Rubriky
Blog Zdraví

Gotu kola

Gotu Kola, známá také pod názvem Centella asiatica, je rostlina, která si získala obrovskou popularitu po celém světě díky svým mimořádným léčivým vlastnostem. Tato bylina, původem z Asie, je v tradiční čínské medicíně a ajurvédě používána již stovky let. Co všechno tato malá, ale mocná rostlina dokáže a proč byste ji měli zahrnout do svého života?

Historie a původ Gotu Koly

Gotu Kola je tradiční bylina, která pochází z vlhkých a teplých oblastí Asie, zejména ze Srí Lanky, Japonska a Indonésie. V těchto regionech je už po staletí ceněna pro své léčivé účinky. Obyvatelé těchto oblastí věří, že Gotu Kola přináší dlouhověkost a duševní jasnost.

Léčivé vlastnosti Gotu Kola

Gotu Kola je známá především svým pozitivním vlivem na kognitivní funkce, zlepšení paměti a celkovou podporu nervového systému. Má také silné protizánětlivé účinky, což ji činí užitečnou v boji proti různým kožním onemocněním, jako je ekzém nebo psoriáza.

Podpora mozku a nervového systému

Jedním z hlavních důvodů, proč je Gotu Kola tak ceněna, je její schopnost zlepšit kognitivní funkce a paměť. Studie ukázaly, že extrakty z Gotu Kola mohou zlepšit koncentraci, zvýšit učení a pomoci v regeneraci nervových buněk. Tato bylina je často doporučována pro studenty a starší osoby, kteří chtějí zachovat svou mentální ostrost.

Zdraví kůže a protizánětlivé účinky

Gotu Kola je také významná svými protizánětlivými vlastnostmi a je často používána pro léčbu kožních problémů. Bylo prokázáno, že podporuje hojení ran, zmenšuje jizvy a zlepšuje pružnost kůže. Díky těmto vlastnostem je oblíbenou složkou v mnoha kosmetických přípravcích.

Jak zařadit Gotu Kola do svého života

Doplněk stravy

Gotu Kola se nejčastěji vyskytuje ve formě kapslí nebo tablet jako doplněk stravy. Tyto produkty jsou snadno dostupné v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou a mohou být užitečným doplňkem k vaší denní rutině. Je hlavní složkou výživy na klouby EL-ELÁSTICO.

Čaj z Gotu Koly

Další populární způsob, jak si užít přínosy Gotu Kola, je pití čaje. Čaj z Gotu Kola má jemnou, osvěžující chuť a může být vynikající relaxační nápoj, který si můžete vychutnat během dne.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Ačkoliv je Gotu Kola považována za bezpečnou, měli byste se před začátkem jakéhokoliv doplňku poradit s lékařem, zvláště pokud jste těhotná, kojíte nebo užíváte jiné léky. U některých lidí může Gotu Kola způsobit alergické reakce nebo jiné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy nebo žaludeční nevolnost.

Terpeny, alkaloidy, flavonoidy, silice, saponiny, minerální látky, hořčiny, glykosidy a další, to je jen malý výčet účinných látek, který obsahuje zázračná bylinka Brahmi neboli Gotu kola.

Tato bylina zaujímá v tradiční indické i čínské medicíně důležité místo.

Gotu kola neboli vědecky centella asiatica je obsažena v legendárním čaji Brahmi, který dle ajurvédy posiluje naše vědomí do kosmické úrovně.

Gotu kola harmonizuje funkci pravé a levé mozkové hemisféry

  • používá se tam, kde chceme zvýšit inteligenci, dlouhověkost a paměť
  • zpomaluje stárnutí a senilitu
  • zlepšuje syntézu kolagenu a zlepšuje pružnost cév
  • výrazně zlepšuje elasticitu kůže a jemnost pleti, snižuje riziko vzniku celulitidy a zpomaluje stárnutí pokožky
  • napomáhá také k vytváření kloubního maziva a tím působí preventivně proti artritidě

Gotu kola se zařazuje do kategorie tzv. mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Co se týče účinných složek, je třeba uvést hlavně tzv. triterpeny, které zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu.

Gotu kola díky tomu že mírně rozšiřuje cévy účinně snižuje krevní tlak. Pro tyto vlastnosti se Brahmi využívá při léčbě křečových žil.

Protože podporuje zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát také pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.

Indové věří, že listy Gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti.

V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů. Zejména…

  • zlepšovat mentální funkce
  • zpomalovat degenerativní změny v mozku a periferních síti
  • zlepšovat periferní krevní oběh což znamená že eliminuje vznik a rozvoj křečových žil a krevních sraženin
  • urychluje rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po onemocnění a úrazových stavech
  • napomáhá zmírňovat bolesti hlavy, pomáhá tělu při zvýšené tělesné teplotě a poruchách spánku.

Posiluje paměť, snižuje únavu a depresivní náladu

Gotu kola má tisíciletou pověst omlazujícího přípravku, kterou potvrdily moderní vědecké výzkumy. Je kultovní bylinou mistrů jógy i jiných orientálních umění.

Právě pro tyto účinky jsem si extrakt gotu koly zvolil jako jednu z hlavních složek do nového doplňku stravy El Elástico, který právě vyvíjím a testuji.

Gotu kola je univerzální léčivo patřící do skupiny adaptogenů a harmonizérů. Má celkově blahodárný vliv na celé tělo. Zejména zlepšuje stav mysli a ducha.

Obrovskou výhodou je, že Gotu kola není toxická a nemá žádné kontraindikace.

Napište mi do komentářů jestli s touto bylinkou máte nějaké zkušenosti?

author avatar
Jan Anděl Výživový poradce
Jan Anděl je certifikovaný výživový poradce s více než 17 letou praxí. Specializuje se na tvorbu personalizovaných stravovacích plánů, zlepšení výživových návyků a redukci hmotnosti. Své služby nabízí jak v osobních konzultacích, tak prostřednictvím online poradenství. Jan je také aktivním autorem, který pravidelně přispívá svými odbornými články a radami do blogů a zdravotnických magazínů. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že zdravé stravování by mělo být jednoduché a dostupné pro každého.

17 reakcí na „Gotu kola“

osobne som sa s ňou nestretol ale ked rastie aj u nas tak len ako plevel som ju registroval.

Hezké. Ale postrádám tu zásadní informaci – kde se to dá koupit, jak s tím zacházet a kolik to stojí.

Souhlasím s rozdílností Popence a Pupečníku. Rozdíl v účincích je značný.

Ne nemam zkušenost ale měla bych zájem o to, kde se dá tato rostlina sehnat v živém stavu k pěstování a kolik stojí po případě i čaj. Děkuji za zprávu Schusterová

Myslím, že popenec a pupečník asijský jsou dvě rozdílné rostlinky, třebaže lístečky se jeví podobné. Rozdílná bude i účinnost.

Tak to se mi líbí. Plevel jako zázrak, to je skvělé ! d.

Rád bych to vyzkoušel,v reklamě je spousta přípravků na zdravou výživu,však mnohdy jsou tyto přípravky neúčinné,dále bych chtěl vědět cenu,o té jsem se nic nedověděl,děkuji za zprávu

popenec roste spolu s trávou, na okrajích záhonů, kolem zídek, jako plevel i mezi kytkama, je to popínavka. Tady v JČ kraji je všude. Daří se mu v kyselých půdách.

Dobrý den,

těší mě Váš zájem o testování, ale bohužel probíhá pouze interně ve firmě.

Doporučuji si zajít do zdravé výživy a koupit si přímo sušenou Gotu kolu nebo čaj s názvem Brahmi, který Gotu kolu také obsahuje.

Rostlinku znám,také pod jménem popenec a máme to za plevel. Zikmundová

Zdravím Vás ,Gotu -kola mi pomohla po mrtvici s pamětí i chutí do života.Doporučuji si ji objednat na salviaparadise -shop .cz ,odkud ji kupuji již roky a vždy mají čerstvoě sušenou za velmi dobrou cenu.navíc se můžete podívat na stránkách i na jiné bylinky,podle nemocí a potíží.Mě jedna bylinka od nich vyléčila rakovinu plic a jinou beru na revmatitoidní artritidu.obojí skvělé.
Gotu-kola je dobrá i při zimní únavě a pro starší lidi jako elixír na povzbuzení. Charvátová

Dobrý den.
Kdysi jsem si ji koupila, že ji budu sama pěstovat, ovšem to byla tak slabounka rostlinka, že mi časem zašla. a tak bude asi lepší si ji koupim již nasušenou.
s uživaním zkušenosti nemám.
Pěkný den přeje Fröhlichová

začla jsem tento měsíc-cca 14 dnů používat společně s Gingo biloba ve směsi a cítím např.první úlevu od bolesti hlavy a pružnější klouby

Dobrý den mirko, kdepak ten POPENEC roste.? Vůbec to neznám

u nás se tomu říká POPENEC a přidáváme to do nádivky spolu s petrželí. Roste to jeko plevel a voní to,

Dobrý den pane Anděl, zkušenosti s Gotu kola zatím nemám, aleopravdu by mne to velmi zajímalo.
Jsem již starší, tak mám zájem vylepšovat téměř vše. Mohla bych se zapojit do Vašeho testování?
Prosím a semínka, nebo rostlinka se dají někde sehnat?

Hezký den a moc děkuji za info, V.Lukešová

Komentáře nejsou povoleny.