Rubriky
Blog

Africké mango – toto již není „obyčejné“ mango

Výhody afrického manga

Africké mango je strom původem ze západní Afriky. Extrakty jeho semen jsou nabízené zejména pro hubnutí a spalování tuků, výtažky z různých částí tohoto stromu mají antioxidační vlastnosti, snižují hladinu cholesterolu a snižují hladinu cukru v krvi. Přečtěte si další informace o všech možných zdravotních výhodách afrického manga.

Co je africké mango?

Africké mango (Irvingia gabonensis) je strom nalezený v deštných pralesech západní Afriky. Plody tohoto stromu jsou bohaté na bílkoviny a připomínají tropické mango, odtud jeho název.

Masitá část a dužina ovoce se konzumuje jako jídlo nebo se používá k výrobě džemů, džusů a vína.

Semena se konzumují syrová nebo se používají k přípravě různých potravin a doplňků.
Kořeny, kůra, listy a semena se používají k výrobě tradičních léčiv.

Ovoce afrického manga poskytuje 86 kcal.

Obsah živin na 100 g ovoce je:

 

 • Voda 78 g
 • Protein 1,1 g
 • Tuk 1,1 g
 • Sacharidy 17,8 g
 • Vláknina 0,4 g
 • Vitamin C 56 mg
 • Vápník 262 mg

Semena ovoce jsou také dobrým zdrojem živin. Obsahují různé vitamíny a minerály včetně vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku, fosforu a železa.

Obsahují také flavonoidy quercetin a kaempferol, které mají antioxidační vlastnosti.

Mechanismus účinku

Semena afrického manga mají vysoký obsah rozpustné vlákniny, což znamená, že zpožďují rychlost, kterou jídlo opouští žaludek, to vede k postupné absorpci cukrů. Snižuje zvýšenou hladinu glukózy v krvi po jídle.

Vláknina v semenech afrického manga se může vázat na žlučové soli a přenášet je z těla ve stolici. To zvyšuje přeměnu cholesterolu na žlučové soli, čímž se snižuje hladina cholesterolu v krvi.

 

Extrakt ze semen afrického manga může potlačit produkci tuku:

 

 • Snížením aktivity proteinu PPARy, který podporuje přírůstek hmotnosti
 • Zvyšováním adiponektinu, proteinu podílejícího se na rozkladu tuků a regulaci glukózy
 • Vratnou rezistencí na leptin, faktor, který může vést k obezitě

Extrakty z listů, kůry a kořenů afrického manga obsahují protiplísňové a antibakteriální sloučeniny (terpenoidy a sloučeniny podobné kyselinám ellagové). Tyto molekuly uplatňují své účinky tím, že narušují bakteriální membrány, brání mikrobiální přilnavosti a inaktivují mikrobiální enzymy.

Zdravotní výhody

1) Hubnutí a spalování tuků

V 10 týdenní studii užívalo 120 dobrovolníků s nadváhou africké mango – významně snížili tělesný tuk (6,3% průměrně) a obvod pasu (16,2% průměrně).

<span style=font size 18pt font family arial helvetica sans serif color 000000>Africké mango může podporovat huhbnutí<span>

Podobné účinky byly pozorovány ve čtyřtýdenní studii 40 obézních jedinců. V této studii skupina, která užívala africké mango vykazovala průměrný pokles tělesné hmotnosti a hladiny LDL („špatný“) cholesterolu a také zvýšení hladiny HDL („dobrý“) cholesterolu.

Přestože některé studie afrického manga prokázaly účinky na hubnutí, je jich zatím málo. Také africké mango nemůže fungovat jako jediný zdroj hubnutí. Vždy je nejdůležitější celková životospráva.

2) Cholesterol

Ve čtyřtýdenní studii 40 obézních jedinců suplementace afrického manga snížila hladinu celkového cholesterolu v krvi – „špatný“ cholesterol klesl o 46% a „dobrý“ se zvýšil o 47% ve srovnání s placebem.

<span style=font family arial helvetica sans serif font size 18pt color ffffff>Africké mango může regulovat cholesterol<span>

3) Hladina cukru v krvi

Dieta bohatá na rozpustnou vlákninu může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi u lidí s inzulínovou rezistencí. Protože semena afrického manga mají vysoký obsah rozpustné vlákniny, mohou napomáhat při léčbě cukrovky.

<span style=font family arial helvetica sans serif font size 18pt color ffffff>Africké mango pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi<span>

4) Krevní tlak

Ve studii s 28 jedinci s nadváhou, po 2 týdnech užívání afrického manga v doplňku stravy vykazovali tito lidé snížení systolického krevního tlaku.

<span style=font family arial helvetica sans serif font size 18pt color 000000>Africké mango může pomoci snížit krevní tlak<span>

5) Antioxidační vlastnosti

V buněčné studii vykazovaly ovocné extrakty afrického manga působivou antioxidační aktivitu (78% inhibice volných radikálů).

Z tohoto důvodu může africké mango chránit před toxicitou těžkých kovů. U potkanů ​​byla toxicita ledvin vyvolaná kadmiem významně snížena extrakty z kmenové kůry afrického manga.

<span style=font family arial helvetica sans serif font size 18pt color 000000>Africké mango má výborné antioxidační vlastnosti<span>

V jiné studii extrakty z listů afrického manga významně zlepšily funkci jater u potkanů ​​s jaterní toxicitou vyvolanou těžkými kovy.

6) Antibiotické a antiparazitické vlastnosti

Výtažky z listů, kůry a kořenů afrického manga významně inhibovaly růst bakterií a hub v laboratorní studii. Extrakty z listů a kořenů vykazovaly nejvyšší antimikrobiální aktivitu.

<span style=font family arial helvetica sans serif font size 18pt color 000000>Využití Afrického manga pro jeho antibiotické vlastnosti je ve výzkumu<span>

Extrakty z listů afrického manga mají také antiparazitické účinky. V laboratoři byl testován extrakt listů (500 mg / ml) afrického manga, který usmrtil až 71% larev škrkavek.

7) Bolest

Extrakty z kmenové kůry afrického manga u myší uvolnily zánět a snížily bolest v postiženém místě. Přestože jsou tyto mechanismy nejasné, předpokládá se, že fungují na základě aktivace opioidních receptorů, které se podílejí na snižování bolesti.

<span style=font size 18pt font family arial helvetica sans serif color ffffff>Africké mango může působit proti bolesti<span>

8) Zdraví střev

Extrakty z listů afrického manga chránily myši a krysy před průjmem vyvolaným ricinovým olejem, dále zabraňovaly hromadění tekutin ve střevech. Rovněž snižovaly chemicky indukované kontrakce v izolovaných střevech králíků a morčat.

<span style=font family arial helvetica sans serif font size 18pt color 000000>Africké mango může zlepšit činnost střev<span>

Extrakty z afrického manga také inhibovaly tvorbu vředů u potkanů zvýšením produkce hlenu v žaludku.

 

Bezpečnost a vedlejší účinky, omezení, lékové interakce, dávkování

Doplňky z afrického manga jsou obecně bezpečné. V laboratoři nevykazovaly dávky až 2 500 mg / kg tělesné hmotnosti / den žádné genotoxické účinky (poškozující DNA).

Hlášené nežádoucí účinky zahrnují:

 • bolest hlavy
 • nespavost
 • žaludeční plyn

Omezení a upozornění

Lékové interakce

Vzhledem k tomu, že africké mango snižuje hladinu cukru v krvi, mělo by se s antidiabetickými léky používat opatrně.

Může také ovlivnit rychlost absorpce léků na předpis, protože zpomaluje vyprazdňování žaludku.

Dávkování

Ovoce je konzumováno místními obyvateli a semena jsou mletá a používají se k přípravě různých potravin, kosmetiky a drog.

Výtažky ze semen jsou k dispozici ve formě doplňků.

V klinických studiích bylo použito 150 mg dvakrát denně (30 minut před jídlem), 250 mg dvakrát denně a 1,05 g třikrát denně (30 minut před jídlem).

 

Napište mi do komentářů, zda jste se již s touto novinkou setkali?

 

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

28 reakcí na „Africké mango – toto již není „obyčejné“ mango“

Dobrý den,o této novince se dozvídám právě od vás,ráda se vždy poučím.Díky.Krásné svátky.

Stačilo by mně kdyby česká jablka byla v obchodech za dostupnou cenu.

S africkým mangem jsem se ještě bohužel nesetkala. Budu se o něj zajímat. Díky za nové info a přeji hezké Vánoce.

Dobrý večer, nikde jsem jej nenašel, ani o něm neslyšel, jen obyčejné mango. Asi se k nám nedováží, snad možná někde ve speciálním obchodě v Praze.

Děkuji za informaci. Na internetu se nabízí docela dost a stojí okolo 400-1500kc cca 100 tablet.
Má vedlejší účinky plynatost, bolení hlavy tak jak jste popsal. Já ho nezkoušel.

Dobrý den, s tímto mangem jsem se ještě nesetkala, a jestli ano, považovala jsem jej za mango tropické.

Dosud jsem se s ním nesetkala. Informace o mangu jsou pro mne nove.
Marie

Dobrý den, nesetkala jsem se s mangem africkým, ale mango znám i z jiných krajin. Účinky pokud jsou takové jak píšete, jsou úžasné. Přeji hezké vánoce.

Tak to je mi novinka, nenašla kde koupit. Děkuji

Dobrý den,mango mi moc chutná,jen se dají sehnat tvrdé a nezralé,pak dlouho trvá než změknou na okně.A také dost stojí peněz.Je to lepší ovoce než kyselý pomeranč a mandarinka.Miluji mango a kaki a ananas.

Dobrý den, také jsem o africkém mangu neslyšela. Měla bych zájem.

Mango jime 2x tydne ale nevim jake je to mango asi ne africke. Jenom to co se dovazi.
Ale rada bych to skusila. Kde se da sehnat?

Dobrý den,
ne, i při mém pokročilém věku jsem o něm v životě neslyšela. Člověk se pořád učí, ale už to bez manga vydržím.

Dobrý den. Ještě jsem se s touto informací nesetkal. Otázkou zůstává, zda je to všechno pravda. V současné době mnoho podvodníků těží z důvěry lidí, kteří potřebují pomoc.

Dobrý den, bohužel ne, ale vím, že toto ovoce existuje! Pavel

Dobrý den ne ještě jsem se s ním nesetkala

Ne, nikdy jsem o tomto produktu neslyšela. Zajímá mě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *