a soustředění se na stálý pracovní pokrok nejen zdravotní problémy, ale i nehezkou postavu.

Mnoho lidí nyní akceptuje nošení dalších 15 kilogramů nadváhy jako obvyklé. Zvyšují si tím riziko cukrovky a další nemoci doprovázející obezitu. Odborníci na úmrtnost předpokládají, že dnešní baculaté děti budou žít kratší život než jejich rodiče.

Téměř dvě třetiny dospělých trpí nadváhou nebo obezitou. Většina z nich si je vědoma toho, že jejich proporce jsou abnormální nebo nebezpečné, ale jen málokdo s tím něco dělá. Cvičení a udržování vyvážené stravy vyžaduje sebekázeň, což je vzácná lidská vlastnost. Lidé, kteří trpí obezitou, musí být motivováni zevnitř. Zde vám předkládám výčet rizik, které způsobuje nadváha.

1. Dýchání se stává obtížným
Nadměrný tuk omezuje expanzi hrudní klece a ponechává méně prostoru pro bránici. Většina obézních lidí se při plnění nejjednodušších každodenních úkolů vysoce zadýchává, často se musí posadit k odpočinku i po výstupu krátkých schodů. Porucha dýchání je jedním z mnoha, jak obezita ovlivňuje kvalitu života.

2. Chůze je namáhavá
Většina tlustých lidí zanedbává chůzi. Představte si, že po celý den nosíte s sebou pytel brambor! Nadváha přispívá k přetěžování kyčlí, kolen a chodidel. Někteří odborníci tvrdí, že obezita je jednou z příčin osteoartrózy, a uvádí, že přetučnělost má za následek degeneraci chrupavky v kloubech.

3. Vázání bot se stává výzvou
Pro obézní jedince se stává mnoho každodenních úkolů zatěžující. Vím o jedné ženě s nadváhou, která musí chodit napedikúru, protože nemůže dosáhnout na své nohy. Nenosí punčochy a všechny její boty jsou navlékací. Zhubnutí několika kilogramů by jí velice usnadnilo život.

4. Srdeční choroby jsou běžné
Život s nadváhou způsobuje neprůchodnost, přetížení a oslabení. Nadměrný tuk vyvíjí tlak na srdce, plíce a další vnitřní orgány. Mnoha způsoby připravuje o energii a kvalitu života. Lidé s nadváhou mají zvýšený výskyt srdečních chorob a mrtvice. Každý den, kdy si udržujete nadváhu je den, kdy se vám může rozvinout další nemoc.

5. Pravděpodobnější předčasná smrt
To, že obézní lidé umírají mladší, je dobře zdokumentováno. Znáte nějaké obézní lidi, kteří dosáhli věku 90, 95 nebo dokonce 100 let? Baculatý jedinec to zřídka dotáhne tak daleko. Životy tlustých lidí jsou zkráceny, protože často trpí nemocemi!

6. Kvalita života je špatná
Život s lapáním po dechu a časté posezení v čekárnách lékařů není nic příjemného. Jistě, moderní medicína se svými pilulkami na krevní tlak, léky na cholesterol, vložením stentu, implantací kardiostimulátoru, transplantací orgánů, náhradami kloubů a podobně může prodloužit život na překvapivě dlouhou dobu, ale to neříká nic o kvalitě života. Obezita nespočetným způsobem snižuje životní standard lidí a výsledkem je neštěstí a deprese, které jsou často kompenzovány sladkostmi, což problém ještě zhoršuje.

7. Bolest zad
Poměrně velký počet obézních lidí trpí chronickým onemocněním zad. Chiropraktici a lékaři, kteří se zabývají onemocněními zad, důsledně doporučují hubnutí a posilování svalů v oblasti břicha a zádových partií.

8. Tělo vyrábí kameny
Se zvýšenou hmotností se mnoho lidí musí pravidelně vypořádat s putováním, nebo odstraňováním ledvinových a žlučových kamenů. Při správné stravě se však těmto bolestivým zkušenostem lze vyhnout. Vyvážený režim syrové zeleniny, vláknitého ovoce, libové drůbeže, ryb bohatých na omega-3, mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku, mírná nebo žádná konzumace cukru, kávy a čokolády, dostatečný příjem čisté vody – bude znamenat konec vytváření kamenů.

9. Nástup deprese
Mnoho korpulentních lidí neví, co je to mít dobrý pocit, protože jejich nadváha takový stav nedovoluje zažít. Deprese je komplikovaná, ale může částečně vyplývat ze stresu způsobeného nerovnováhou tělesné chemie, pocitem neatraktivity, společenskou izolací, nenacházením partnera a dalšími faktory. Nadváha většinou tento proces spouští.

10. Cukrovka je téměř jistota
Na světě již začala epidemie cukrovky typu 2 a odborníci očekávají její zhoršení. Obezita a nedostatek pohybu přímo přispívají ke vzniku tohoto onemocnění. Jakmile je diagnostikována cukrovka, je život diabetika navždy změněn.

 

Napiště mi do komentářů, co děláte pro to, abyste neměli nadváhu vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *