Rubriky
Blog

Otužování aneb hydroterapie v domácích podmínkách – 4. KAPITOLA

Otužování v domácích podmínkách

„Když jsem poprvé vyzkoušel otužování, nemohl jsem uvěřit, jak se cítím oživený a plný energie. Teď je to můj každodenní rituál!“

Jan Novák, nadšený otužilec.

Vliv otužování a hydroterapie na imunitní systém

Imunitní systém hraje klíčovou roli v obraně těla proti infekcím a nemocem. Otužování a hydroterapie mohou hrát významnou roli při posilování imunitního systému.

Zlepšení cirkulace krve

Otužování a hydroterapie zahrnují často vystavení těla studeným teplotám nebo střídání teplé a studené vody. Tyto postupy stimulují cirkulaci krve a zvyšují průtok lymfy. To pomáhá tělu odstranit toxiny a zlepšuje transport živin ke buněčným strukturám, což je klíčové pro optimální funkci imunitního systému.

Zvýšení produkce bílých krvinek

Studie naznačují, že otužování a hydroterapie mohou zvýšit počet bílých krvinek v těle, včetně neutrofilů, lymfocytů a makrofágů. Tyto bílé krvinky jsou klíčové pro ochranu těla proti infekcím a chorobám.

Redukce zánětu

Otužování a hydroterapie také mohou pomoci snížit zánět v těle. Zánět může být spojen s oslabením imunitního systému, a proto jeho snížení může přispět k lepší obranyschopnosti těla.

Prevence nemocí a rým

Prevence je vždy lepší než léčba, a otužování a hydroterapie mohou být užitečnými nástroji k prevenci nemocí, včetně nachlazení a chřipky.

Zlepšení odolnosti

Pravidelné otužování a hydroterapie mohou zlepšit odolnost těla vůči nemocem. Zvýšená produkce bílých krvinek a snížení zánětu mohou pomoci tělu rychleji reagovat na viry a bakterie.

Zlepšení cirkulace sliznic

Studená voda a kontrastní sprchy mohou pomoci zlepšit cirkulaci sliznic, včetně těch v nosohltanu. To může pomoci snížit riziko infekce horních cest dýchacích, včetně nachlazení a rýmy.

Zvyšování odolnosti v chladnějším počasí

Otužování může být zvláště užitečné v chladnějším počasí, kdy jsou lidé náchylnější k nachlazení. Tipy na otužování v chladném počasí zahrnují postupné zvyšování vystavování se studenému vzduchu a vodě, nošení vhodného oblečení a udržování těla v pohybu.

Tipy na otužování v chladnějším počasí

  • Studené procházky: Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu v chladném počasí mohou pomoci tělu přizpůsobit se nižším teplotám. Postupně zvyšujte délku a intenzitu procházek.
  • Studená sprcha: Pokud jste začátečník, začněte se studenými sprchami postupně a postupně zvyšujte dobu strávenou pod studenou vodou.
  • Vybírejte vhodné oblečení: Nošení správného oblečení v chladném počasí je klíčové pro udržení ideální teploty těla.
  • Prohřívací cviky: Před venkovním otužováním provádějte prohřívací cviky, jako jsou skoky, dřepy a poskoky, abyste zvýšili cirkulaci krve a tělo zahřáli.

Často Kladené Otázky (FAQ)

  • Je otužování vhodné pro každého? Otužování může přinést zdravotní benefity většině lidem, ale někteří jedinci by měli být opatrní. Například lidé s určitými srdečními chorobami, astmatem, nebo těžkou hypertenzí by měli před zahájením otužování konzultovat lékaře. Těhotné ženy a malé děti by měly také postupovat s opatrností. Je důležité začínat pomalu a naslouchat svému tělu.
  • Jak dlouho by měla trvat studená sprcha? Doba trvání studené sprchy se liší podle jednotlivce a jeho úrovně zkušeností s otužováním. Pro začátečníky je vhodné začít s několika sekundami a postupně zvyšovat dobu. Obecně se doporučuje, aby délka studené sprchy nebyla delší než 5 minut, aby se předešlo riziku podchlazení nebo jiných nepříjemných reakcí.
  • Je možné otužovat se i v létě? Ano, otužování je možné praktikovat po celý rok, včetně letních měsíců. V létě může být výzvou najít dostatečně studenou vodu, ale studené sprchy nebo krátkodobé pobyty v chladném bazénu mohou posloužit jako alternativa. Klíčem je udržet konzistenci praxe a postupně zvyšovat výzvu, aby tělo zůstalo adaptabilní k různým teplotám.
author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

10 reakcí na „Otužování aneb hydroterapie v domácích podmínkách – 4. KAPITOLA“

Honzi moc vás zdravím, s otužováním jsem začala tak před 3 roky.
Pozvolna chůzí po mokré ranní trávě, pak ve sněhu a přidávala jsem postupné sprchování. Dnes si nedovedu představit ráno bez studené sprchy. Když jsme na chatě, tak to se otužuji v potoce a to je úplná bomba. Otužování mohu jen doporučit, opravdu si posílíte imunitu, ale opravdu začínat pozvolna a tělo postupně zvykat.

Já už si nedovedu představit ,že bych se ráno neosprchovala studenou vodou. Tvrdím , že studená voda je lék. Už jsem nebyla nemocná hodně dlouho. Několik let. Ze začátku je asi potřeba silné vůle , ale stojí to zato.

Každé ráno si dam studenou sprchu a hlidam abych v ni vydržel minimálně 2minuty. Daří se mi to už 1rok a 2mesice. Cítím se mnohem lépe při pohybu i práci venku.

Otuzuji se pravidelne koupanim v rece Labe v Pardubicich. Mame tam budku pro prevleceni a zebricek do vody z dreveneho mola. Moje rada – pred ponorenim do vody se kratce brouzdat travou ci spadanym listim. Telo se naladi na chlad.

Obdivuji každého kdo tohle zvládne.Musí to být ohromné.Já trochu sprcha ale ne na záda.Třeba zvládnu i to….

Začala jsem v mládí vůbec ne kvůli otužování ale z lásky ke koupání. Sotva jsem dosáhla dospělosti a zmizela z vlivu rodičů, kteří mě vždycky přesvědčovali, že voda je ještě moc studená….tak jsem zjistila , že pokud teče, není nikdy „“moc studená“. Pokud má okolo nuly a plave na ní led, mám zkušenosti, že se nesmí moc otálet, prochladlé nohy jsou velmi nepříjemné a bolí. Jinak skočit do studené vody , řeky u mne nejčastěji Otavy, je méně náročné, než si pustit studenou sprchu ráno na záda. Jinak zkrátka, jak vidím potok či řeku jak přes kameny skáče, musím do ní ať je teplota jakákoliv. To je celé. Petra

Začátky byly velmi, velmi náročné. Zřejmě jsem neměla správný mind set. Začala v 2020, nošením lehkého oblečení. V lázních Jeseník jsem si zjistila vše, co doporučoval Priessnitz: zahřátí před a okamžitý výstup při bolesti. 2 r.jsem strávila takto. Viděla film Ponor. Šla jsem pomalu, neriskovala, měla informace. Minulý rok jsem na břehu rybníka poslouchala oblíbenou skladbu. Vůbec jsem nepředpokládala, že půjdu do vody. Ale jak jsem se zahrála, řekla jsem si, že to zkusím. A šlo to. Teď už chodím pravidelně. Ale max. 3 týdne a ve vodě pod 10 st. pouze do 2 min. Paradoxně nedám sprchu😆. Doporučila bych začátky ve skupině.

Dobrý den, před cca 20 lety jsem 3x absolvovala kryo komoru /-164C/vlázních Teplce nad Bečvou. V té době jsem se už také denně sprchovala studenou vodou.V zimě jsem neměla rýmy ani nachlazení, chřipky atd. Také jsem se nepotřebovala extrémně teple oblékat, uvntř jsem snášela i méně vytápět.V prosinci 2020 jsem dle laboratoře prodělala covid. 14 dní jsem ležela v horečkách/40C i přes/, nemohla jsem jíst, postrádala čich, jen jsem pila bylinkové čaje, užívala homeopatika /nesnáším jakékoliv chemcké léky/ a spala a spala. Zhubla jsem celkově 14 kg /nevadilo, měla jsem nadváhu/. Po 14 dnech jsem se začala pohybovat a postupně chodit na krátké procházky, zdálo se mi, že se snad začínám učit chodit, chůze nejistá. Pomalu jsem se zotavila, do půl rokuu jsem byla zase na své předchozí váze, resp. nadváze, ale vše v pořádku, až na to, že mi hodně vypadaly vlasy. to se po používání lěčebně kosmetických přípravcích dostalo do „normálu“. Nechala jsem si udělat test protilátek, ten potvrdil prodělání covidu a potvrdil vysoký stav protilátek, takže mě nenutili k očkování, plicní lékařka při kontrole prohlásila, že ještě neviděla po prodělání covidu tak čisté plíce a doporučla vzhledem ke stavu protilátek neočkovat. Takže jsem byla ráda, že mám pokoj, stejně bych se očkovat nenechala, nemám k tomuto důvěru. Celý život nemám důvěru k lékům chemickým, ani je nesnáším a když někdy něco u mně zahapruje, ráda sáhnu po homeopatikách. Bude mi 73 let, žádné léky nepotřebuji a neužívám, jen vitaminy, Snad to mám vrozené, ale otužování- studená sprcha, nenavlékání se a nepřetápění určitě taky pomáhá. Nashledanou Herziová

Já jsem začala se studenou sprchou každé ráno už před cca 3 lety. Dnes už to mám jako drogu. Bez ranní studené sprchy by nebyl můj den úplný. Nemoci se mi vyhýbají, pokud na mě něco skočí, tak jsou to 2 dny, A zase žiju v plné pohodě.

Po 2letém otužování doma jsem letos zahájila otužileckou sezónu venku 30.9. 3 x týdně se otužujem v Ostravicí se členy svazu otužilců Frýdek Místek. Je to úžasný pocit, všem vřele doporučuji. Naďa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *