Rubriky
Blog

Může dostatek spánku pomoci s hubnutím?

Jedna z primární příčiny obezity je konzumace více kalorií, než je nutné.

Laboratorní studie zjistily, že lidé s výrazným omezením spánku zkonzumují více kalorií než lidé, kteří spí pravidelně 8-9 hodin.

V nové studii vědci uvádějí, že účastníci s nadváhou, kteří neměli dostatek spánku, snížili svůj denní příjem kalorií, jakmile absolvovali trénink spánkové hygieny.

Jejich výsledky, položily základy pro další výzkum, aby se zjistilo, zda jsou zjištění zobecnitelná a platí po delší období.

Obezita

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se míra obezity od roku 1975 téměř ztrojnásobila.

Obezita je spojena s mnoha hlavními příčinami úmrtí, kterým lze předejít, včetně mrtvice, srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny.

Primární příčinou obezity je konzumace více kalorií, než kolik člověk spotřebuje.

Světová zdravotnická organizace poukazuje na to, že strava celosvětově obsahuje energeticky bohatší potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku. Zároveň mají lidé tendenci více posedávat, což znamená, že spalují méně kalorií. Vzhledem k nastalé situaci s ohledem na coronavirus se dá očekávat, že populace bude dále tloustnout.

Mezitím mnoho sociálních, ekonomických a environmentálních faktorů přispívá k rozvoji nadváhy a obezity už i u mladých lidí a dětí.

Výzkumníci věří, že nedostatečný spánek je rizikovým faktorem. V experimentálních laboratorních studiích vědci prokázali, že když má někdo nedostatek spánku, je pravděpodobnější, že zvýší příjem kalorií.

Spánková studie

V této studii se vědci rozhodli prozkoumat vztah mezi délkou spánku a příjmem kalorií v reálném životě.

Jejich randomizovaná kontrolovaná studie měla 80 dospělých účastníků ve věku 21–40 let. Měli nadváhu a obvykle spali méně než 6,5 hodiny za noc.

Vědci zaznamenávali spánek účastníků pomocí hodinek sledujících aktivitu po dobu 2 týdnů, aby získali základní informace.

Poté rozdělili účastníky do dvou skupin. První pokračovala s normálním spaním po dobu 2 týdnů a fungovala jako kontrolní skupina. Ve druhé skupině každá osoba absolvovala jedno sezení individuálního poradenství v oblasti spánkové hygieny a personalizovaný plán spánku a bdění, který měli dodržovat po dobu 2 týdnů. Cílem bylo prodloužit jejich spánek na 8,5 hodiny každou noc.

Ke sledování energetického příjmu těchto dvou skupin vědci použili metodu dvojitě označené vody. Doktorka Esra Tasali , ředitelka centra pro výzkum spánku na Chicagské univerzitě a odpovídající autorka studie, vysvětlila jak to funguje:

„Dvojitě značená metoda vody je test založený na moči, který zahrnuje pití neškodné vody, ve které jsou atomy vodíku i kyslíku nahrazeny méně běžnými, ale přirozeně se vyskytujícími stabilními izotopy, které lze snadno vysledovat.“

Doktorka Tasali vysvětlila, že toto je „metoda zlatého standardu k objektivnímu sledování energetického výdeje v reálných podmínkách a způsobila revoluci ve způsobu zkoumání obezity. Tato metoda nám umožnila sledovat a kvantifikovat energetický příjem, aniž by účastníci museli zaznamenávat jídlo – nebo cokoli jiného – ke sledování jejich výživy.

Snížení o 270 kalorií

Výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří absolvovali poradenství v oblasti spánkové hygieny, snížili svůj energetický příjem v průměru o 270 kilokalorií každý den ve srovnání s kontrolní skupinou.

Také zvýšili svůj spánek každou noc v průměru o více než 1 hodinu.

„Podle předpovědních modelů, při zachování zdravých spánkových návyků, bychom předpověděli ztrátu hmotnosti 12 kilogramů za 3 roky.“ Říká autorka studie.

Doktorka Tasali řekla, „Změny pocitu hladu a hormonů regulujících chuť k jídlu jsou hlavní výhodou správné spánkové hygieny. Například hormon ghrelin se s kvalitním spánkem snižuje a vy cítíte méně hladu.“

Dr. Lu Qi , ředitel Centra pro výzkum obezity na Tulane University – který nebyl zapojen do studie – řekl, že zjištění byla významná:

Delší spánek může ovlivnit sekreci hormonů regulujících chuť k jídlu, jako je leptin a ghrelin, které mohou bránit příjmu potravy a energie. Kromě toho existují studie naznačující, že omezení spánku může změnit mozkovou aktivitu související s odměnou za jídlo a kratší spánek poskytuje větší odměnu za jídlo. Navíc více spánku snižuje čas na jídlo.“

 

Napište mi do komentářů, kolik hodin spíte vy a zda Vám to vyhovuje, nebo cítíte, že potřebujete svůj spánkový režim natáhnout?

 

 

55 reakcí na „Může dostatek spánku pomoci s hubnutím?“

Chodím spát pravidelně kolem 22 hodiny, ale od půl noci se často budím, mívám pocit, že do 5 ráno kdy vstávám už pořádně nespím, trvá to už několik let a fakt mi to hodně vadí.
(užívám i Melatonin, ale tělo si už asi zvyklo, nezabírá ano Kozlík, ani meduňka apod)
Děkuji za jakoukoliv radu

Dobrý den, moje rada zní, před spaním tělo unavit cvičením. Následně budete spát celou noc.

Spím určitě 8 hodin nejmíň . někdy mívám s usnutím problémy , ale v noci se budím . Ráno vstávám unavený a nechce se mě ven z postele . Před 9 lety jsem prodělal vážné onemocnění , kdy mě váha šla o 17 kg dolů během jednoho měsíce . Váha se samozřejmě vrátila zpět , bohužel i víc než předtím a nedaří se mě zhubnout , kvůli neustálé únavě a ospalosti . Stává se mě , že i v průběhu dne usínám

Spím 8 – 10 hodin. Usínám většinou 1 -2 hodiny, zpočátku se budím a ráno, i když procitnu ihned zas usnu a spí se mi nejlépe. Přesto přes den bývám ospalá.

Někdy méně hodin než 7. A to v době kdy mám málo času na spánek a cokoliv. Když mám 12 hodin volná včetně přípravy a cesty do práce i z práce.
A další dny volna vyspávám i 12 hodin. Je to únavné systém pracovní docházky. Stále mi tvrdí ať to vydržím, že potřebují najít náhradu. Zažádat jsem totiž o změnu směn.

Dobrý den, spím cca 5,5 – 6,5 hod. denně a cítím, že je to málo. Váhu se mi daří pomalu snižovat.

Milý Jano, dnes mám 70 rokov a od 40 bojujem so spánkom. Už som na dôchodku, ale bolo to najhoršie ked som chodila do práce a mala som za sebou 2 hodiny spánku. Tak som pribrala 25 kg a už sa mi to nepodarilo zhodiť. Vidím na internete, koľko ľudí má problém so spánkom. Prajem Vám všetko dobre, nech sa vám darí.

Nedostatek spánku opravdu zvyšuje chuť k jídlu a nejen to…Pracovala jsem 15 let na denní a noční směny. Vždy po noční jsem měla vlčí hlad a když jsem se najedla, nemohla jsem usnout a zase jsem vstala a jedla. Za 15 let práce v tomto režimu jsem přibrala 15kg. Což se mi podařilo zredukovat až při změně zaměstnání kde dělám už pouze ranní…Eva B.

Spím velmi špatně,pracuji na směny a po noční to je masakr,včera jsem prospala celý den,odpolední taky na nic,ranní budík ve 3.30 nezvládám to a jsem rozhozená…
Obezita mne trápí a štve,neklid,únava.stres,necítím se vůbec dobře….co mám dělat????

Dobrý den, to co máte dělat píšete hned v úvodu. Když to na Vás příjde, tak klidně prospat celý den a nevyčítat si to. Je to přirozené a normální. Telefon také potřebujete skoro každý den píchnout do nabíječky. To stejné je potřeba dělat s Vaším tělem. Prostě čas od času prospat celý den a nergie se Vám opět vrátí a Vy budete mít možnost hubnout.

Dříve mi stačily třeba tři hodiny . Dnes jsem v penzi, spím tak kolem 8 hod. Ale i když večer jím většinou jen ovoce nebo zeleninu (tu jím vlastně skoro celý den), to že mám málo pohybu, mi přidalo hodně kil navíc. Hubnutí mi nejde.

Denně spím maximálně 4-5 hodin. Když je úplněk, novum, zatmění ap. tak spím cca 2 hodiny a již se mi stalo, že jsem vlastně nespala vůbec. Přitom mám pocit, že když už spím, tak pouze lehce, často se probouzím. Když se někdy výjimečně vyspím cca 6 hodin, hned mám lepší, veselejší náladu i celý den.

Zkuste si půl hodiny až hodinu před spánkem udělat 30 klidů a 40 dřepů. Uvidíte, že potom budete spát jako miminko 👍

Spím 8-9 hodin, ale bohužel s práškem. Jelikož je mi 88 let, mám potřebu někdy spát i po obědě. Mám mírnou nadváhu, chodím o holí. Zdravím Z.S
.

Diky za připominku je to pravda když spim dele než 6.h.vaha jde dolu .Problem je když jdu spat dřiv než v 23.00.vzbudim se brzy v noci třeba03.00.

Dobrý den, spím 6-7 hodin maximálně. Jsem v důchodu a probouzím se běžně kolem šesté ráno. V létě to bude i o hodinu dříve, nezávisle na změně času.
Ale každý den si po obědě na hodinku lehnu. A usnu téměř pokaždé.
Přeji krásný den

Pekný deň, sú noci že spím iba 3 -4 hodiny a stane sa, že nespím vôbec. Bez toho aby som išla do postele, musím zjesť tabletku na spanie, už je to návykové, inak to nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *