Rubriky
Blog

Mohou lidé s diabetem typu 2 přestat užívat metformin?

Nežádoucí účinky metforminu, důvody proč přestat s užíváním, rizika, bezpečnostní opatření, to vše se dozvíte v tomto článku.

Metformin obecně znamená bezpečnou a účinnou léčbu diabetu 2. typu. Může však způsobit nežádoucí účinky. Někteří lidé dávají přednost změně životního stylu, před prášky.

Diabetes typu 2 se vyskytuje, když buňky těla přestanou vhodně reagovat na inzulín. Výsledkem je zvýšená hladina cukru v krvi.

Některé faktory životního stylu zvýšují riziko vzniku cukrovky typu 2:

 • nadváha nebo obezita
 • nízká fyzická aktivita
 • špatné stravovací návyky

Metformin je ústně podávaný lék, který pomáhá kontrolovat účinky diabetu 2. typu. U lidí s prediabetem může lék také pomoci zabránit vzniku nebo zpoždění nástupu onemocnění. Lékaři předepisují metformin téměř 120 milionům lidí po celém světě.

V tomto článku se podíváme na vedlejší účinky metforminu a prozkoumáme důvody, proč by osoba s diabetem typu 2 mohla chtít přestat užívat tento lék. Rovněž popíšeme rizika zastavení léčby a také systém, jak prášky bezpečně vyřadit.

Metformin nežádoucí účinky
Krabička Metforminu, který má nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky užívání metforminu

 • Metformin může způsobit zažívací potíže

Metformin vykazuje účinnou léčbu diabetu 2. typu. Pomáhá snížit hladinu glukózy v krvi tím, že:

 • činí buňky těla citlivější na inzulín
 • zpomaluje uvolňování glukózy uložené v játrech
 • zpomaluje vstřebávání glukózy z jídla ve střevě

Metformin má však řadu potenciálních nežádoucích účinků. Některé jsou běžné, jiné jsou vzácné. Časté nežádoucí účinky metforminu zahrnují:

 • trávicí problémy, jako je průjem, zvracení a plynatost
 • deficit vitaminu B-12 způsobující chudokrevnost
 • mírná ztráta hmotnosti

Před ukončením léčby metforminem by měl každý promluvit se svým lékařem.

Přibližně 30% lidí dlouhodobě užívajících metformin zaznamenává nedostatek vitamínu B-12. Příznaky mohou zahrnovat:

 • slabost
 • dušnost
 • poškození nervu

Méně časté nežádoucí účinky

U některých lidí metformin způsobuje, že je jeho hladina glukózy v krvi příliš nízká a tím nastává opačný problém – hypoglykemie.

Hypoglykemie se často vyskytuje u lidí, kteří užívají současně inzulin i metformin.

Existuje také malé riziko vzniku stavů nazývaných laktátová acidóza, která je důsledkem nahromadění kyseliny mléčné. Tato skutečnost může být život ohrožující.

Někteří lidé užívající metformin mohou také zaznamenat riziko poškození ledvin. Studie z roku 2018 naznačuje, že metformin může snížit funkci ledvin u lidí s chronickým onemocněním ledvin.

Cvičení může snížit rezistenci na inzulín a zlepšit symptomy cukrovky 2. typu. Některé výzkumy však naznačují, že užívání metforminu v krátkodobém horizontu může snížit pozitivní účinky cvičení na citlivost na inzulín.

Důvody proč přestat s léčbou metforminem

Pravidelné cvičení a ztráta nadměrné hmotnosti mohou pomoci snížit potřebu metforminu. Vzhledem k nežádoucím účinkům metforminu a jiných antidiabetických léků může osoba upřednostňovat léčbu cukrovky typu 2 prostřednictvím změn v životního stylu. 

Dokonce i lidé, kteří nemají žádné vedlejší účinky, se mohou vyvarovat dlouhodobého užívání léků. Mnoho lidí s diabetem typu 2 zjistí, že mohou zvládat svůj stav pouze změnami životního stylu. 

Tyto změny musí zahrnovat:

 • změny ve stravě: studie v roce 2017 zjistila, že změna stravy může výrazně snížit příznaky cukrovky typu 2 a zabránit komplikacím
 • snížení hmotnosti: v roce 2018 proběhla studie, kdy téměř polovina účastníků vyléčila svůj diabetes typu 2 po 12 měsíčním programu na snížení tělesné hmotnosti
 • pravidelné cvičení: studie z roku 2014 naznačuje, že pravidelné cvičení může pomoci dlouhodobě zlepšit příznaky diabetu 2. typu
 • zamezení kouření a snížení nebo vyloučení alkoholu může také pomoci při kontrole příznaků
Metformin nežádoucí účinky
Existují alternativy, jak zlepšit citlivost na inzulín.

Přírodní způsoby zlepšení citlivosti na inzulín

Lidé s diabetem typu 2 mají nízkou citlivost na inzulín. Některé změny v životním stylu a ve stravě mohou pomoci zlepšit citlivost těla na tento hormon. 

Další informace naleznete zde ->> PŘEČTĚTE SI TEĎ

Rizika přerušení léčby metforminem

Pokud se člověk rozhodne přestat užívat metformin nebo jiné antidiabetické léky, hrozí nebezpečí, že se příznaky zhorší!

Je proto zásadní, aby lidé zvládli své příznaky prostřednictvím udržitelných změn životního stylu zahrnujících dietu, řízení hmotnosti a pravidelné cvičení.

Pokud se diabetes 2. typu ponechá bez léčby, mohou vysoké hladiny glukózy v krvi vést ke komplikacím, jako jsou:

• porucha vidění nebo diabetická retinopatie
• problémy s ledvinami nebo diabetická nefropatie
• poškození nervů nebo diabetické neuropatie
• srdeční problémy
• otázky sexuálního zdraví
• problémy s nohama

Bezpečné vyřazení Metforminu

Pouze ošetřující lékař může doporučit bezpečné vyřazení metforminu.

Před ukončením léčby metforminem nebo jakýmikoliv jinými antidiabetickými léky mluvte se svým lékařem.

Pokud je člověk schopen efektivně zvládat svůj diabetes typu 2 udržitelnými změnami životního stylu, může bezpečně a pozvolna přestat s léky. To by mělo zahrnovat:

 • vyváženou stravu
 • řízení hmotnosti
 • pravidelné cvičení

Lékař bude často používat určitá kritéria pro určení, zda je pro jednotlivce bezpečné, aby přestal užívat metformin. Mezi tato kritéria patří:

 • hladina glukózy v krvi na lačno nebo před jídlem nižší než 130 miligramů na deciliter (mg / dL)
 • hladina glukózy v krvi po jídle nižší než 180 mg / dL
 • přičemž výsledek hemoglobinu A1c je nižší než 7 procent

Lékař může poradit při výběru správné stravy a plánu cvičení. Může také pomoci stanovit realistické cíle a zajistit monitorování a podporu.

V případě potřeby může doporučit kompetentní osobu která provede dietetické změny v jídelníčku.

Napište mi do komentářů, jaké zkušenosti máte s nežádoucími účinky léků?

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

10 reakcí na „Mohou lidé s diabetem typu 2 přestat užívat metformin?“

Dobrý den,

děkuji za sdílení svých zkušeností ohledně používání přerušovaného půstu. Je skvělé, že jste našla způsob, který vám vyhovuje a že se cítíte dobře. Každý člověk může mít individuální reakce na různé stravovací vzory, takže je důležité poslouchat své tělo a reagovat na jeho potřeby.

Pokud jde o vaši léčbu diabetu, je dobré, že stále užíváte Galvus a sledujete svůj stav. Pokud máte jakékoli obavy ohledně půstu a jeho vlivu na váš diabetický stav, měla byste se poradit s vaším lékařem. On nejlépe zhodnotí, zda je váš aktuální stravovací režim v souladu s vaší léčbou a zda by bylo vhodné provést nějaké změny.

Pamatujte, že každý diabetik je jedinečný a co funguje pro jednu osobu, nemusí automaticky fungovat pro druhou. Pokračujte v komunikaci se svým lékařem a dodržujte jeho rady, abyste se ujistila, že vaše zdraví je v nejlepším možném stavu.

Přesto, že jsem diabetička, začala jsem pomalu poużívat přerušovaný půst. Navykla jsem si snídat až po 10:00 hodině a poslední jídlo jím v 19 hodin. Cítím se dobře. Galvus 1x denně užívám stále.yslze, że si mohu půstem uškodit?

Dobrý den, ano určitě, hladina cukru v krvi se dá nejlépe korigovat správnou stravou. Dokonce až do té míry, že léky nejsou po čase potřeba. Více informací se můžete dočíst zde: https://vyziva.organismu.cz/

Dobrý den po užívání metforminu mně lékařka předepsala glukophage, ale ani jednone nedělá dobře, mám po nich průjmy a nevolnost od žaludků, byla jsem i na všech odběrech a ultrazvuku břicha abychom vyloučili jiný problém vše v normě, jen trochu víc tuku v játrech. Dá se tento lék něčím nahradit?mám poslední kontrola glykémie nalačno 6,7 po jidle 7,81 a 52,0 HbA1c.

Dobrý den, hodnoty 15,2 jsou opravdu vysoké. Zajděte si k lékaři dříve.

lékařka mi odebrala užívání Metforminu 1 -0-1, nejprve večerní a pak i ranní, na základě odběru krve ne nalačno, ale po obědě. Po týdnu mi telefonicky přikázala nebrat Metformin 1000 vůbec a nastaly problémy. Zvládal jsem diabetem s výkyvy zaviněné mnou, prostě jsem nedodržel die tu a při kontrole glukometrem jsem to srovnal !!! Jsem schopen to zvládat,opravdu si to hlídám. Byl jsem donucen změnit lékaŕku a tohle se mi nezdá, s MUDr. Weinerem jsem tyto problémy neměl, cukrovku jsem dostal při zánětu ledvin a horečkách 41-42 C a v roce 2005 po odebrání duální ledviny jsem byl v poŕádku. Měřil jsem si ráno. 9,2 a lehké snídani v 10:00. Jsem měl 15,2 a je mi to divné, mám znovu brát Metformin 1000 v indikaci. 1 – 0 – 1 s kontrolou glukometrem, nebo dojít na lékaŕku, napsala mi další kontrolu 16.11.2022 !!! Děkuji …..

prvým veľkým nežiadúcim účinkom je nespavosť, som unavená a permanentne nevyspatá

Dobrý den pane Anděl,díky za článek o cukrovce.Mám také potíže při užívání prášků,já beru lék Siofort a Diaprel.Mám potíže s polykáním,protože nemám žádné sliny,což svádím na léky.Ale beru také léky na vysoký tlak,tak nevím který lék to způsobuje.Děkuji že se o nás nemocné stsráte a dáváte nám naději na zlepšení,zdraví a děkuje Jetmarová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *