Může dostatek spánku pomoci s hubnutím?

Jedna z primární příčiny obezity je konzumace více kalorií, než je nutné.

Laboratorní studie zjistily, že lidé s výrazným omezením spánku zkonzumují více kalorií než lidé, kteří spí pravidelně 8-9 hodin.

V nové studii vědci uvádějí, že účastníci s nadváhou, kteří neměli dostatek spánku, snížili svůj denní příjem kalorií, jakmile absolvovali trénink spánkové hygieny.

Jejich výsledky, položily základy pro další výzkum, aby se zjistilo, zda jsou zjištění zobecnitelná a platí po delší období.

Obezita

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se míra obezity od roku 1975 téměř ztrojnásobila.

Obezita je spojena s mnoha hlavními příčinami úmrtí, kterým lze předejít, včetně mrtvice, srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny.

Primární příčinou obezity je konzumace více kalorií, než kolik člověk spotřebuje.

Světová zdravotnická organizace poukazuje na to, že strava celosvětově obsahuje energeticky bohatší potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku. Zároveň mají lidé tendenci více posedávat, což znamená, že spalují méně kalorií. Vzhledem k nastalé situaci s ohledem na coronavirus se dá očekávat, že populace bude dále tloustnout.

Mezitím mnoho sociálních, ekonomických a environmentálních faktorů přispívá k rozvoji nadváhy a obezity už i u mladých lidí a dětí.

Výzkumníci věří, že nedostatečný spánek je rizikovým faktorem. V experimentálních laboratorních studiích vědci prokázali, že když má někdo nedostatek spánku, je pravděpodobnější, že zvýší příjem kalorií.

Spánková studie

V této studii se vědci rozhodli prozkoumat vztah mezi délkou spánku a příjmem kalorií v reálném životě.

Jejich randomizovaná kontrolovaná studie měla 80 dospělých účastníků ve věku 21–40 let. Měli nadváhu a obvykle spali méně než 6,5 hodiny za noc.

Vědci zaznamenávali spánek účastníků pomocí hodinek sledujících aktivitu po dobu 2 týdnů, aby získali základní informace.

Poté rozdělili účastníky do dvou skupin. První pokračovala s normálním spaním po dobu 2 týdnů a fungovala jako kontrolní skupina. Ve druhé skupině každá osoba absolvovala jedno sezení individuálního poradenství v oblasti spánkové hygieny a personalizovaný plán spánku a bdění, který měli dodržovat po dobu 2 týdnů. Cílem bylo prodloužit jejich spánek na 8,5 hodiny každou noc.

Ke sledování energetického příjmu těchto dvou skupin vědci použili metodu dvojitě označené vody. Doktorka Esra Tasali , ředitelka centra pro výzkum spánku na Chicagské univerzitě a odpovídající autorka studie, vysvětlila jak to funguje:

„Dvojitě značená metoda vody je test založený na moči, který zahrnuje pití neškodné vody, ve které jsou atomy vodíku i kyslíku nahrazeny méně běžnými, ale přirozeně se vyskytujícími stabilními izotopy, které lze snadno vysledovat.“

Doktorka Tasali vysvětlila, že toto je „metoda zlatého standardu k objektivnímu sledování energetického výdeje v reálných podmínkách a způsobila revoluci ve způsobu zkoumání obezity. Tato metoda nám umožnila sledovat a kvantifikovat energetický příjem, aniž by účastníci museli zaznamenávat jídlo – nebo cokoli jiného – ke sledování jejich výživy.

Snížení o 270 kalorií

Výzkumníci zjistili, že účastníci, kteří absolvovali poradenství v oblasti spánkové hygieny, snížili svůj energetický příjem v průměru o 270 kilokalorií každý den ve srovnání s kontrolní skupinou.

Také zvýšili svůj spánek každou noc v průměru o více než 1 hodinu.

„Podle předpovědních modelů, při zachování zdravých spánkových návyků, bychom předpověděli ztrátu hmotnosti 12 kilogramů za 3 roky.“ Říká autorka studie.

Doktorka Tasali řekla, „Změny pocitu hladu a hormonů regulujících chuť k jídlu jsou hlavní výhodou správné spánkové hygieny. Například hormon ghrelin se s kvalitním spánkem snižuje a vy cítíte méně hladu.“

Dr. Lu Qi , ředitel Centra pro výzkum obezity na Tulane University – který nebyl zapojen do studie – řekl, že zjištění byla významná:

Delší spánek může ovlivnit sekreci hormonů regulujících chuť k jídlu, jako je leptin a ghrelin, které mohou bránit příjmu potravy a energie. Kromě toho existují studie naznačující, že omezení spánku může změnit mozkovou aktivitu související s odměnou za jídlo a kratší spánek poskytuje větší odměnu za jídlo. Navíc více spánku snižuje čas na jídlo.“

 

Napište mi do komentářů, kolik hodin spíte vy a zda Vám to vyhovuje, nebo cítíte, že potřebujete svůj spánkový režim natáhnout?

 

 

Celý článek
Zpět

Diskuze k tématu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  7579
 1. Dáša

  Chodím spát pravidelně kolem 22 hodiny, ale od půl noci se často budím, mívám pocit, že do 5 ráno kdy vstávám už pořádně nespím, trvá to už několik let a fakt mi to hodně vadí.
  (užívám i Melatonin, ale tělo si už asi zvyklo, nezabírá ano Kozlík, ani meduňka apod)
  Děkuji za jakoukoliv radu

   8066
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, moje rada zní, před spaním tělo unavit cvičením. Následně budete spát celou noc.

 2. 7535
 3. Milan

  Spím určitě 8 hodin nejmíň . někdy mívám s usnutím problémy , ale v noci se budím . Ráno vstávám unavený a nechce se mě ven z postele . Před 9 lety jsem prodělal vážné onemocnění , kdy mě váha šla o 17 kg dolů během jednoho měsíce . Váha se samozřejmě vrátila zpět , bohužel i víc než předtím a nedaří se mě zhubnout , kvůli neustálé únavě a ospalosti . Stává se mě , že i v průběhu dne usínám

   8116
 4. 7465
  1. 8072
 5. 7460
 6. Hana

  Spím 8 – 10 hodin. Usínám většinou 1 -2 hodiny, zpočátku se budím a ráno, i když procitnu ihned zas usnu a spí se mi nejlépe. Přesto přes den bývám ospalá.

 7. 7415
 8. 7403
 9. Dagmar Kašpárková

  Někdy méně hodin než 7. A to v době kdy mám málo času na spánek a cokoliv. Když mám 12 hodin volná včetně přípravy a cesty do práce i z práce.
  A další dny volna vyspávám i 12 hodin. Je to únavné systém pracovní docházky. Stále mi tvrdí ať to vydržím, že potřebují najít náhradu. Zažádat jsem totiž o změnu směn.

 10. 7400
 11. JardaJarous

  Dobrý den, spím cca 5,5 – 6,5 hod. denně a cítím, že je to málo. Váhu se mi daří pomalu snižovat.

 12. 7390
 13. Valéria

  Milý Jano, dnes mám 70 rokov a od 40 bojujem so spánkom. Už som na dôchodku, ale bolo to najhoršie ked som chodila do práce a mala som za sebou 2 hodiny spánku. Tak som pribrala 25 kg a už sa mi to nepodarilo zhodiť. Vidím na internete, koľko ľudí má problém so spánkom. Prajem Vám všetko dobre, nech sa vám darí.

 14. 7387
 15. Eva Böhm

  Nedostatek spánku opravdu zvyšuje chuť k jídlu a nejen to…Pracovala jsem 15 let na denní a noční směny. Vždy po noční jsem měla vlčí hlad a když jsem se najedla, nemohla jsem usnout a zase jsem vstala a jedla. Za 15 let práce v tomto režimu jsem přibrala 15kg. Což se mi podařilo zredukovat až při změně zaměstnání kde dělám už pouze ranní…Eva B.

 16. 7385
 17. Matylda Rosová

  Spím velmi špatně,pracuji na směny a po noční to je masakr,včera jsem prospala celý den,odpolední taky na nic,ranní budík ve 3.30 nezvládám to a jsem rozhozená…
  Obezita mne trápí a štve,neklid,únava.stres,necítím se vůbec dobře….co mám dělat????

   8127
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, to co máte dělat píšete hned v úvodu. Když to na Vás příjde, tak klidně prospat celý den a nevyčítat si to. Je to přirozené a normální. Telefon také potřebujete skoro každý den píchnout do nabíječky. To stejné je potřeba dělat s Vaším tělem. Prostě čas od času prospat celý den a nergie se Vám opět vrátí a Vy budete mít možnost hubnout.

 18. 7377
 19. Zdena Vlčková

  Dříve mi stačily třeba tři hodiny . Dnes jsem v penzi, spím tak kolem 8 hod. Ale i když večer jím většinou jen ovoce nebo zeleninu (tu jím vlastně skoro celý den), to že mám málo pohybu, mi přidalo hodně kil navíc. Hubnutí mi nejde.

 20. 7374
 21. Dana

  Denně spím maximálně 4-5 hodin. Když je úplněk, novum, zatmění ap. tak spím cca 2 hodiny a již se mi stalo, že jsem vlastně nespala vůbec. Přitom mám pocit, že když už spím, tak pouze lehce, často se probouzím. Když se někdy výjimečně vyspím cca 6 hodin, hned mám lepší, veselejší náladu i celý den.

   8128
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Zkuste si půl hodiny až hodinu před spánkem udělat 30 klidů a 40 dřepů. Uvidíte, že potom budete spát jako miminko 👍

 22. 7367
 23. Strnadová Z

  Spím 8-9 hodin, ale bohužel s práškem. Jelikož je mi 88 let, mám potřebu někdy spát i po obědě. Mám mírnou nadváhu, chodím o holí. Zdravím Z.S
  .

 24. 7357
 25. 7355
 26. 7354
 27. Jarda

  Diky za připominku je to pravda když spim dele než 6.h.vaha jde dolu .Problem je když jdu spat dřiv než v 23.00.vzbudim se brzy v noci třeba03.00.

 28. 7353
 29. Jindřiška

  Dobrý den, spím 6-7 hodin maximálně. Jsem v důchodu a probouzím se běžně kolem šesté ráno. V létě to bude i o hodinu dříve, nezávisle na změně času.
  Ale každý den si po obědě na hodinku lehnu. A usnu téměř pokaždé.
  Přeji krásný den

 30. 7352
 31. Ana

  Pekný deň, sú noci že spím iba 3 -4 hodiny a stane sa, že nespím vôbec. Bez toho aby som išla do postele, musím zjesť tabletku na spanie, už je to návykové, inak to nejde.

 32. 7351
 33. 7350
 34. 7349
 35. Libuše

  V poslední době velmi málo spím.2-4hodiny.rozkouskované během noci.není to dobré
  snažím se to řešit protože mě spánek schází.

 36. 7347
 37. Jana Fusková

  Spím maximálně 3 hodiny denně už od porodu (22 let). Zpočátku jsem byla jak chodící mrtvola, ale organismus si zvykl a víc spánku mi už nedovolí. Usínám dobře, ale spánek je krátký. Za těch 22 let jsem nabrala téměř 60 kg.

   7356
  1. Jana

   Dobrý den, spí maximálně 7 hodin, mám problém s usínáním a v noci se často budím.
   Přesto , že jím zdravě, nedaří se mi zhubnout

    8129
   1. Jan Anděl Autor příspěvku

    Dobrý den, zdravá strava se nerovná, že automaticky zhubnete. Chce to mít správně poskládaný kalorický příjem vzhledem k Vaší zátěži. Dobře poskládané sacharidy, bílkoviny, tuky, vlákninu….. Kdybyste chtěla, můžeme Vám předepsat jídelníček na míru https://nemoc-info.cz/

 38. 7346
 39. dana

  spim tak 5 hod. denne ale jsu hrozne unavena a to se jeste stale budim co mam delat nebo jak na to mam silnou nadvahu a nemuzu zhubnout dekuji

   8130
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, zkuste si koupit v lékárně melatonin, který by Vám měl pomoci s prodloužením a kvalitou spánku. Následně bych Vám doporučoval nechat si předepsat jídelníček na míru složený z běžně dostupných potravin. Popřemýšlejte a případně Vám mohu pomoci zde: https://nemoc-info.cz/

 40. 7345
 41. 7344
 42. Jana

  Spím v průměru 7 hodin, ale často se v noci budím a ráno když mám vstávat bych spala nejvíce.
  Mám velký problém s usínáním.

 43. 7343
 44. yrra

  Spim 7,5 – 9 hodin denne a uz jsem vyzkousela El elastico na noc a spala jsem super. Spat chodim asi velmi brzo, treba klidne i v 7 hodin, ale do 21,30 nejpozdeji. Libi se mi vstavat rano velmi brzo a v klidu se pripravit na novy den.

   8131
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   No tedy. Vy jste jako můj otec, ten si také může dát EL-ELÁSTICO na noc a spí jako medvěd. To já bych potom nezabral do 3 do rána 🙂 Je hezké, jak jsme každý jiný 😇

 45. 7342
 46. Ivana

  Dobrý den
  já naspím max 5 – 6 hodin. Nedaří se mi spánek prodloužit, to bych potřebovala , aby den měl 48 hodin a ne 24 hodin. Cítím že bych potřebovala spát déle. Ty 2 hodiny opravdu chybí.

   8132
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Zkuste si 2 hodiny před spaním uvařit půl litru silného medůňkového čaje.

 47. 7341
 48. Hanka

  Myslím, že táto štúdiá sa minula môjmu účelu. Spím veľa, 10 a viac hodín, jem málo, raňajkujem, obedujem zdravo, večer jogurt, nemaškrtím, sladké mi nič nehovorí, vodu pijem len kohútikovu, čaj nesladím a nadváhu mám. Asi je to individuálne podľa veku. Patrím k tým skôr narodeným s menším fyzickým výkonom.

 49. 7340
 50. Milada Zelingerová

  Já chodím běžně spát až po půlnoci a ráno vstávám v průměru kolem šesté ranní, Někdy od pěti už nemůžu spát a někdy spím do sedmi, ale to je většinou o víkend. Během spánku se několikrát bezdůvodně probouzím. Třeba i 3x za noc.

   8133
 51. 7337
 52. Jana

  Dobrý den, já chodím spát různě. Někdy spím 3-4 hodiny, někdy 6. Absolvovala jsem před rokem operaci štítné žlázy, a začala jsem opět přibírat. I když se snažím jíst po menších porcích. Ráda bych opět zhubla, alespoň nějaké to kilo.
  Děkuji za radu. Jana S.

   8134
 53. 7336
 54. 7335
 55. 7334
 56. Renata

  Zdravím pane Anděl,
  takže ohledně spánku tak asi od vánoc spím dost dlouho většinou 9 hod., dříve mne stačilo 7-8 hod. ale tak to prostě cítím, jelikož už nemusím v stávat do práce tak chodím spát pozdě a ráno si pospím, v noci se někdy budím, ale většinou zase usnu, mám to tak, že konečně nemusím ráno vstávat, takže není kam spěchat. Dříve jsem pouštěla psa o půl 6 nebo v 7 hod. a poslední dobou oba pejsci vstávají se mnou včetně koček. Pravda že psy pouštím kolem 11 hod. na zahradu a doplňuji teplou vodu poničce.

 57. 7333
 58. V.Blaha

  Předně děkuji panu Andělovi za jeho dlouholeté aktivity, zajímavé články a informace. Přeji mu hodně zdraví a úspěchů v jeho práci.

  Můj názor na WHO je tento: je to banda zkorumpovaných darebáků. Podívejte se na to, kdo je financuje a čí píseň zpívají. Je smutné, co se dělo ve světě v posledních dvou letech v souvislosti s covidem. Místo toho, aby byli nemocní lidé léčeni, tak jsme byli tlačeni do geneticky modifikovaných injekcí s cílem, mimo jiné, vytvořit byznys pro pharma mafii. Moji důvěru ztrtaili nejenom WHO a celý farmaceutický průmysl, ale i naše zdravotnictví, které nafukovalo čísla na covid pozitivních pacientů kvůli maximalizaci svého zisku.

 59. 7332
 60. alena

  spím maximálně 5 h a ať dělám, co dělám, nedaří se mi spánek prodloužit, jsem samozřejmě unavená a když už nějakou noc spím déle, je to snad s únavou ještě horší………

 61. 7331
 62. Irena

  Dobrý deň.
  Mám 52 rokov a obezitu. Spím 5-10 hodín. Tvrdý spánok je 1-3 hodiny, niekedy aj 3x sa zobudím. Som stále unavená, Mám pocit, že v noci nespím, len driemem. Bola som aj v spánkovom laboratoriu, mám „stredne ťažký stupeň spánkového apnoe“.

   8135
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, pokud chcete zlepšit své zdraví doporučuji nejprve snížit nějaké to kilo a potom před spaním unavit své tělo pohybem. Následně se Vám bude dobře spát. Pokud s tím budete chtít pomoct, můžete se na mě obrátit: https://nemoc-info.cz/

 63. 7330
 64. Anna

  Spím 7-8 hod.Svoji váhu si udržuji,cvičím a chodím denně na vycházky.Přeji hezký zbytek dne.

   8136
 65. 7329
 66. Naďa Šoupalová

  Zdravím Vás!
  Spím 7-8 hodin. Stačí mi to.
  Jsem v důchodu-65 let a pracuji na poloviční úvazek. Ještě před dvěma lety jsem musela vstávat na ranní po 5.hodině. Vzhledem k tomu, že jsem „sova“, spávala jsem 4 hodiny. Byla jsem zvyklá. V současné době mi více spánku vyhovuje a v případě zástupů na ráno je fakt, že se celou noc budím, abych nezaspala. Většinou si jdu po směně lehnout protože jsem vyčerpaná a spánek mi chybí. Pracuji v mateřské škole jako učitelka. Na plný úvazek bych se už nechtěla vrátit.
  Horší je, že nehubnu= operace-přechod, hormony. I tak se nevzdávám, snažím se být stále aktivní, zdravě se stravovat a hlavně se hýbat-kolo, plavání, chůze.
  To je asi vše, co by Vás mohlo zajímat.
  Mějte pěkný den!
  Naďa Š.

   8137
  1. Jan Anděl Autor příspěvku

   Dobrý den, zkuste do své aktivity ještě zařadit silové cvičení. Protože potom budete spalovat tuky, i když nic dělat nebudete. Stačí si udělat pár polovičních dřepů, ať Vás pěkně pálí stehna. Potom až dva dny budete spalovat 👍

 67. 7328
 68. Yveta Dvorská

  V pracovních dnech 6-6,5 hodiny. To mi nevyhovuje, mám potřebu delšího spánku. Dříve než ve 23hod. ale neusnu. Vstávám v 5.30 hodin. O víkendu a svátcích spím 8h. To mi stačí.

 69. 7327