Rubriky
Blog Zdraví

Účinky Kávy

Podrobný průzkum z pohledu výživového poradce

Káva, oblíbený nápoj milionů lidí po celém světě, není pouhým ranním rituálem, ale též zdrojem mnoha diskutovaných účinků na lidské zdraví a pohodu. Jako výživový poradce se zabývám zkoumáním všech aspektů výživy a jejich vlivu na tělesné funkce a celkové blaho. V tomto článku prozkoumáme různé účinky kávy na lidský organismus, abychom lépe porozuměli tomuto oblíbenému nápoji a jeho potenciálním výhodám a rizikům.

Co je káva a jak působí?

Káva je nápoj připravovaný z pražených a mletých kávových zrn, které se získávají z plodů kávovníku. Obsahuje stimulační látku nazývanou kofein, která působí na centrální nervový systém a může mít různé účinky na tělo a mysl. Kofein je nejčastěji diskutovanou složkou kávy a má významný vliv na mnoho fyziologických procesů v těle.

Přínosy kávy pro zdraví

 1. Zvýšení energie a bdělosti: Kofein obsažený v kávě může pomoci zvýšit energii a pozornost díky své schopnosti stimulovat centrální nervový systém. To může být užitečné zejména v době ospalosti nebo únavy.
 2. Zlepšení fyzického výkonu: Studie ukazují, že kofein může zlepšit fyzický výkon a vytrvalost, což může být prospěšné při sportovních aktivitách.
 3. Bohatý zdroj antioxidantů: Káva obsahuje vysoké množství antioxidantů, jako je kyselina chlorogenová, která může pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály a podporovat celkové zdraví.
 4. Snížení rizika některých onemocnění: Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace kávy může snížit riziko vzniku některých onemocnění, jako jsou Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, cukrovka typu 2 a určité typy rakoviny.
 5. Podpora metabolismu a hubnutí: Kofein může stimulovat metabolismus a tím podporovat hubnutí. Navíc může potlačovat chuť k jídlu, což může vést k nižší energetickému příjmu.
 6. Zlepšení nálady: Kofein může mít také pozitivní vliv na náladu a duševní pohodu tím, že stimuluje uvolňování neurotransmiterů spojených s pozitivními emocemi, jako je dopamin.

Možné nežádoucí účinky kávy a rizika

 1. Nespavost: Konzumace kávy v pozdních hodinách může vést k obtížím se usínáním a nespavosti, zejména u citlivých jedinců.
 2. Závislost: Pravidelná konzumace kávy může vést k fyziologické závislosti na kofeinu a při náhlém odvykání mohou nastat abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava nebo podrážděnost.
 3. Zvýšený krevní tlak: U některých jedinců může konzumace kávy způsobit dočasný nárůst krevního tlaku, což může být problematické pro osoby s hypertenzí.
 4. Trávicí potíže: Pro některé lidi může konzumace kávy způsobovat zažívací potíže, jako je pálení žáhy nebo podráždění žaludeční sliznice.
 5. Negativní dopady v těhotenství: U těhotných žen by měla být konzumace kávy omezena, protože nadměrný příjem kofeinu může být spojen s vyšším rizikem potratu a předčasného porodu.

Doporučení pro optimální konzumaci

 1. Míra konzumace: Doporučená denní dávka kofeinu se pohybuje mezi 200 a 400 miligramy, což je přibližně ekvivalent jedné až třem šálkům kávy. Je důležité dodržovat tuto doporučenou míru a případně si přizpůsobit individuálním potřebám a citlivosti na kofein.
 2. Časování konzumace: Je vhodné omezit konzumaci kávy v pozdních odpoledních a večerních hodinách, aby se minimalizovalo riziko narušení spánku.
 3. Variabilita: Každý člověk reaguje na kofein jinak, proto je důležité pozorovat vlastní tělo a přizpůsobit množství konzumované kávy individuálním potřebám a toleranci.
 4. Kvalita kávy: Kvalita kávy a způsob přípravy mohou mít vliv na její účinky. Doporučuje se preferovat čerstvě mletou kávu a vyhýbat se přílišnému přídavku cukru nebo mléka.

Závěr

Káva je oblíbený nápoj s mnoha pozitivními účinky na zdraví a pohodu, avšak její konzumace by měla být prováděna s rozumem a uvědoměním si potenciálních rizik. Jako výživoví poradci doporučujeme dodržovat doporučenou míru konzumace, sledovat reakce těla a vyváženě integrovat kávu do celkového stravovacího režimu. Díky svým antioxidantům a stimulačním účinkům může být káva cenným doplňkem vyvážené stravy, ale je důležité ji konzumovat s mírou a uvědoměním si vlastních individuálních potřeb a tolerancí.

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

27 reakcí na „Účinky Kávy“

Zdravím, také jsem byla velký konzument kávy, ale mám problémy, ozvaly se mě klouby
bylo to dosti bolestivé, ale přestala jsem pít kávu a ejhle, bolesti pomalu a jistě ustupovaly.
Je to také dobrý recept pro kohokoliv.

Za den vypiji 2 šálky dobré zrnkové kávy – ne rozpustné, bez mléka a cukru, tak mi káva chutná nejlépe. Kupuji jen čerstvě praženou, nemá to konkurenci.

S chutí vypiji 2 kávy (turky ) denně a to bez cukru a mléka. První kávu většinou až po obědě , druhou pak večer. Překapávanou kávu vypiji pouze s mlékem a to jen tehdy, když vím, že mi dobrého turka neudělají.

Vypiji pravidelně 2,někdy 3 šálky kávy.V létě se konzumace zvyšuje o šálek,někdy i dva.Musim ale predeslat,že piji dost silnou kávu a rada si jí vychutnávam,její konzumace je pro mne relax.

Jak už jsem psala, dvakrát v životě jsem měla kávu a myslela jsem, že mi upadne hlava bolestí. Je silně kyselinotvorná a to není pro mě…. Marta Svat

Lidé pijí kávu s mlékem pro její silnější účinky díky tuku obsaženém v mléce. Pokud vystačíte s kávou bez mléka, pijte bez mléka.

Kavu mame radi ,ale neprehanime,take si radi davame bylinkove caje

Vera 70 let s manzelem pijeme kavu 2 krat denne mame to jak ritual .

Jsou tam kvůli pražení (přepálení čehokoliv vytváří rakovinnotvorní látky).

Když mě bylo asi 16 let,tak jsem poprvé pila kávu-bez cukru.Moje maminka Blažena- si nedala nikdy kávu,táta si dal ráno-do svého zeleného hrníčku a když dojela jejich rodina k nám,tak se u nás vařil mátový,nebo ostružinový čaj.Doteď si ji občas dám,ale nemusím denně. S pozdravem,Blažena.

Kávu pijem pravidelne medzi 9 až 10 hodinou dopoludnia. Výnimočne odpoludnia, ak dopoludnia nemám na to čas. Pijem kávu s hubou Reishi. Kávu si vychutnám spolu s novinami, ale kávu ako životabudič na raňajky nepijem. Na naštartovanie si dám zdravé raňajky, (obilniny, pšeničné vločky, orechy, jogurt, ľanové semienka atď. Výnimočne si dám kávu aj odpoludnia počas oddychu. Nepohrdnem samozrejme ani iným druhom kávy. Je dôležité= kávu správne pripraviť. Niektoré druhy potrebujú vodu s istým stupňom teploty. Kávu pijem s čiernou melasou a so sojovým mliekom.

Dostal jsem to také. Je to jako s máslem. Záleží na tom čemu věříte.

Kávu piji od 18 let na doporučení lékaře pro časté migrény. Byla doba, kdy jsem pila i 10 šálků. Dnes vypiji 3-4 kávy do hrnku. Je mi 62 let a bez kávy si nedovedu představit snídani.

kávu nepiji už víc jak 15 let a vůbec mi nechybí,snad jej její vůně,kterou mám stále ráda.našla jsem si jiné zdravější nápoje.Také mě přestal bolet žaludek a na nízký tlak kvůli kterému jsem pila kávu užívám eleuterokok(sibiřský ženšen) a tlak se mi upravil na normál i bez pití kávy.Také si mi líbí výrok indického mystika Say Baby,který říkal,že pití kávy činí člověka velmi nervozním a nedokáže se tak sklidnit a meditovat.

také už jsem četla několik článků o škodlivosti kávy s mlékem. Kávu piji každý den ráno ke snidani, a pak dopíjím během dopoledne (udělám si větší hrnek, 0.4 dcl, mám ráda Arabicu, Robusta mi připadá kyselá.

Kávu nepiju skoro vůbec ač mi chutná a voní. V minulosti, kdy jsem si dával kávu tak 1x týdně, jsem míval nepříjemné pocity po fyzické stránce, takže jsem úplně přestal a je mi fajn. Vypiju tak 3-6 šálku velmi kvalitní kávy ročně, tedy na sváteční příležitost.

Dva větší šálky „Turka“ s mlékem. Prosím pěkně, dostala jsem e-mail, že pití kávy s mlékem škodí.
Co je na tom pravdy? Je mi 73 a kávu piji cca od 30 let. Děkuji za odpověď. Krista F.

Bez kávy si neumím představit ani jeden den. Ráno ji musím mít, jinak bych nefungovala. Druhou piji kolem 15. hod. V přepočtu na šálky piju asi 3 až 4 denně. Kupuji kávu ve specializovaných prodejnách. Je velmi kvalitní.

já vypiji 2 až 3 šálky denně, ale instantní nemám ráda

Přeji pěkný den

D. den,
s chutí vypiji denně 2 šálky kávy – výjimečně 3 šálky. Moje první myšlenka po ránu patří kávě a to turecké, bez té den nemohu začít.
Po obědě přichází druhá v pořadí a to presso z automatu a nebo z kávovaru, kterou si také vychutnám. Naučila jsem se je pít bez cukru a mléka a to z důvodu, že dle manž. Patakyových naše tělo neumí zpracovat kombinaci kávy s mlékem, kdy tato kombinace může být příčinou bolestí zad.

Bez kávy nelze žít,aspoň u mne,první moje lahodná kávička je ihned po probuzení,to mně moc chutná a další dávka je po 15.hod,káva s cukrem,bez mléka.Tím moje kávové hjody končí-čiže piji 2 kavy denně.Pravdou je,že byly i doby,kdy jsem pila více káv,někdy i 4,ale vyšší dávky na mě nepúsobily dobře.měla jsem pocit nervozity.Takže jsem omezila a cítím se fajn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *