Rubriky
Blog Hubnutí

Ideální váha

Jak určit svou optimální formu? Zkuste nový pohled na ideální váhu

Mnozí z nás se při posuzování své fyzické kondice spoléhají na číslo ukazované váhou. Nicméně, existuje metodika, která nabízí hlubší porozumění tomu, jaká by měla být vaše ideální váha.

Odložte kalkulace BMI

Ve veřejném diskurzu panuje mnoho zjednodušených pravd o tom, jaká by měla být správná váha jedince. Běžně se setkáváme s pravidlem, které od výšky osoby odečítá hodnotu 100, aby určilo doporučenou váhu. Takový přístup však nedokáže zohlednit individuální rozdíly v tělesné stavbě. Podobně, index tělesné hmotnosti (BMI), který kategorizuje lidi na základě jejich výšky a váhy do skupin od podváhy po obezitu, se ukazuje jako příliš zjednodušující. BMI ignoruje, jak se složení těla liší mezi jednotlivci – nebere v úvahu, že svalová hmotnost a tuková hmotnost nejsou totéž. Jak tedy poznat, jaká je vaše ideální váha?

Mezi snem a realitou: Ideální váha

Stanovování cílové váhy bez konzultace s odborníkem může být riskantní. Lidé, a zejména ženy, si často stanoví cíl váhy bez ohledu na svůj aktuální zdravotní stav nebo fyzickou kondici. Takové cíle mohou vést k nezdravým dietám či užívání neúčinných přípravků na hubnutí s potenciálně škodlivými následky. Kde je tedy chyba?

Přístup, který se vyplácí

Možná vás překvapí, že ideální váha jako taková ve skutečnosti neexistuje. Každý člověk je unikátní a nikdy byste neměli přijímat univerzální tvrzení o tom, kolik byste měli vážit. Místo toho byste měli ignorovat nedobré rady a soustředit se na to, jak se ve svém těle cítíte. Je-li vaším záměrem změnit přístup k cvičení a stravování, nesmíte přehlížet důležitost individuálně přizpůsobeného stravovacího plánu od odborníka. Tímto způsobem nejenže předejdete hladovění, ale také získáte jasnou představu o tom, jaká by měla být vaše ideální váha, aby vám bylo opravdu dobře.

Stačí začít přemýšlet jinak

Mnozí, kteří opustili fixaci na váhu, pozorují okamžité změny, jak ve fyzické, tak psychické rovině. Objevili, že cvičení nemusí zabírat hodiny denně, aby bylo účinné. Tento revoluční přístup k pojetí ideální váhy může být klíčem k lepšímu zdraví a spokojenosti.

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

2 reakce na „Ideální váha“

Dobrý den Evi, při takovém pracovním zápřahu, který jste měla, se není čemu divit, že je Vaše tělo rozhašené. Chtělo by to se zaměřit na jednoduchý jídelníček, který Vás při vysokém pracovním zápřahu nebude omezovat, ale bude funkční, dostatečně výživný a dodá Vám elán a vitalitu. Rád se na to podívám, kontaktujte mě prosím zde: https://nemoc-info.cz/

Již léta se snažím zhubnout držela jsem diety,prášky něco jsem zhubla a po čase jsem zase nabrala.Do 40let jsem měla 50 kg a pak jsem začala nabírat já totiž začala pracovat 22 hodin v baru a když jsem ráno přijela domů najedla jsem se a šla spát.Již léta jsem nemocná a ještě jsem po operaci kyčlí a ten jeden mě vypadává a tak nemůžu cvičit.Mám málo pohybu před operací jsem zhodila dlouho jsem se držela,ale nyní jsem zase přibrala.Koupila jsem si léky za 1500kč nezhodila jsem ani kilo.Zkoušela jsem dělenou stravu bolel mě ztoho žaludek tak jsem toho nechala.Mám před další reoperací kyčle potřebovala,bych poradit.Děkuji hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *