Káva s mírou jako lék. Kofein je známý stimulant centrální nervové soustavy

Zrnková káva obsahuje mezi 0,8 až 2,8% kofeinu v závislosti na druhu a původu.

Obsah kofeinu v kávě Robusta je přibližně dvakrát větší než v druhu Arabica. Obsah kofeinu v kávových zrnech se významně nemění v průběhu pražení. Avšak, množství kofeinu v kávě se významně mění v závislosti na typu produktu (Arabica, Robusta, nebo poměru Arabica a Robusta ve směsi), jemnosti mletí, způsobu přípravy (Espreso, turecká nebo filtrovaná káva) a na objemu šálku kávy.

Epidemiologické a experimentální studie ukazují pozitivní efekt konzumace kávy na různé zdravotní problémy, jako jsou psycho-aktivní odezvy, pozornost či náladovost, neurologické podmínky, metabolické poruchy (diabetes, žlučové kameny) a funkce jater. Avšak vysoké dávky, mohou u některých sensitivních jedinců vyvolávat negativní projevy, včetně stavů úzkosti, tachykardie a nespavosti.

U lidí, kteří pijí přiměřené množství kávy je menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba nebo demence ve stáří.

Přiměřené množství je dle studií definováno mezi třemi až pěti šálky za den.

Pití kávy může pomoci při bolestech hlavy nebo migréně (zde ovšem jen omezeně, při slabších stavech). Největší význam má káva jako stimulant centrálního nervového systému.

Díky obsaženému kofeinu slouží jako mírně povzbuzující prostředek vyvolávající pocit vitality a lepšího zvládnutí duševních i fyzických úkonů. Napomáhá také snižovat pocit únavy.

Když si dáte šálek před sportovním výkonem, budete mít více energie.

Káva se obecně považuje za bezpečnou. Toxikologové uvádějí, že za smrtelnou dávku se považuje 100 až 200 šálkům kávy. Nicméně, dlouhodobé pití většího množství kávy může způsobit neklid, nervozitu, podrážděnost, nespavost, zrychlenou a nepravidelnou srdeční činnost, psychomotorický neklid a další nežádoucí účinky.

U citlivějších osob se to může projevit po vypití dvou až čtyř šálků kávy denně, u “kafařů” při pravidelném pití osmi až šestnácti šálků kávy denně. Důležité je si uvědomit, že vnímavost každého na kofein může být různá.

Napište mi do komentářů, kolik šálků kávy za den vypijete vy?

Nezapomeňte si stáhnout KUCHAŘKU ZDARMA pro udržení zdravého jídelníčku >>>

Celý článek
Zpět

Diskuze k tématu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  289
 1. Holdarek

  Zdravím, také jsem byla velký konzument kávy, ale mám problémy, ozvaly se mě klouby
  bylo to dosti bolestivé, ale přestala jsem pít kávu a ejhle, bolesti pomalu a jistě ustupovaly.
  Je to také dobrý recept pro kohokoliv.

   338
 2. 288
 3. veronika lonková

  Za den vypiji 2 šálky dobré zrnkové kávy – ne rozpustné, bez mléka a cukru, tak mi káva chutná nejlépe. Kupuji jen čerstvě praženou, nemá to konkurenci.

 4. 287
 5. Alena Slámová

  S chutí vypiji 2 kávy (turky ) denně a to bez cukru a mléka. První kávu většinou až po obědě , druhou pak večer. Překapávanou kávu vypiji pouze s mlékem a to jen tehdy, když vím, že mi dobrého turka neudělají.

 6. 286
 7. Marie

  Vypiji pravidelně 2,někdy 3 šálky kávy.V létě se konzumace zvyšuje o šálek,někdy i dva.Musim ale predeslat,že piji dost silnou kávu a rada si jí vychutnávam,její konzumace je pro mne relax.

 8. 285
 9. 284
 10. Marta

  Jak už jsem psala, dvakrát v životě jsem měla kávu a myslela jsem, že mi upadne hlava bolestí. Je silně kyselinotvorná a to není pro mě…. Marta Svat

 11. 282
 12. 281
 13. 280
 14. 279
 15. blažena

  Když mě bylo asi 16 let,tak jsem poprvé pila kávu-bez cukru.Moje maminka Blažena- si nedala nikdy kávu,táta si dal ráno-do svého zeleného hrníčku a když dojela jejich rodina k nám,tak se u nás vařil mátový,nebo ostružinový čaj.Doteď si ji občas dám,ale nemusím denně. S pozdravem,Blažena.

 16. 278
 17. Milan

  Kávu pijem pravidelne medzi 9 až 10 hodinou dopoludnia. Výnimočne odpoludnia, ak dopoludnia nemám na to čas. Pijem kávu s hubou Reishi. Kávu si vychutnám spolu s novinami, ale kávu ako životabudič na raňajky nepijem. Na naštartovanie si dám zdravé raňajky, (obilniny, pšeničné vločky, orechy, jogurt, ľanové semienka atď. Výnimočne si dám kávu aj odpoludnia počas oddychu. Nepohrdnem samozrejme ani iným druhom kávy. Je dôležité= kávu správne pripraviť. Niektoré druhy potrebujú vodu s istým stupňom teploty. Kávu pijem s čiernou melasou a so sojovým mliekom.

 18. 276
 19. Miloslava

  Kávu piji od 18 let na doporučení lékaře pro časté migrény. Byla doba, kdy jsem pila i 10 šálků. Dnes vypiji 3-4 kávy do hrnku. Je mi 62 let a bez kávy si nedovedu představit snídani.

 20. 275
 21. Efit

  kávu nepiji už víc jak 15 let a vůbec mi nechybí,snad jej její vůně,kterou mám stále ráda.našla jsem si jiné zdravější nápoje.Také mě přestal bolet žaludek a na nízký tlak kvůli kterému jsem pila kávu užívám eleuterokok(sibiřský ženšen) a tlak se mi upravil na normál i bez pití kávy.Také si mi líbí výrok indického mystika Say Baby,který říkal,že pití kávy činí člověka velmi nervozním a nedokáže se tak sklidnit a meditovat.

 22. 274
 23. 273
 24. Zdeňka

  také už jsem četla několik článků o škodlivosti kávy s mlékem. Kávu piji každý den ráno ke snidani, a pak dopíjím během dopoledne (udělám si větší hrnek, 0.4 dcl, mám ráda Arabicu, Robusta mi připadá kyselá.

 25. 272
 26. 271
 27. Honza

  Kávu nepiju skoro vůbec ač mi chutná a voní. V minulosti, kdy jsem si dával kávu tak 1x týdně, jsem míval nepříjemné pocity po fyzické stránce, takže jsem úplně přestal a je mi fajn. Vypiju tak 3-6 šálku velmi kvalitní kávy ročně, tedy na sváteční příležitost.

 28. 270
 29. 269
 30. Krista Frolková

  Dva větší šálky „Turka“ s mlékem. Prosím pěkně, dostala jsem e-mail, že pití kávy s mlékem škodí.
  Co je na tom pravdy? Je mi 73 a kávu piji cca od 30 let. Děkuji za odpověď. Krista F.

   277
  1. 283
  2. Jan Anděl Autor příspěvku

   Lidé pijí kávu s mlékem pro její silnější účinky díky tuku obsaženém v mléce. Pokud vystačíte s kávou bez mléka, pijte bez mléka.

 31. 268
 32. Dagmar

  Bez kávy si neumím představit ani jeden den. Ráno ji musím mít, jinak bych nefungovala. Druhou piji kolem 15. hod. V přepočtu na šálky piju asi 3 až 4 denně. Kupuji kávu ve specializovaných prodejnách. Je velmi kvalitní.

 33. 267
 34. 266
 35. Marcela Pyszková

  D. den,
  s chutí vypiji denně 2 šálky kávy – výjimečně 3 šálky. Moje první myšlenka po ránu patří kávě a to turecké, bez té den nemohu začít.
  Po obědě přichází druhá v pořadí a to presso z automatu a nebo z kávovaru, kterou si také vychutnám. Naučila jsem se je pít bez cukru a mléka a to z důvodu, že dle manž. Patakyových naše tělo neumí zpracovat kombinaci kávy s mlékem, kdy tato kombinace může být příčinou bolestí zad.

 36. 265
 37. Vlasta

  Bez kávy nelze žít,aspoň u mne,první moje lahodná kávička je ihned po probuzení,to mně moc chutná a další dávka je po 15.hod,káva s cukrem,bez mléka.Tím moje kávové hjody končí-čiže piji 2 kavy denně.Pravdou je,že byly i doby,kdy jsem pila více káv,někdy i 4,ale vyšší dávky na mě nepúsobily dobře.měla jsem pocit nervozity.Takže jsem omezila a cítím se fajn.

 38. 264